İsviçreli Polis Müdürünün Davasında Karar Çıkmadı - Son Dakika

İsviçreli Polis Müdürünün Davasında Karar Çıkmadı

27.11.2012 11:29
İsviçreli Polis Müdürünün Davasında Karar Çıkmadı, System.String[]

Tatile geldiği Antalya'dan ülkesine dönerken tarihi değeri olan taş parçasıyla yakalanan ve avukatının itirazı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıp sınırdışı edilen İsviçreli polis müdürü 49 yaşındaki Christian Varone'nin ikinci...

Tatile geldiği Antalya'dan ülkesine dönerken tarihi değeri olan taş parçasıyla yakalanan ve avukatının itirazı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıp sınırdışı edilen İsviçreli polis müdürü 49 yaşındaki Christian Varone'nin ikinci duruşması Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Eşi Denise Varone ile birlikte Antalya'ya tatile gelen İsviçre'nin 13 şehirden oluşan Valais Kantonu Emniyet Müdürü Christian Varone, burada tarihi yerleri gezip, ülkesine dönmek için 31 Temmuz'da havalimanına gittiğinde valizinde taş parçası bulundu. Yapılan incelemede, tarihi eser değeri taşıdığı belirlenen parça, el konularak Antalya Müze Müdürlüğü'ne gönderildi. İsviçreli polis müdürü de nöbetçi mahkemece tutuklanarak Antalya L Tipi Cezaevi'ne konuldu. Ülkesinde popüler olan polis müdürünün tutuklanması, İsviçre'de günün konusu oldu ve medyada geniş yankı buldu. Avukatının itirazı üzerine Christian Vareno tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, ardından sınırdışı edildi.

ROMA DÖNEMİNE AİT SÜTUN PARÇASI

Antalya Müzesi'nde görevli Roma dönemi uzmanlarından 2 arkeoloğun 10 Eylül'de yaptığı incelemenin ardından hazırladığı rapor, Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı. Buna göre Varone'nin yurt dışına çıkarmak istediği ve 'çakıl taşı' olarak lanse edilen eserin, Roma dönemine ait sütun parçası olduğu belirlendi. Arkeologlar, bu sütun parçasının ülkeden çıkartılması yasak kapsamındaki tarihi eser niteliğinde olduğuna dair görüş bildirdi.

Davanın ikinci duruşması bugün Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Varone'nin CMUK'tan tayin edilen ve daha sonra vekilliğine devam eden avukatı Yasemin Mataracı ile hazine avukatı Filiz Sarkaya katıldı. Duruşmayı İsviçreli gazete ve televizyon muhabirleri de izledi.

Varone'nin avukatı Yasemin Mataracı, mahkemeye 4 sayfadan oluşan yazılı savunma dilekçesini sundu. Avukat Mataracı, Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sümer Atasoy'a hazırlattıkları ve yurtdışına kaçırılmaya çalışılan taşın 'tarihi eser' niteliği taşımadığını belirten raporun kabul edilerek müvekkilinin beraat etmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Süleyman Teke, raporları ve savunma dilekçelerini kabul ettikten sonra Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden 3 kişilik bir heyet oluşturularak yeniden rapor alınmasına karar vererek duruşmayı 14 Şubat'a erteledi. - Antalya

İsviçreli Polis Müdürünün Davasında Karar Çıkmadı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İsviçreli Polis Müdürünün Davasında Karar Çıkmadı - Son Dakika


Son Dakika

Adidas, koronavirüs döneminde değer kaybı yaşayan Reebok'ı satacak 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş 150 kişiyi koronaya kurban veren kentimizde tedbirlere uyulmaması korkutuyor Kızı Şeyma'yı öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet Silahla çatışırken 1 kişiyi ağır yaralamıştı! Polis nefes kesen operasyonla yakaladı Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok Korkunç kaza! Tırın çarptığı yaya yaklaşık 60 metre sürüklendi, hayatını kaybetti Model Ansley Pocheco, evine girip ailesinin üzerine yürüyen iki soyguncuya ateş açtı