İtalya ve Hırvatistan, AB'nin Batı Balkanlar'a genişlemesini istiyor - Son Dakika

İtalya ve Hırvatistan, AB'nin Batı Balkanlar'a genişlemesini istiyor

24.05.2022 16:30
İtalya ve Hırvatistan, AB'nin Batı Balkanlar'a genişlemesini istiyor

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ülkesinin ve Hırvatistan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) Batı Balkanlar'a genişleme sürecinin yeniden başlaması görüşünü paylaştığını bildirdi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ülkesinin ve Hırvatistan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) Batı Balkanlar'a genişleme sürecinin yeniden başlaması görüşünü paylaştığını bildirdi.

Di Maio ve Hırvat mevkidaşı Gordon Grlic-Radman ile Roma'da İtalya-Hırvatistan Bakanlar Komitesi beşinci toplantısı dolayısıyla bir araya geldi. İki bakan daha sonra ortak basın açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanı Di Maio, "Bakan Grlic-Radman ile AB'nin Batı Balkanlar'a genişleme sürecinin yeniden başlaması görüşünü paylaştık. Bu hususta, Hırvatistan'a 2020'deki dönem başkanlığı sırasında bu konudaki katkılarından ötürü teşekkür ediyorum. Ukrayna'daki çatışma, genişlemeyi bir öncelik haline getirdi." dedi.

Di Maio, AB'ye entegrasyon ve genişleme sürecinin bu bölgede kesin istikrar açısından stratejik olduğunu ifade etti.

İtalya ve Hırvatistan arasındaki iş birliğinin enerji alanında büyük potansiyel barındırdığını belirten Di Maio, iki ülke hükümetinin Adriyatik'te yer altı kaynakları için münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladığını söyledi.

Grlic-Radman da İtalya-Hırvatistan ilişkilerinin her zaman iyi olduğunu dile getirerek, iki ülkenin Adriyatik'in ana aktörleri olduğunu ve bu ortak denizi koruma ve kaynakları değerlendirme konusunda büyük ortak sorumlulukları olduğunu kaydetti.

YORUMLAR
500
İtalya Başbakanı Draghi, AB Liderler Zirvesi'ni değerlendirdi Açıklaması İtalya Başbakanı Draghi, AB Liderler Zirvesi'ni değerlendirdi Açıklaması Bosnalı ve Hırvat siyasiler, Bosna Hersek'e AB adaylık statüsü verilmemesini eleştirdi Bosnalı ve Hırvat siyasiler, Bosna Hersek'e AB adaylık statüsü verilmemesini eleştirdi AB Liderler Zirvesi - Aile fotoğrafı AB Liderler Zirvesi - Aile fotoğrafı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İtalya ve Hırvatistan, AB'nin Batı Balkanlar'a genişlemesini istiyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement