İzmir Barosu'ndan İlginç İddia - Son Dakika

İzmir Barosu'ndan İlginç İddia

19.01.2012 18:23
İzmir Barosu'ndan İlginç İddia, System.String[]

İzmir Barosu, Özel Görev ve Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin kanuni dayanağı bulunmadığını elle tutulur ve gözle görülür şekilde hükümete bağlı olduklarını iddia etti.

İzmir Barosu, Özel Görev ve Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin kanuni dayanağı bulunmadığını elle tutulur ve gözle görülür şekilde hükümete bağlı olduklarını iddia etti. İzmir Barosu Başkanı Sema Pektaş düzenlediği basın toplantısında Özel Yetkili Mahkemelerin kararla yürürlüğü girdiklerini ve adil yargılanmayı zorlaştırdığını iddia etti.

İddiaya dayanak olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki 6. maddeyi gösteren Pektaş; "Adil yargılama hakkı düzenlerken bu hakkın en temel unsuru olarak 'Kanunla Kurulma' şartı aranmaktadır. Ancak Özel Yetkili Mahkemeler Adalet Bakanı'nın teklifi ve Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun(HSYK) kararı ile yürürlüğe girmişlerdir. Bu yüzden bu mahkemelere yürütme mahkemeleri iddiasında bulunuyoruz" dedi.

HSYK'nın anayasa ile belirlenmiş görevleri arasında mahkeme kurmak olmadığını sözlerine ekleyen Pektaş; "Şu ya da bu davanın, şu ya da bu sanığın değil, 'Hukuk Devleti' değerinin korunması için anayasal düzenen daha fazla ihlal edilmemesi için bu mahkemelerin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İzmir Barosu'ndan İlginç İddia - Son Dakika


Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı