Son Dakika Haberleri: "İyi Bir Türkçe İçin Ailelere Önemli Sorumluklar Düşüyor"

"İyi Bir Türkçe İçin Ailelere Önemli Sorumluklar Düşüyor"

8 yıl önce

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Türkçe'nin iyi öğrenilmesi noktasında ailelere önemli sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Türkçe'nin iyi öğrenilmesi noktasında ailelere önemli sorumluluklar düştüğünü söyledi. Uğurlu "Mutlaka dilimizi en iyi şekilde kullanmak için gayret gösterelim. Çocuklarımızı, aile fertlerini, yakınlarımız ve arkadaşlarımızı uyaralım. Çünkü dilimiz geleceğimizdir." dedi.


Karaman Belediyesi tarafından düzenlenen 'Türkçesi varken' kampanyasının önemli bir çalışma olduğunu hatırlatan Uğurlu, Karaman'ın Türkçe'nin başkenti olduğunu söyledi. Uğurlu "Dolayısıyla burada Türkçe'nin en temiz ve doğru konuşulması lazım. Özellikle gençler biraz daha çağın modasına uymak durumuyla Türkçesi varken hakikaten onun gereksiz karşılığını kullanıyorlar. İngilizce, İngilizce bile değil. Zaten İngilizce enteresan bir dil. Grameri kuralı iyi tespit edilmiş bir dil değil. Ona rağmen her şeyi mükemmel olan, yeterli kabiliyete ve kapasiteye sahip olan Türkçeyi bırakıyorlar, yarım yamalak ve ne olduğu belli olmayan sözcüklerle kendilerini anlatmaya çalışıyorlar. Bu sanıyorum bir çağdaşlaşma kompleksinden geliyor. Bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz." dedi.


Karaman Belediyesi olarak Türkçe yazılmış tabelalar ile yabancı dille yazılmış tabelaların vergilerini farklı tahakkuk ettirdiklerini hatırlatan Uğurlu, "Bütün gençlerimize, vatandaşlarımıza her aşamada, her ortamda bunları anlatacağız. Kullandığınız kelimenin bir Türkçe karşılığı varsa onu kullanın. Bilmiyorsanız öğrenin, fakat mutlaka Türkçe'sini öğrenin." diye konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 11:53 Kaynak: CHANetanyahu'nun oğlu, İstanbul paylaşımıyla sosyal medyanın gündemine oturdu
İmamoğlu: İBB, Mehmetçik Kûtulamâre dizisine 25 milyon TL aktarmış Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi