İtalya Sahil Güvenliği 305 göçmeni kurtardı - Son Dakika

İtalya Sahil Güvenliği 305 göçmeni kurtardı

21.01.2022 18:14
İtalya Sahil Güvenliği 305 göçmeni kurtardı

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Akdeniz'de zor durumdaki tekneden 305 düzensiz göçmeni kurtardı.

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Akdeniz'de zor durumdaki tekneden 305 düzensiz göçmeni kurtardı.

İtalya Sahil Güvenliğinden yapılan açıklamada, İtalyan kıyılarının 20 mil açığında 15 metre uzunluğundaki bir teknede bulunan göçmenler için gece saatlerinde 2 sahil güvenlik devriye botu tarafından kurtarma operasyonu gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, kurtarılan 305 düzensiz göçmen arasında 17 kadın ve 6 çocuk olduğu bildirildi.

Öte yandan, İtalya merkezli Mediterranea Saving Humans isimli STK, Akdeniz'de farklı operasyonlarda kurtardığı 206 göçmeni tahliye etmek üzere İtalya'dan güvenli liman çağrısına yanıt beklemeye devam ediyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) isimli STK'ye ait Geo Barents gemisinin de Libya açıklarında kurtardığı göçmen sayısı 439'a yükseldi.

İtalya'ya 2021 boyunca deniz yoluyla 67 binden fazla göçmen gelmişti.

Akdeniz'deki düzensiz göç sorunu

Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Sonbahar ve kış aylarında deniz ve hava koşullarının iyi seyrettiği günlerde söz konusu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşıyor.

Denizde yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenleri, bazı Avrupalı devletler yerine Avrupa menşeli STK'ler kurtarıyor.

Akdeniz'i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa'da ilk ayak bastıkları yer, İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası ya da Malta oluyor.

YORUMLAR
500
Çanakkale'de denizden 1614 ahtapot tuzağı çıkarıldı Çanakkale'de denizden 1614 ahtapot tuzağı çıkarıldı Tunus açıklarında göçmen botu battı: 1 ölü, 75 kayıp Tunus açıklarında göçmen botu battı: 1 ölü, 75 kayıp İspanyol STK'ye ait yardım gemisi Akdeniz'de 100'den fazla göçmeni kurtardı İspanyol STK'ye ait yardım gemisi Akdeniz'de 100'den fazla göçmeni kurtardı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İtalya Sahil Güvenliği 305 göçmeni kurtardı - Son Dakika


Advertisement