İTO Başkanı Avdagiç: "Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz" - Son Dakika

İTO Başkanı Avdagiç: "Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz"

14.11.2019 17:40

İTO Başkanı Avdagiç: "Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz"İSTANBUL - İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Terör, Türkiye'ye karşı kullanılan kirli bir tezgaha dönüşmüştür.

İTO Başkanı Avdagiç: "Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz"

İSTANBUL - İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Terör, Türkiye'ye karşı kullanılan kirli bir tezgaha dönüşmüştür. Kimsenin kuşkusu olmasın. Hem ülkemizi savunacağız, hem ülkemize yönelik terör saldırılarını bertaraf edeceğiz. Hem de aslanlar gibi ekonomimizi geliştirip büyüteceğiz" dedi.

İstanbul Ticaret OdasıYönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İTO'nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla gerçekleşen Kasım ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, bu ay ki toplantıda Süleyman Soylu'yu ağırlamaktan dolayı onur duyduklarını belirterek, "Yiğitliğin lafla değil icraatla olduğunu dosta düşmana gösterdi. Tüm bunlara şahitlik eden aklıselim sahibi herkes kabul edecektir ki onun tek derdi vatanıdır. Memleketin selametidir, milletin birliğidir" ifadelerini kullandı.

İstanbul Ticaret Odası Meclisi, Kasım ayı toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu misafir etti. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, burada yaptığı konuşmada, terörün Türkiye'ye karşı kullanılan kirli bir tezgaha dönüştüğüne dikkati çekti. Avdagiç, "Son 15 ay içinde sadece ekonomik alanda değil, terörizme karşı da uluslararası düzeyde şanlı bir mücadele verdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ileri görüşlü liderliğinde hem askeri, hem diplomatik alanda önemli ve sonuç alıcı hamleler yaptık. Kimsenin kuşkusu olmasın. Hem ülkemizi savunacağız, hem ülkemize yönelik terör saldırılarını bertaraf edeceğiz. Hem de aslanlar gibi ekonomimizi geliştirip büyüteceğiz" ifadesini kullandı.

"İnşallah, yakında meclisimizde Cumhurbaşkanımızı da ağırlayacağız"

Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir süre önce İTO'nun çalışmaları hakkında bilgi verdiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımıza, Odamızın faaliyetleriyle ilgili bilgi arz ettim. Bazı talimatları ve tavsiyeleri oldu. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu perspektiften Odamız ve iş dünyamız adına çok istifade ettik, istifade etmeye de devam edeceğiz" dedi. Avdagiç, "İnşallah, yakında meclisimizde Cumhurbaşkanımızı da ağırlayacağız" ifadesini kullandı.

Günümüz dünyasında rekabetin sadece ekonomik alanla sınırlı olmadığını, çok rahat insanlık dışı yöntemlerin de kullanıldığını ifade eden Avdagiç, "Bu araçların en önde gelenlerinden biri de ne yazık ki terörizm. Biz bu yöntemi yakından biliyoruz. Çünkü 1980'den beri ülkemize yönelik sistematik olarak yürütülen böylesi bir tezgahla karşı karşıyayız. Bu hamleler sayesinde dünyanın büyük güçlerinin kapıştığı Suriye'de ülkemize karşı bir terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmedik. İlk defa masada da kazandık. Bu vesileyle, yurtiçinde ve yurt dışında ülkemizi ve milletimizi koruyan, teröristlere geçit vermeyen başta Mehmetçiğimiz olmak üzere bütün güvenlik güçlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Emekçimizin eli üretim tezgahında, Mehmetçiğimiz eli de tetikte oldukça, ülkemiz; Cumhurbaşkanımızın koyduğu gelişmiş ilk 10 devletten biri olma hedefine ulaşacaktır" diye konuştu.

"Terör ülkemize karşı bir koz olarak kullanılmıştır"

Avustralya merkezli The Institute for Economics and Peace'in hazırladığı 2019 Küresel Terörizm Endeksi'nden rakamlar veren İTO Başkanı Avdagiç, rapora göre terörün dünyaya 2019 yılı tahmini maliyetinin 100 milyar dolar olduğunu kaydetti. Avdagiç, "Biz de terörden etkilenen ülkelerden biriyiz ve ülkemizin bekası için bu harcamaları yapmak zorundayız. Ama bu, bir şeyi daha gösteriyor: Terör ülkemize karşı bir koz olarak kullanılmıştır. Türkiye, tüm gücünü ekonomiye değil, terörle mücadeleye harcamak zorunda bırakılmıştır. Bu anlamda terör, Türkiye'ye karşı kullanılan kirli bir tezgaha dönüşmüştür. Terör, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasını önlemek için 'devletimizi ve milletimizi zincirleme girişiminin' aracı olarak kullanılmıştır" diye konuştu.

Avdagiç, geçmişte marjinal gruplar olarak görülen terör odaklarının adeta mutasyona uğratılarak devasa canavarlar haline getirildiğini ifade etti. Şekib Avdagiç, "Hatta daha da ileri gidilerek dünyanın çeşitli bölgelerinde irili ufaklı terör devletçikleri oluşturuldu. Bunlar, sömürgeci güçlerin silahlı gücüne dönüştürüldü. Terör; gelişmenin, refahın ve mutluluğun en etkili zehridir. Gelişmeye harcanması gereken para, terörle mücadeleye ve yıkımın onarımına sarf edilir" dedi.

" Fitch'i, diğerleri de örnek alacak"

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere, uluslararası kuruluşların kayıtsız kalamadıklarına işaret eden Avdagiç, "Yaptıkları haksızlıkları göz ardı ederek, dengelenme sürecinin başarısını teslim etmeye başladılar. Mesela uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ekonomisinin görünümünü iyileştirdi. Bu, geç kalınmış bir iyileştirme. Ama çok uzun süredir Türkiye'ye karşı adeta kazık çakmışçasına negatif bakmakta ısrar eden bir cephenin artık pozisyon değiştirdiğini göstermesi bakımından önemlidir. Fitch'in hareketlerinin diğer uluslararası derecelendirme kuruluşlarına örnek olacağını düşünüyorum" dedi.

İTO Başkanı Avdagiç: Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz
İTO Başkanı Avdagiç: Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz
İTO Başkanı Avdagiç: Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz
İTO Başkanı Avdagiç: Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İTO Başkanı Avdagiç: 'Hem terörü bertaraf edeceğiz, hem de aslanlar gibi ekonomimizi büyüteceğiz' - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Polisin kurtardığı Kiraz böyle kandırılmış: Önce fuhuştan para kazan, sonra evleniriz Pirzola yediği görüntüyle büyük tepki çeken Nusret özüne geri döndü Güne düşüşle başlayan dolar 7,46'dan işlem görüyor Sosyal medyadan eşine mesaj atan genci bıçaklayarak yaraladı AK Parti MKYK'da 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili teklif Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdırdı Sahtekarlar balıklara tartıda ağır gelsin diye olta kurşunu ve küçük balık yutturuyor NASA, Türkiye'deki kuraklıkla ilgili harita yayınladı: Sadece barajlar değil yer altı suları da kritik seviyede Görenler gözlerine inanamıyor! Antalya'da ağırlığı 5 gram olan 'baby karpuz' üretiliyor