"İşverenin Beyninde Sendikalaşma Yoksa, Siz Ne Yaparsanız Yapın Oraya Sendika Girmiyor' - Son Dakika

"İşverenin Beyninde Sendikalaşma Yoksa, Siz Ne Yaparsanız Yapın Oraya Sendika Girmiyor'

05.01.2012 16:40

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, "İşverenin beyninde sendikalaşma yoksa, siz ne yaparsanız yapın oraya sendika girmiyor" dedi.

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, "İşverenin beyninde sendikalaşma yoksa, siz ne yaparsanız yapın oraya sendika girmiyor" dedi.

Büyükkucak, Türk-İş Konfederasyonuna üye sendikaların Trakya bölgesindeki şube yöneticileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılının değerlendirmesini yaptı, 2012 yılında yaşanacak gelişmeler hakkında öngörülerde bulundu.

Büyükkucak, Türkiye'nin sendikal harekette, neo liberal politikalardan kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını, bunun 2011 yılında da kendini gösterdiğini savundu.

2011 yılında hükümet ile olan ilişkilerde, taleplerin yüzde 70-80'inin kabul edilmediği bir ortamın yaşandığını öne süren Büyükkucak, bunun talep müessesesi olan sendikaların yerini, işverenlerin almasından kaynaklandığını savundu.

Büyüokkuçak, "Eski hakları arar hale geldik. Bunun tipik örneği, sendikalar talep eden müesseselerdir. Ama gelin görün ki sermaye, talep müessesesi oldu. İşverenin yerini biz almışız gibi mevcut sözleşmelerdeki bir çok hükümlerin kaldırılması yönünde krizler bahane edilerek bunları önümüze sürdüler, sürdürmeye de devam ediyorlar' dedi.

Özelleştirilmedik kurum kalmadığını, bundan sonra hangi kurumun özelleştirileceğini merak etmeye başladıklarını iddia eden Büyükkucak, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki özelleştirme, birilerine peşkeş çekmek ve o iş yerinde çalışan insanların geleceği düşünülmeden işsiz kalmalarına neden olan bir sistem olarak gerçekleşti. Binlerce, on binlerce işçi işsiz kaldı özeleştirmelerden dolayı. Bunun karşılığında bu insanların, başka bir yere nakli gibi bir durum düşünülmeyip hemen hemen yüzde 60-70 fire verildi özeleştirmelerle birlikte.

Bir öz eleştiri yaparsak, burada o gün canı yanan insanlar bağırdı, ama komşudaki yangın bir gün bize de sirayet eder düşünülmedi. ve dediğimiz gibi Türkiye'de sendikal açıdan örgütlenme, maalesef bir savaşım halini aldı. Anayasal bir hak olmasına rağmen, sendikalarımız özel sektör başta olmak üzere belediyeler de dahil örgütlenmek için işverenin ağzından çıkacak söze kaldı bu işler. İşverenin beyninde sendikalaşma yoksa, siz ne yaparsanız yapın oraya sendika girmiyor. 21. yüzyılda, bilgi, iletişim çağında, bütün iş kollarında sendikaların en büyük sorunu, anayasada, yasalarda mevcut olmasına rağmen o hakkı kullanamamaları."

2012 yılının emeği ile geçinen ve sendikal hareket için çok zor bir yıl olacağını savunan Büyükkucak, ortak bir mücadele için emek platformunun yeniden oluşturulması gerektiğini söyledi.

TES-İş Edirne Şube Başkanı Erkan Çakan da TREDAŞ'ın özeleştirildiğini söyledi. TÜRK-İŞ ile TES-İŞ Sendikası Genel merkez yöneticilerinin, TREDAŞ'ı alan şirketin üst yöneticileri ile görüştüğünü anlatan Çakan, "Ne kadar olumlu görüşte bildirseler, ülkemizde yaşanan özeleştirmelerden sonraki gelişmeleri hepimiz biliyoruz. Bu nedenle her türlü mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

TEZ-KOOP İş Sendikası İsmail Hakkı Tuna da Türkiye'de yaşanan sorunların Trakya bölgesinde de aynen sürdüğünü savundu.

- EDİRNE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'İşverenin Beyninde Sendikalaşma Yoksa, Siz Ne Yaparsanız Yapın Oraya Sendika Girmiyor' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Depremde boğularak can veren Fatma teyze, Türkiye'de tsunamiden ölen ilk kişi oldu Depremin merkez üssü Seferihisar'da deniz yeniden çekildi İzmir depremi çelik gökdeleni de vurdu! İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti Özel hastanelerde koronavirüs test ücreti 250 TL olacak Aracı tekleyen sürücü, kaputu açınca 3 metrelik pitonla burun buruna geldi İzmir'deki depremde yeni binalar da yıkıldı! Vatandaşlar hesap sorulmasını istiyor Rusya'dan yardım isteyen Paşinyan'a aynı cevap verildi: Çatışmalar Ermenistan topraklarına sıçrarsa destek veririz Nitrojen tüplü otomobile 1.280 lira ceza kesildi