Son Dakika Haberleri: İşyerinde Arkadaşına Şaka Yapan Kişi İşten Çıkarıldı

İşyerinde Arkadaşına Şaka Yapan Kişi İşten Çıkarıldı

12 ay önce

İşyerinde mesai arkadaşınıza şaka yaparken bir kez daha düşünün. Yargıtay'dan verilen kararda, şaka yapan çalışan kişi hakkında iş sözleşmesinin feshedilmesi sonucu çıktı.

İşyerinde Arkadaşına Şaka Yapan Kişi İşten Çıkarıldı, System.String[]

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 08/07/2014 tarihli 2014/8396 Esas, 2014/23747 Karar sayılı kararında bir şube çalışanının, mesai arkadaşına yaptığı sulu şaka tartışılmış ve her ne kadar Yerel Mahkemece, şakacı çalışan lehine karar verilerek, daha önce böyle bir davranışı bulunmadığından ihtar yada uyarı verilmesi kanaatine varılarak işe iadesine karar verilmiş ise de, davalı/işverenin temyizi üzerine, karar Yüksek Mahkemece tartışıldı. Buna göre, şaka yapan çalışanın iş akdinin feshedilmesinin geçerli olduğu kararı çıktı.

YARGITAY'IN KARARI

Verilen kararda şu kaydedildi:

'…..Somut olayda, dosya içerisinde yer alan belgelerden davacının mesai saatleri içinde başka bir çalışanın üzerine ketçap, mayonez, hardal ve kova ile su dökülmesi olayında bulunduğu, bu davranışları kameraya kaydettiği sabit olup, davacının bu davranışlarının iş yerinde olumsuzluğa neden olduğu, iş yeri çalışma düzenini bozduğu ve ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldığı hep birlikte değerlendirildiğinde iş ilişkisinin sürdürülmesinin işverenden beklenemeyeceği ve fesihin geçerli olduğuna…'karar verilmiştir.

Özetle Yargıtay, çalışanın yaptığı maksadını aşan şakayı iş sözleşmesinin geçerli feshi için yeterli görmüş olup, böylesine bir olayın iş yerindeki çalışma düzenini de bozacağını değerlendirmiş oldu.
Orman İşçileri 8 Ay Dağda Yaşayıp Günde 300 Lira Kazanıyor 17 Yaşındaki Genç Kızın Dantelli Tanga Giymesini Gerekçe Gösteren Mahkeme, Tecavüzcüyü Serbest Bıraktı

Son Dakika! Atatürk Anıtına Baltayla Saldıran Kadın Serbest Bırakıldı