İtalya Cumhurbaşkanı: "Terörizm, 3. Dünya Savaşı'nın Tohumlarını Atıyor" - Son Dakika

İtalya Cumhurbaşkanı: "Terörizm, 3. Dünya Savaşı'nın Tohumlarını Atıyor"

19.08.2015 17:43
İtalya Cumhurbaşkanı:

Esma Çakır - Roma / DHA-İTALYA Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, "Tanrı'ya olan çarpık fanatik inançtan beslenen terörizm, Akdeniz'de, Orta Doğu'da ve Afrika'da 3. Dünya Savaşı'nın tohumlarını atmaya çalışıyor.

Esma Çakır - Roma/ DHA-İTALYA Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, "Tanrı'ya olan çarpık fanatik inançtan beslenen terörizm, Akdeniz'de, Orta Doğu'da ve Afrika'da 3. Dünya Savaşı'nın tohumlarını atmaya çalışıyor. Bunu durdurmak bizim sorumluluğumuzdur" dedi.

Sergio Mattarella söz konusu mesajı, bu yıl 35'incisi düzenlenen, değişik kültür ve dinlere mensup halklar arasındaki dostluğun pekiştirilmesini merkezine alan "Rimini Buluşmaları" adlı etkinliğin açılışı için yaptığı yazılı açıklamada verdi.

Dünya genelinde yaşanan nefret ortamına değinen Mattarella, "Nefreti ortadan kaldırıp, güven ve işbirliği ortamı oluşturmak, barışın avantajlarını göstermek bize kalmış. Toplumlarımızın içindeki tek tanrılı dinler arasındaki diyaloğun gelişebilmesini sağlamak, Avrupa'nın büyük önemdeki görevidir" ifadelerini kullandı.

"YOLSUZLUK, SİVİL TOPLUMU YIKAN BİR MİKROPTUR"

Günümüzde Avrupa'nın öncelikli sorunları arasında yer alan göçmen meselesine de değinen İtalya devletinin başı, "Umutsuz mültecileri ağırlayarak göstereceğimiz insanlık, göçle mücadelede ortaya koyacağımız zeka, insan tacirleriyle yapacağımız sıkı mücadelemiz, dünyaya demokratik yaşam kalitesini göstermenin bir yolu olacaktır" seklinde açıklamasını sürdürdü.

Avrupa'da yolsuzluğun en çok görüldüğü ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan İtalya'nın Cumhurbaşkanı, yolsuzluğu ise, "Sivil toplumu yıkan bir mikroptur" diye tanımladı.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İtalya Cumhurbaşkanı: 'Terörizm, 3. Dünya Savaşı'nın Tohumlarını Atıyor' - Son Dakika


Son Dakika

Alice Campello, Morata'yla tanışma hikayelerini anlattı: Mesajına aylar sonra cevap verdim Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrilmişken vatandaşlar kuyumculara akın etti Ayhan Akman'dan koronavirüse yakalanan Arda Turan için korkutan iddia: Ateşi 39'a çıkmış Yasak olmasına rağmen taziye için toplanan kalabalık filyasyon ekibini darbetti Yanında çalışan ustalar bile tarifini bilmiyor! Ali Koç da bu lezzetin müdavimi oldu Mert Günok'un orta sahaya çıkıp topa müdahale etmesi, sosyal medyada gündem oldu Plaja giden aile, kayaların altında kaldı! Anne 7 aylık bebeğine sarılı halde bulundu Gözler Merkez Bankası'nın Para Politikası toplantısına çevrildi! Piyasalar faiz artırımı bekliyor