İtikaf Nedir, Nasıl Yapılır? İtikafa Ne Zaman Girilir? - Son Dakika

İtikaf Nedir, Nasıl Yapılır? İtikafa Ne Zaman Girilir?

26.04.2019 13:59
İtikaf Nedir, Nasıl Yapılır? İtikafa Ne Zaman Girilir?, System.String[]

İtikaf, kendini bir konuya verme anlamına gelir. Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak üzere dünya işlerinden ilgiyi kesip camiye kapanarak ibadet etmek olan itikaf, Peygamberimizin sünnetlerinden biridir. İtikaf nedir, nasıl yapılır ve itikafa ne zaman girilir sorularının cevapları ile itikafın sünnetleri ve tüm merak edilenler haberimizde.

İtikaf, cemaatle namaz kılınan bir mescitte veya mescit hükmünde bulunan bir yerde îtikâf niyetiyle bir müddet kalmaktan ibârettir. Kelime anlamı ise bir şeye devam etmek, bir şeyi bekleyip durmak anlamına gelmektedir. İtikafa giren kimseye ise, mûtekif veya âkif denir. Haberimizde itikaf nedir, nasıl ve ne zaman girilir, itikafın sünnetleri nelerdir konularını ayrıntılı olarak inceledik.

İTİKAF NEDİR?

İtikâf, bir mescitte ibadet niyetiyle ve belirli kurallara uyarak inzivaya çekilmek demektir. Hadis kaynakları Hz. Peygamber'in Medine'ye hicretten sonra her yıl Ramazan'ın son on gününde itikâfa çekildiğini, hanımlarının da genelde Resûl-i Ekrem ile birlikte itikâf yaptığını nakleder.

İTİKAF NASIL YAPILIR?

İtikâf yapmak isteyen kişi, itikâf niyetiyle mescit veya mescit hükmündeki bir yerde kalmaya başlayarak itikâfa girmiş olur. Vaktini namaz, Kur'ân tilâveti, dua, zikir ve tefekkür gibi ibadet ve taatlerle veya dinî bilgi ve kültürünü artıracak sohbet ve okumalarla değerlendirir. Doğal ihtiyaçlarını gidermek için mescidi meşgul etmeyecek ve kirletmeyecek şeyleri mescide getirebilir. Mescitte yer, içer ve orada istirahat eder.

Mescidin içinde giderilmesi mümkün olmayan zarurî ve doğal ihtiyaçları için dışarı çıkabilir. Ancak ihtiyacını giderdikten sonra hemen itikâf mahalline geri döner. Nafile itikâflar dışarıya çıkmakla bozulmaz. Ancak vacip itikâflar, zorunlu ihtiyaçlar dışında itikâf mahallinin terk edilmesiyle bozulur.

Ebu Hanife ve İmam Mâlik'e göre itikâfın nâfile olarak en azı bir gündür. Ebû Yusuf en az süreyi, bir günün yarıdan çoğu olarak belirlerken İmam Muhammed itikâf için bir saati de yeterli bulur.

İTİKAFA NE ZAMAN GİRİLİR?

Hz. Peygamber'in özellikle Ramazan içinde ve Ramazanın son on gününde itikâf yaptığını bildiren çeşitli hadis-i şerifler vardır. Hz. Âîşe'nin şöyle dediği nakledilmiştir: "Resulullah (s.a.s) Ramazan'ın son on gününde itikâf yaparlardı. Bu durum vefat zamanına kadar bu şekilde devam etmiştir. Daha sonra Hz. Peygamber'in zevceleri itikâfı sürdürmüşlerdir".

Ebu Hanife'ye göre içinde beş vakit namaz kılman her mescidde itikâfta bulunmak caizdir.

Mesciddeki itikâf erkeklere mahsustur. Kadınlar evde mescit edindikleri bir yerde itikâfta bulunabilir

Şâfiî mezhebine göre ise, mescid dışında itikâf caiz değildir. Kadın, kocasından izin alarak mescitte itikâf yapar. Zira Hz. Peygamberin (s.a.s.) eşlerinin mescidde itikâfa girdikleri rivayet edilmiştir (Müslim, İtikâf, 6). Bu mezhebe göre itikâf sırasında oruçlu bulunmak da şart değildir.

2019 Ramazan ayı takvimine göre son 10 günü 25 Mayıs Cumartesi ile 3 Haziran Pazartesi günleri arasında itikafa girilecek.

İTİKAFIN ŞARTLARI NELERDİR?

1- Niyet. Niyet diğer ibadetlerde şart olduğu gibi itikâfta da şarttır. Niyet etmeksizin camide beklemek itikaf yerine geçmez.

2- Erkeğin beş vakit cemaatle namaz kılanan mescidde itikâfa girmesi. İtikâfın en faziletlisi Mescid-i Haram'da, sonra Mescid-i Nebevî'de, sonra Mescid-i Aksâ'da olandır. Diğer mescidlerdeki fazilet cemaatin çokluğuna göre değişir.

3- Oruç. Vâcib olan itikâf için şarttır.

4- Kadınların hayız ve nifastan temiz olmaları. Cünüblük oruca mâni olmadığı için taharet, vâcib olan itikâfta bile şart değildir. Onun için itikâfa giren mescid içerisinde ihtilam olursa itikâfı bozulmaz.

İTİKAFA İZİN VERİLEN CAMİLER

Diyanet İşleri Başkanlığı, ramazan ayının en önemli sünnetlerinden olan itikaf ibadeti için her sene Türkiye genelinde belirli sayıda cami belirliyor. Yurt genelinde itikaf için hazırlanan camilerin listesine ise Başkanlığın ramazan ayı için hazırladığı ramazan sayfasından ulaşılabilecek.

Müslümanlar için büyük bir nimet olarak görülen "itikaf" ibadeti, Kadir Gecesi'ni tam olarak idrak edebilmek adına da büyük önem taşıyor.

Aşağıdaki linke tıkladığınız zaman açılan sayfada yer alan "cami bilgileri" bölümünden ülke, il, ilçe ve faaliyet türü seçimi yapıldığı takdirde, camilerde gerçekleştirilecek bütün faaliyetlere ulaşılabiliyor.

İtifaka İzin Verilen Camiler

İtikaf Nedir, Nasıl Yapılır? İtikafa Ne Zaman Girilir?

Son Dakika Güncel İtikaf Nedir, Nasıl Yapılır? İtikafa Ne Zaman Girilir? - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye, deplasmanda Macaristan'a 2-0 yenilerek bir alt lige düştü Kayıp şahsın cansız bedeni merdiven altında gömülü bulundu Bill Gates'ten dikkat çeken koronavirüs kehaneti: İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca, dünyanın heyecanla beklediği koronavirüs aşısıyla ilgili hem tarih hem de adet verdi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Vakaları kontrol altına alabilmemiz için 3 hafta tam kapanmamız gerekiyor "9 Kere Leyla" filminden ilk fragman geldi! Elçin Sangu ve Haluk Bilginer'in yatak sahnesi dikkat çekti Yangında kül olan Vaniköy Camii imamının altınları evinde bulundu Alaattin Çakıcı, Kılıçdaroğlu'na tehditlerini sürdürüyor: Sende yürek varsa beni öldürtsene