İzmir antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor - Son Dakika

İzmir antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor

10.10.2019 12:11

Antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyorTadıyla dillere destan Antep fıstığı, sağlık açısından da önemli bir yere sahip. İngiliz uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre, en sağlıklı kuruyemiş Antep fıstığı.

Antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor

Tadıyla dillere destan Antep fıstığı, sağlık açısından da önemli bir yere sahip. İngiliz uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre, en sağlıklı kuruyemiş Antep fıstığı. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra oleik asit sayesinde kalbi yaşlanmaktan koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor. Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Reyhan İrkin, Antep fıstığının kuruyemişler arasında besin değeri en yüksek olan ürünler arasında yer aldığını belirtti.

Baklavadan yemeklere, tatlılardan çerezlere kadar birçok alanda Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasına giren Antep fıstığı, uzmanlara göre kuruyemişler arasında en sağlıklı olanı. İngiliz uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, Antep fıstığı kan şekerini düzenliği gibi öğleden sonraları yaşanan ani enerji düşüklüğünü önlemeye de yardımcı oluyor. Kilogramı 78- 88 TL arasında değişen Antep fıstığının faydaları, saymakla bitmiyor. Antep fıstığının son derece faydalı, protein ve demir içeriği açısından zengin bir ürün olduğunu söyleyen Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Reyhan İrkin, şunları söyledi

Antep fıstığı bitkisel protein kaynaklı bir ürün. Tüketilmesini tavsiye ediyoruz. İçerdiği yağ asitleri, antioksidan bakımından da faydaları olan bir ürünö dedi. Ancak her üründe olduğu gibi Antep fıstığının da ölçülü şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle porsiyona dikkat ederek tüketilmesini öneriyoruz. Çünkü yağ oranı yüksek, yüzde 53 oranında yağ içeriyor. Her şey ölçüsünde tüketildiği zaman faydası olur. Antep fıstığının hasat ve depolama koşullarına dikkat edilmesi önemli. O nedenle bu ürün özellikle bilinen yerlerden bilinçli olarak seçilmeli ve o şekilde tüketilmeli. Antep fıstığı bitkisel yağ asitleri ve Akdeniz diyetine yakın bitkisel yağlar içerdiği için tüketilmesi önerilebilir. 100 gramı yaklaşık 600 kalori. O nedenle kalori oranı yüksek. Ölçüyü çok fazla aşmamak lazım. Bir porsiyon 30 gram olarak alınıyor. Bu da 130 kaloriye denk geliyor.

'ŞİFA DEPOSU'

Diyetisyen Derya Zünbülcan, Antep fıstığının tam bir şifa deposu olduğunu, içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra faydalı asitler sayesinde kan şekeri kontrolünü sağladığını açıkladı. Derya Zünbülcan, kalp sağlığı açısından önemli bir yere sahip olduğunu söylediği Antep fıstığının, tüketilmesi önerisinde bulunarak, Antep fıstığı oleik asit içeriyor. Bu asit kalbi yaşlanmaktan koruyor. Damarların sağlığını arttırıyor. Özellikle Amerikan Kalp Birliği de sağlıklı ve iyi kalp için Antep fıstığını öneriyor dedi. Antep fıstığının kan şekeri kontrolünü sağladığını, bu nedenle öğleden sonra yaşanan halsizlik ve yorgunluk şikayetlerinin giderilmesinde etkili olduğunu kaydeden Zünbülcan, kilo verme konusunda da ürünün mucizevi özelliklere sahip olduğunu aktararak, şunları söyledi

Kilo vermek isteyenler Antep fıstığından kaçar. 'Yüksek kalorili' deriz. Oysa Antep fıstığındaki oleik asit, özellikle bel bölgesinden zayıflatmada oldukça kıymetli. Burada önemli olan miktar kontrolü. Yaklaşık bir avuç Antep fıstığı 160 kalori içeriyor. Bunun da 13 gramı oleik asit gibi sağlıklı bir yağdan oluşuyor. Antep fıstığını kullanabiliriz fakat miktar kontrolüne dikkat etmeliyiz.

'ANTEP FISTIĞININ KIYMETİNİ BİLMELİYİZ'

Antep fıstığının kansızlıkla savaş konusunda da önemli bir ürün olduğuna dikkat çeken Zünbülcan, sözlerini şöyle sürdürdü

İçerdiği yağ asitleri, vitamin ve mineraller sayesinde kansızlıkla savaşmada etkili. Özellikle kara üzüm özü ile birlikte tüketildiğinde, faydası daha iyi anlaşılacak. Dünyada yetişen Antep fıstığı türlerine göre bizim ülkemizde yetişen Antep fıstığının değeri, içerdiği vitamin ve mineral açısından daha yüksek.

Daha kaliteli bir Antep fıstığına sahibiz. O nedenle ülkemizdeki fıstığın kıymetini bilmemiz gerekiyor. Kas sağlığı açısından da çok önemli. Sporcular, spor sonrası kaslarını toparlamak için 'Ne tüketmeliyim' diye bir besin arıyorlarsa, bunun cevabı Antep fıstığı. Spor sonrasında bir küçük avuç Antep fıstığı tüketerek hem kas sağlığını koruyabilir hem de kilo kontrolüne yardımcı olabilirsiniz.

'BESLEYİCİ VE DOYURUCU'

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen de, Kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Bunlar hem lezzetli, hem besleyici hem de doyurucu. İnsan sağlığı açısından faydalı ürünler. Mutlaka tüketilmesi gerekir dedi. Kuruyemiş satan bir dükkan sahibi Hanefi Bardak da, Antep fıstığının kalitesine göre farklı fiyatlara satıldığını, bu ürünün faydalarının çok olduğunu ve kuruyemişlerin tahtını salladığını kaydetti. Kuruyemişler içerisinde en çok Antep fıstığını sevdiğini söyleyen vatandaşlardan Leyla Kalyon, Faydalı olduğunu düşünüyorum. Yediğim zaman tokluk hissi veriyor. Daha az yemek yiyorum derken, Nural Atabay da, Kalbe çok iyi geliyor. O nedenle ben çok fazla tüketiyorum. Antepli'yim, memlekete gittiğim zaman bol bol alıp getiriyorum. Çerezler çok faydalı ifadelerini kullandı.

İzmir antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor
İzmir antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor
İzmir antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor
İzmir antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir antep fıstığı kalbi koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

ABD konsolosluk çalışanı Nazmi Mete Cantürk'e "FETÖ'ye yardım" suçundan hapis cezası Son Dakika: 500 lirayı aşan altından yeni rekor geldi Son Dakika: Ateşkesi ihlal eden Ermenistan ordusu, Berde'de sivilleri hedef aldı: 4 ölü, 10 yaralı Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Koronavirüse yakalandıktan sonra ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü Paşinyan'a istifa çağrısı: Sadece Karabağ değil Ermenistan'ın geleceği de tehdit altında Meteoroloji İstanbulluları uyardı: Kar soğukları geliyor Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü