Son Dakika Haberleri: İsviçre'ye Kaçırılan Herakles Lahdi, Antalya'ya Getirilmek Üzere Yola Çıktı

İsviçre'ye Kaçırılan Herakles Lahdi, Antalya'ya Getirilmek Üzere Yola Çıktı

3 ay önce

Türkiye'den 50 yıl önce kaçak kazıyla İsviçre'ye kaçırılan 'Herakles'in 12 İşi' isimli eser, Cenevre'ye gönderilen ekiple Antalya'ya geri getirilmek üzere yola çıkarıldı.

Türkiye'den 50 yıl önce kaçırıldığı düşünülen ve  İsviçre'de bulunan  Roma dönemi'ne ait, üzerinde 'Herakles'in 12 işi'nin tasvir edildiği lahid,  Antalya'ya getirilmek üzere  Cenevre'de özel olarak paketlenerek bulunduğu müzeden çıkarıldı.  Türkiye'nin  Cenevre Başkonsolosluğu, bu anlarda çekilen fotoğrafları paylaştı.

KAÇAK KAZILARLA YURT DIŞINA KAÇIRILDI

İsviçre hükümeti 2010 yılında, Yunan mitolojisinde Herakles,  Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitolojik kahramana ait '12 iş'in tasvir edildiği lahdin kaçırılmış olabileceğine dair ihbar üzerine tarihi esere el koyup  Türkiye ile temasa geçti.  İsviçre  Kültür Bakanlığı, M.Ö. 2'nci yüzyılın sonlarında  Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin  Antalya'dan  İsviçre'ye kaçırıldığını açıkladı. Herakles Lahdi'nin  Antalya'nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960'lı yıllarda yapılan kaçak kazılarda bulunduğu ve yurt dışına çıkarıldığı saptandı.


YOLA ÇIKARILMAYA HAZIR

M.Ö. 2'nci yüzyıla tarihlenen  Roma dönemine ait lahdin 235 santimetre boyunda, 112 santimetre genişliğinde ve 3 ton ağırlığında olduğu biliniyor.  Cenevre'de 3 ay sergilenen lahdin  Türkiye'ye iade işlemleri başlatılmıştı.  Cenevre'ye giden  Antalya Müze Müdürü  Mustafa Demirel, müze yetkilileri ve bakanlık yetkilileri,  Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi'nde bulunan Herakles Lahdi'ni, 50 yılı aşkın süre sonunda yeniden ait olduğu topraklara getirilmesi için işlemleri tamamladı.


CENEVRE'DE MÜZEDEN ÇIKARTILDI

Cenevre'deki bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra Herakles Lahdi,  Türkiye'ye dönüşü için özel bir şekilde paketlenerek, sergilendiği  Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi'nden asansör sistemiyle çıkartıldı.  Türkiye Cumhuriyeti  Cenevre Başkonsolosluğu, lahdinin müzeden çıkarılması sırasında çekilen fotoğrafları paylaştı.

HAVAYOLUYLA GELİYOR

Herakles Lahdi havayoluyla önce  İstanbul'a, ardından da  Antalya'ya getirilecek. Lahidin 10  Eylül Pazar günü  Antalya Müzesi'nde olması planlanıyor.  Antalya Müze Müdürlüğü'nde lahidin sergileneceği alanla ilgili hazırlıklar tamamlandı. Özel bir açılış töreni düzenlenecek lahid için mor bir örtü hazırlandı.


'HERAKLES'İN 12 İŞİ'

Efsaneye göre Amphitryon'un savaşa gitmesi üzerine onun görünümünde Alkamene ile ilişkiye giren  Zeus'un, Alkamene'den Herakles adında bir çocuğu dünyaya gelir. Alkamene'nin  Zeus'tan hamile kalması, Tanrıça Hera'yı çok sinirlendirir. Yarı tanrı, yarı insan olarak bilinen Herakles, tanrısal güçlere ve Hera'ya dayanamayarak bir gece cinnet getirerek çocuklarıyla birlikte ailesini ateşte öldürür. Herakles bu cinayetlerden sonra Pythia Apollonu kahinine danışmaya gider ve Eurystheus'un hizmetine girerek onun verdiği görevleri yerine getirmesine karar verilir.

Bu görevler şöyle sıralanır;

1- Nemea Aslanı'nı yenmek.

2- Lerna gölündeki Hydra'yı öldürmek. Çok başlı yılan olan Hydra, tanrıça Hera tarafından yetiştirilmiştir.

3- Artemis'in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak.

4- Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu diri yakalamak.

5- Augias'ın ahırlarını bir günde temizlemek.

6- Stymphalos'da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran Stymphalian kuşlarını kovmak.

7- Girit'e gidip Poseidon'un Minos'a verdiği azgın Girit boğasını getirmek.

8-  Trakya kralı Diomedes'e ait dört vahşi kısrağı yakalamak.

9- Amazonlar kraliçesi Hippolyta'dan büyülü kemerini almak.

10- Okeanos'un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus'un sığırlarını çalmak.

11- Hesperidler'in altın elmalarını getirmek.

12- Hades'in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Annesi Tarafından Öldürülen Necmi'nin Babası, "Komşuyla İlişki" İddiasını Yalanladı 8 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Edip Öldüren 49'luk Sapık, Kurşuna Dizilerek İdam Edildi
Kışlalardaki "Tanrımıza Hamdolsun" Şeklindeki Yemek Duası "Allahımıza Hamdolsun" Şeklinde Değiştirildi