İtalya'da Göçmen Kurtarma Gemisinde Arama - Son Dakika

İtalya'da Göçmen Kurtarma Gemisinde Arama

23.10.2017 17:55
İtalya'da Göçmen Kurtarma Gemisinde Arama, System.String[]

ROMA (AA) – İtalya'da bir sivil toplum kuruluşuna bağlı olarak Akdeniz'de göçmen kurtarma operasyonlarına katılan bir gemide, Katanya Limanı'nda arama yapıldı.

ROMA (AA) – İtalya'da bir sivil toplum kuruluşuna bağlı olarak Akdeniz'de göçmen kurtarma operasyonlarına katılan bir gemide, Katanya Limanı'nda arama yapıldı.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre, Roma merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'a (Çocukları Kurtarın) bağlı olarak Akdeniz'deki göçmen kurtarma faaliyetlerine katılan Vos Hestia gemisi, İtalya'nın Trapani Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararı doğrultusunda Katanya limanına demirletildi ve gemi için verilen arama kararı doğrultusunda polis tarafından arama yapıldı.

Haberde, eylül ayında Vos Hestia'nın kaptanı Marco Amato'nun isminin insan tacirleriyle irtibatta olduğu iddiasıyla soruşturmaya dahil edildiği belirtildi.

ANSA'nın haberinde, Save The Children gemisinde geçen aylarda bir ajanın da gizli yer aldığı kaydedildi.

"Bizimle alakası yok"

"Save The Children"dan yapılan yazılı açıklamada, "Soruşturmanın dışındayız" denilirken, arama kararına üçüncü kişilerin yapmış olduğu yasa dışı iddiaların konu olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "İlgili makamların, Katanya limanındaki Vos Hestia isimli Save The Children gemisine yönelik arama, Save The Children ile ilişiği olan bir suçtan kaynaklanmamaktadır" denildi.

Save The Children'ın, operasyonlarını İtalyan Sahil Güvenliği ile koordineli yürüttüğü, yargıya güveninin tam olduğu ve en önemli önceliğinin insan hayatı kurtarmak olan organizasyonun olayın bir an önce aydınlatılmasını istediği belirtildi.

Açıklamada, Save The Children'ın son dönemde Akdeniz'in orta kesimindeki göçmen geçişlerinin azalması sebebiyle organizasyonun da operasyonlarını askıya aldığı bildirildi.

İtalya'da geçen bahar aylarında, Akdeniz'deki göçmenlerin kurtarma faaliyetlerine katılan bazı sivil toplum örgütlerinin, düzensiz göçü teşvik edecek şekilde insan tacirleriyle irtibat halinde olduğu yönündeki iddialar soruşturma açılmasına sebep olurken, ülkede tartışmalara yol açmıştı.

İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti, sivil toplum kuruluşları üzerindeki söz konusu bu iddialar sebebiyle temmuz ayında etik kurallar listesi hazırlayarak, sivil toplum kuruluşlarının Akdeniz'deki arama-kurtarma faaliyetlerine devam edebilmesini bu şartnamenin imzalanmasına bağlamıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İtalya'da Göçmen Kurtarma Gemisinde Arama - Son Dakika


Son Dakika

İstanbul'da tedirgin eden görüntü! Cenazeler otobüsle taşındı Lazio'lu Vedat Muriqi, Zenit maçında sakatlandı Son Dakika: Türkiye'de 26 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 174 kişi vefat etti, 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi İstanbul'da laf attığı kadınlara bakarak mastürbasyon yapan sapık yakalandı Futbol Ekonomi Formu'nda sinirler gerildi! Şenol Güneş ile Mustafa Cengiz tartıştı Son Dakika: Araç sahiplerine kötü haber! Motorine 28 kuruş zam Son Dakika: Türkiye ile Katar arasında 300 milyon dolarlık işbirliği anlaşması İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü