İzmir, Biyolojik Arıtma Tesisi Sayısını 14'e Çıkaracak - Son Dakika

İzmir, Biyolojik Arıtma Tesisi Sayısını 14'e Çıkaracak

06.01.2012 12:00
İzmir, Biyolojik Arıtma Tesisi Sayısını 14'e Çıkaracak, System.String[]

Türkiye'deki 2 bin 950 belediyede, Avrupa Birliği standartlarını sağlayan sadece 32 adet ileri biyolojik arıtma tesisi bulunduğu, bunlardan da 12 tanesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletildiği belirtildi.

Türkiye'deki 2 bin 950 belediyede, Avrupa Birliği standartlarını sağlayan sadece 32 adet ileri biyolojik arıtma tesisi bulunduğu, bunlardan da 12 tanesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletildiği belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, yapımı süren Gümüldür- Özdere ve Doğanbey- Ürkmez tesislerinin tamamlanmasıyla, İzmir Büyükşehir'in işlettiği ileri arıtma tesisi sayısının 14'e yükseleceği kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Kentsel yerleşimlerin en büyük çevre sorunlarından biri olan evsel atık su sorununu kurduğu ileri biyolojik atık su arıtma tesisleriyle çözen İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerini işletmek için de büyük miktarlar harcıyor. 2007-2010 döneminde yaklaşık 50 milyon liralık yatırımla Torbalı, Menemen, Aliağa, Urla, İzmir Yüksek Teknoloji, Seferihisar, Ayrancılar- Yazıbaşı, Bayındır ve Kemalpaşa'ya arıtma tesisi kurarak mevcut tesislerle birlikte 21 ilçe merkezinin tamamının atık sularının arıtılmasını sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarıyla İzmir ve Sığacık körfezleri, Akarca Koyu ve K. Menderes Nehri ile Güzelhisar ve Nif çaylarını binlerce ton kirlilikten kurtardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, örnek arıtma kalitesi ile de Türkiye'de adından söz ettiren arıtma tesislerini işletmek için milyonlarca lira harcıyor. Geçtiğimiz yıl arıtma tesislerini işletmek için 30 milyon 527 bin liralık harcama yapan İZSU, 2011 yılında personel, elektrik, malzeme ve hizmet alımı, müteahhitlik hizmetleri, yapım giderleri olmak üzere 43 milyon lira harcadı. 2010 yılında tesislerin elektrik enerjisi için 10 milyon 500 bin lira harcayan İZSU'nun 2011 yılı elektrik gideri 14 milyon 302 bin lira oldu. Arıtma tesislerinde 39'u mühendis, 14'ü biyolog-kimyager, 6'sı iktisatçı, 139'u tekniker ve 77'si işçi olmak üzere 275 personel görev yapıyor."

9 yeni tesisle birlikte işlettiği arıtma tesisi sayısı 22'ye çıkan İZSU'nun, 2011 yılı sonunda 270 milyon 584 bin metreküp atık suyun arıtılmasını sağladığı ifade edilen açıklamada, atık suların 265 milyon 970 bin metreküpünün (yüzde 98.29) ileri biyolojik, 3 milyon 302 bin metreküpünün doğal (yüzde 1.22) ve 1 milyon 311 bin metreküpünün (yüzde 0.48) biyolojik yöntemle atık su arıtımı yapan tesislerde arıtıldığı belirtildi.

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İzmir, Biyolojik Arıtma Tesisi Sayısını 14'e Çıkaracak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

ABD'den S-400 tehdidi: Türkiye'ye yaptırımlar kesin olarak düşünülüyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Medipol Başakşehir, Şampiyonlar Ligi'ndeki ikinci maçında PSG'ye boyun eğdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de 4 ay önce doğum yapan Aslıhan Turan, 3. çocuk için doktoruyla görüşmeye başladı