İtalya'da Görülen Pembe Kar Küresel Isınmaya İşaret - Son Dakika

İtalya'da Görülen Pembe Kar Küresel Isınmaya İşaret

09.07.2020 12:45
İtalya'da Görülen Pembe Kar Küresel Isınmaya İşaret, System.String[]

İtalya Alplerinde soluk bir pembe tonu alan onlarca kar kütlesi bulunuyor. İlk başta kulağa hoş geliyor olabilir ancak gerçek şu ki pembe kar, gezegenin çok hızlı ısındığının başka bir belirtisi.

İtalya Alplerinde soluk bir pembe tonu alan onlarca kar kütlesi bulunuyor. İlk başta kulağa hoş geliyor olabilir ancak gerçek şu ki pembe kar, gezegenin çok hızlı ısındığının başka bir belirtisi. Peki ya kar neden pembeleşiyor ve bunun küresel ısınmayla ne ilgisi olabilir?

Pembe kar rengini sıcaklıklar yükseldikçe ortaya çıkan minik alglerden alır ve Güneş ışığını üzerine çeker. Earther raporlarına göre pembe kar, Antarktika ve Grönland dahil gezegenin birçok bölgesinde bulunuyor ve karların daha çabuk eriyerek küresel sıcaklığa yol açıyor.

Pembe Kar Neden Yapar?

Kar ve buz gezegenin normal sıcaklığa sahip olması için hayati önem taşıyor. Beyaz kar Güneş ışınlarını yansıtır ve taş kadar ısıyı soğuramaz. Fakat yavaş yavaş Dünya ısındıkça Alpler gibi kar toplayan bölgelerde kar daha fazla eriyor ve bunu telafi etmek için yeterli yeni kar yağmıyor. Buna bağlı olarak buzullar pembeleşiyor ve algler daha fazla ısı emilmesine yol açıyor.

Pembe kar küresel ısınmanın basit bir göstergesi olsa da iklim değişikliğine katkıda bulunan birçok faktör var. Gezegenin bazı bölümleri eriyerek sulara karışıyor ve karı kapsayan pembe algler, iklim değişikliğini nasıl tetiklediğimizi gösteriyor. İtalyan araştırmacılar pembe kardan örnek alarak buzullar ile karşılaştırmayı planlıyor.

İtalya'da Görülen Pembe Kar Küresel Isınmaya İşaret

Kaynak: Tamindir

Son Dakika Teknoloji İtalya'da Görülen Pembe Kar Küresel Isınmaya İşaret - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Rıdvan Dilmen, Mesut Özil üzerinden Vitor Pereira'ya yüklendi: İyi niyetli değil 00:52 Rıdvan Dilmen, Mesut Özil üzerinden Vitor Pereira'ya yüklendi: İyi niyetli değil PSG'de kriz patlak verdi! Dünya, oyundan alınan Messi'nin tepkisini konuşuyor 23:40 PSG'de kriz patlak verdi! Dünya, oyundan alınan Messi'nin tepkisini konuşuyor Sabıkası ortaya çıkınca evlenmekten vazgeçen nişanlısını ikna ederken canından oluyordu 23:13 Sabıkası ortaya çıkınca evlenmekten vazgeçen nişanlısını ikna ederken canından oluyordu
İrem Derici'den aşk dedikodularını kuvvetlendiren imalı paylaşım: 3 harfli misafir 22:53 İrem Derici'den aşk dedikodularını kuvvetlendiren imalı paylaşım: 3 harfli misafir İntihara teşebbüs eden adamın nezaketi polisi bile şaşırttı 21:43 İntihara teşebbüs eden adamın nezaketi polisi bile şaşırttı Çelik, Buket Saygı'ya mesaj atan Kadir İnanır hakkında konuştu: Sevgilimi tacizden hüküm giyen biri 21:35 Çelik, Buket Saygı'ya mesaj atan Kadir İnanır hakkında konuştu: Sevgilimi tacizden hüküm giyen biri
130 depremin ardından Kanarya Adaları'nda yanardağ patladı 19:23 130 depremin ardından Kanarya Adaları'nda yanardağ patladı 10'uncu kattan atlayan tıp öğrencisi Beyzanur, yaşamını yitirdi 18:26 10'uncu kattan atlayan tıp öğrencisi Beyzanur, yaşamını yitirdi
Advertisement