İzmir Barosu'ndan Özel Yetkili Mahkemelere Tepki - Son Dakika

İzmir Barosu'ndan Özel Yetkili Mahkemelere Tepki

19.01.2012 18:29
İzmir Barosu'ndan Özel Yetkili Mahkemelere Tepki, System.String[]

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, özel yetkili mahkemelerin, adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini, kapatılması gerektiğini dile getirdi.

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, özel yetkili mahkemelerin, adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini, kapatılması gerektiğini dile getirdi.

Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili Baro Binası'nda yapılan açıklamaya, Başkan Sema Pekdaş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Başkan Pekdaş, "Özel yetkili mahkemelerin, adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini, olağanüstü mahkemeler olduğunu, kapatılması gerektiğini defalarca gündeme getirdik, kampanyalar düzenledik. Arkadaşımız, Zeynep Sedef Özdoğan bu mahkemelerin kanunsuz mahkemeler olduğunu, anayasa da yeri olmadığı konusunda bir çalışma yaptı. Bu mahkemeler evrensel hukuk prensiplerine aykırılığın yanı sıra kanunsuz mahkemeler durumundadırlar. Buradaki yargılamaların, tamamen yargıyı yürütmenin denetimine aldığını söylüyoruz. Şimdiye kadar yaptıklarının yok hükmünde olduğuna inanıyoruz" dedi.

Çalışmasını anlatan Zeynep Sedef Özdoğan ise "Özel yetkili mahkemeler, bir kanunla kurulmamıştır. HSYK kararıyla kurulmuşlardır. Ancak HSYK'nın görevleri arasında mahkeme kurma yetkisi yoktur. Bugün itibari ile özel görev ve yetkili ağır ceza mahkemelerinin yapmış oldukları tüm yargılama tasarruflarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Mahkemesi kriterlerinin dışında kaldığını tespit ediyoruz. Şu yada bu davanın, şu yada bu sanığın değil, hukuk değerinin korunması ve anayasanın daha fazla ihlal edilmemesi için görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz" diye konuştu. - İzmir

İzmir Barosu'ndan Özel Yetkili Mahkemelere Tepki
İzmir Barosu'ndan Özel Yetkili Mahkemelere Tepki

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir Barosu'ndan Özel Yetkili Mahkemelere Tepki - Son Dakika


Son Dakika

Manchester City'nin takımdan gönderdiği Jeremy Winsten, intihar etti 13 gollü tarihi yenilgiye engel olamayan kaleci Crooij, yaşadıklarını anlattı: Aynaya bakamıyorum Dünyada sadece Tokat'ta çıkan milyonlarca yıllık taş, işlendikten sonra gramı 700 dolardan satılıyor Kocasına mesaj atan Özlem Parlu'nun üzerine yürüyen Selin Ciğerci'ye hapis istemiyle dava açıldı İnternetten satın aldığı sahte alkol nedeniyle 6 kez kalbi duran kadın hayatını kaybetti Korona tedavisi gören İmamoğlu'ndan metro müjdesi: 28 Ekim'de açılıyor, 10 gün ücretsiz olacak Muharrem İnce: Memleket Hareketi'nin kurucularını bir iki gün içinde açıklayacağım Çukur dizisinde, şüpheli şekilde ölü bulunan Aleyna Çakır'ın yaşadıkları canlandırıldı