İzmir Büyükşehir İddianamesi Kabul Edildi (5) - Son Dakika

İzmir Büyükşehir İddianamesi Kabul Edildi (5)

19.01.2012 17:59
İzmir Büyükşehir İddianamesi Kabul Edildi (5), System.String[]

İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianame, örgüt yöneticileri olarak ismi geçen Genel Sekreter Pervin Şenel Genç ve eski Genel Sekreter Erzu Hızır'la ilgili suçlamalar, 'Örgüt Yöneticisi Pervin Şenel Genç'in grubunun eylemleri'...

İzmir BÜYÜKŞEHİR İDDİANAMESİ KABUL EDİLDİ (5)

İKİ AYRI GRUP ELE ALINDI

İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianame, örgüt yöneticileri olarak ismi geçen Genel Sekreter Pervin Şenel Genç ve eski Genel Sekreter Erzu Hızır'la ilgili suçlamalar, 'Örgüt Yöneticisi Pervin Şenel Genç'in grubunun eylemleri' ve 'Örgüt Yöneticisi Ersu Hızır grubunun eylemleri' başlığı altında ikiye ayrıldı.

GENÇ'İN ELEMANLARI

Tutuklu sanıklardan Pervin Şenel Genç'in, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili olarak görev yaptığının belirtildiği iddianamede, "Şüphelinin örgüt lideri Aziz Kocaoğlu'nun yanında yönetici konumunda olduğu, ancak kendi örgütü içerisinde ise lider durumunda bulunduğu, şüphelinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketler, Grand Plaza, İzfaş, İzdeniz Nakliyat, İzenerji, İzfaş üzerinde söz sahibi olduğu, emir ve talimatlar vererek usulsüz harcamalar yaptırdığı, ihale ve edimin ifasına fesat karıştırma ile diğer eylemlerin kaydedilen telefon görüşmeleri ile ortam dinleme ve görüntülerinden örgüt üyeleri ile arasındaki örgütsel irtibatın ortaya çıktığı" ifadelerine yer verildi. İddianamede, Pervin Şenel Genç'e bağlı olarak örgütsel eylemlerde bulunduğu iddia eden isimler ise şu şekilde sıralandı: 1- Hilmi Özen (Şirketler Koordinatörü), 2- Reha Pekerden (Grand Plaza Genel Müdürü), 3- Ali Süha Sabuktay (İzenerji Genel Müdürü), 4- Haydar Ballı (Grand Plaza Genel Müdür Yardımcısı), 5- Hüseyin Kırmızı (İzelman Genel Müdürü), 6- Öztürk Kurt (İzenerji Şirketi Ticaret Müdürü), 7- Hakan Say (organizatör-şirket yetkilisi), 8- Pınar Çalışkan (Halkla İlişkiler Şube Müdürü), 9- Ata Karataş (organizatör-şirket yetkilisi), 10 - Alaettin Eraslan (organizatör-şirket yetkilisi), 11- Serpil Baran (İBB Genel Sekreter Yardımcısı), 12 -Serpil Keskin (Destek Hizmetleri Daire Başkanı), 13- Mehmet Sayar ( İBB Hizmet Alımları Şube Müdürü), 14- Murat Özel (Kültür Daire Başkanı), 15- Nagihan Genç (Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü), 16- Zeki Karatay (İBB Protokol Müdürü), 17- Ünsal Pervanlar (Köfteci), 18- Fatma Işık Çelikoğlu (Etüt Proje Daire Başkanı), 19- Zehila Gül Şeher (ESHOT eski Genel Müdürü), 20- Cafer Konca (Sendikacı)

ERSU HIZIR'IN ELEMANLARI

Sait Ersu Hızır'a bağlı faaliyetlerde bulunan suç örgütü üyelerinin, Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser, İzulaş Genel Koordinatörü İbrahim Halil Dülüloğlu, Grand Plaza eski Müdürü Muharrem Derbentoğlu, Fen İşleri Daire Başkanı Fazıl Ölçer, İzulaş Genel Müdürü Zeynel Canoğlu'dan oluştuğu belirtildi. Hızır'ın görevden alındıktan sonra örgütün gerçekleştirdiği bir çok yolsuzlukları medyaya sızdırma girişimlerinde bulunduğu iddianamede yer aldı.

ZORLAMA BİLE YETERLİ TARİF DEĞİL

İddianameyi değerlendiren İzmir Süyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun avukatlarından, Baro Başkan Yardımcısı Ercan Demir, "Bizim için cebir şiddet olgusunun olup olmadığı önemliydi. Cebir şiddet nerede merak ediyorduk ama iddianeme açıklanınca bulduk. Savcı, nedenlerini dört başlıkta saymış. Bunlardan iki tanesi, organizatör iki kişinin birbirlerini tehdit etmeleri, diğer ikisi ise ihaleye katılan firmaların dışarıda, sendikacıların da dahil olduğu birbirlerini tehdit etmeleri. Tehdit etme meğer buymuş. Eğer buysa Kocaoğlu ile belediye ile ne ilgisi var. Nasıl bir örgüt olabilir. Buna zorlama demek bile yeterli bir tarif olmuyor. Aziz Kocaoğlu, niye cebir şiddet içeren bir örgütün lideri olsun. Buna yönelik bir açıklama yok. Beklediğimizden farklı bir iddia yok. Örgütün ne ayağı, ne gövdesi var. Zorlamayla kurulmuş. Bu soruşturmanın özel yetkili savcı tarafından yürütülmesinin bir dayanağı olmadığını kendisi de açıkça ortayla koymuş" dedi. Avukat Demir, iddianameye yönelik ileriki günlerde itirazda bulunacaklarını da dile getirdi.

DHA(İÖ/AAA) - İzmir

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir Büyükşehir İddianamesi Kabul Edildi (5) - Son Dakika


Son Dakika

11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici