İtalya Başbakanı Giuseppe Conte: Koronavirüsten dolayı Avrupa Birliği çökebilir - Son Dakika

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte: Koronavirüsten dolayı Avrupa Birliği çökebilir

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Avrupa Birliği'nin, yeni tip koronavirüs salgınından en çok etkilenen birlik ülkelerine ekonomik yardım konusunda yetersiz kalması durumunda birliğin dağılacağını söyledi.

İtalyan Başbakanı Giuseppe Conte, diğer Avrupa Birliği ülkeleri Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi bakanları ile yapılan toplantında konuştu.Birliğin, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşadığı en büyük krizin yeni tip koronavirüs salgını olduğunu belirten Conte, "AB, üye ülkelere yeteri kadar maddi ve manevi yardım yapamazsa dağılır" dedi.

'VİRÜSTEN ETKİLENEN ÜLKELERİN BORÇLARI PAYLAŞILSIN' ÖNERİSİ

Toplantıda kapsamında virüsten etkilenen ülkelerin borçlarının diğer ülkeler arasında ortak paylaşılıp ödemesi planı gündeme geldi. Hollanda, bu plana karşı çıkınca diğer ülkelerin ekonomi bakanları arasında anlaşmazlık yaşandı. Yaklaşık 16 süren video toplantısı, ödeme paketi yüzünden çıkan anlaşmazlık nedeni ile Perşembe gününe ertelendi.

"AVRUPA BİRLİĞİ DAĞILABİLİR"

BBC'ye konuşan Başbakan Conte, "Avrupa Birliği, ikinci dünya savaşından bu yana, şuan varlığına karşı büyük bir zorluk ile karşı karşıyadır. AB'nin en çok etkilenen ülkelere parasal ve finansal olarak yardım etmesi konusunda yetersiz kalması durumunda sadece İtalyanlar değil diğer AB vatandaşlarının da büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaklar ve Birlik dağılabilir" ifadelerini kullandı.

OHAL KADEMELİ OLARAK KALDIRILACAK

Başbakan Conte, ölüm vakalarının düşmeye başladığını bu nedenle 9 Mart tarihinde başlayan olağanüstü halin kademeli olarak yavaş yavaş gevşetilebileceğini, bilim adamlarının tavsiye üzerine hangi sektörlerin tekrar aktif hale getirilebileceğini seçeceklerini ve bazı esneklikler sağlamaya başlayacaklarını söyledi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte: Koronavirüsten dolayı Avrupa Birliği çökebilir
İspanya'da son 24 saatte 683 kişi daha Kovid-19'dan hayatını kaybetti

New York Belediye Başkanı: Koronavirüste ölüm oranları siyahilerde ve Hispaniklerde daha fazla


Son Dakika

Çinli yetkililerin koronavirüs verilerini Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşmaması binlerce insanın boşu boşuna ölmesine sebep oldu Donald Trump, ABD'de yağmacıların öldürdüğü emekli polisi paylaştı Kraliyet Ailesini zora sokacak belge basına sızdı! Prenses Diana'nın, elindeki "tecavüz kasedi" sebebiyle öldürüldüğü öne sürüldü ABD'deki eylemlere destek veren yetişkin film yıldızı uçağa alınmadı ABD polisi tarafından öldürülen George Floyd'un eşi ve kızı ilk kez konuştu ABD'de eylemciler bombayla ATM'yi patlatıp paraları almaya çalıştı ABD hükümetini korku sardı! Kaosun zirveye ulaştığı ABD'de, meşhur "Irak" tugayı görevlendirildi İran Dini Lideri Hamaney, İran devrimiyle ilgili özeleştiri yaptı Kanada Başbakanı Trudeau, Trump sorusuna 21 saniye düşündükten sonra yanıt verdi Son dakika: Papa'dan Floyd'un öldürülmesine ilişkin ilk tepki: ABD, kendisini yenilgiye uğrattı Tüm dünyada salgın inişe geçmişken Brezilya'da bir günde 1.262 kişi hayatını kaybetti Salgının başladığı Vuhan'da 110 gün sonra hayat normale döndü Eylemlere karşı aldığı tavır, yaklaşan seçimler öncesinde Trump'a pahalıya mal olacak ABD'deki George Floyd gösterileri Londra'ya da sıçradı! Halk sokağa döküldü 37 yaşındaki adam, öldürdüğü büyükannesinin cesedini yemeye çalışırken yakalandı