İtalya'da Teknokrat Hükümet Kuruluyor - Son Dakika

İtalya'da Teknokrat Hükümet Kuruluyor

28.05.2018 16:12
İtalya'da Teknokrat Hükümet Kuruluyor, System.String[]

İtalya’da seçim sonrası hükümet kurulamamasının ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hükümet kurma görevini parlamento dışından ekonomist Carlo Cottarelli’ye verdi.

İtalya'da seçim sonrası hükümet kurulamamasının ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hükümet kurma görevini parlamento dışından ekonomist Carlo Cottarelli'ye verdi.

Bu sabah görevi kabul eden Cottarelli teknokrat bir hükümet kuracak. Kurulacak hükümet parlamentoda güvenoyu alırsa yıl sonunda bütçe yasasını sunduktan sonra 2019'un ilk aylarında ülkeyi seçime götürecek. Teknokrat hükümet güvenoyu alamaması halinde ağustos ayından sonra ülkede yeniden seçime gidilecek.

IM'de finans direktörü ve Türkiye masası şefi görevlerinde bulunan Carlo Cotarelli, Matteo Renzi hükümeti sırasında da kamu harcamaları komiserliği görevini üstlenmişti.

Aşırı sağcı Kuzey Ligi Partisi ile sistem karşıtı Beş Yıldız Hareketi'nin koalisyon hükümeti kurma çabaları, koalisyonun başbakan adayı Giuseppe Conte'nin dün görevi iade etmesi ile son bulmuştu. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Conte'nin Ekonomi Bakanı adayı Paolo Savona'yı euro karşıtlığı nedeniyle veto etmesi ve koalisyonun bu konuda geri adım atmaması nedeniyle hükümet kurma çalışmaları tıkanmıştı. - MİLANO

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika İtalya'da Teknokrat Hükümet Kuruluyor - Son Dakika


Son Dakika

Şanlıurfa'da tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 1 ölü, 11 yaralı Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Yüz yüze eğitim sürecinde kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin sınavları izole bir ortamda gerçekleşecek Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Mardin'de 1700 yıllık kilise 7 milyon 250 bin liraya internetten satışa çıkarıldı Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Koronavirüse yakalandıktan sonra ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü