Son Dakika Haberleri: İzmir CHP'li Bayır Yeni Küskünler Yaratmak Ne Kadar Doğru

İzmir CHP'li Bayır Yeni Küskünler Yaratmak Ne Kadar Doğru

2 yıl önce

CHP'li Bayır Yeni küskünler yaratmak ne kadar doğruCHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, alınan seçim sonuçlarının ardından parti içinde yaşanan tartışmalara dikkat çekerek, 9 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlere şimdiden çalışıp iyi bir sonuç almak varken onu kenara itip,...

İzmir CHP'li Bayır Yeni Küskünler Yaratmak Ne Kadar Doğru, System.String[]

CHP'li Bayır Yeni küskünler yaratmak ne kadar doğru


CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, alınan seçim sonuçlarının ardından parti içinde yaşanan tartışmalara dikkat çekerek, 9 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlere şimdiden çalışıp iyi bir sonuç almak varken onu kenara itip, kurultay delegasyonunun imzasını toplamak, yeni küskünlükler yaratmak ne kadar doğru olur dedi. Bayır, ittifakın yerel seçimlerde de yapılması gerektiğini savundu.


İzmir'de uzun yıllar il başkanlığı yaptıktan sonra üç dönemdir Meclise giren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İYİ Parti'nin seçime girebilmesi için CHP'den istifa edip bu partiye geçen 15 milletvekili arasında yer aldı. Seçimden önce partisine dönen Bayır, sonuçları analiz ederken HDPnin oylarındaki artışın partinin çalışmasından değil, CHP'den giden emanet oylardan kaynaklandığını öne sürerek, şöyle konuştu


HDP, kendi yaptığı reklamlarda bile baraj probleminin olduğunu söyledi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın yarattığı bir algı vardı. HDP baraja takılmalı diye yaptığı konuşma, sözde gizli çekim ile sosyal medyada paylaşıldı. Millet İttifakından oy kayması için yapılan bir şeydi. İttifakın oyunun azalması için yapıldı. Çünkü HDPye giden oyların hepsi boşa gidiyor. HDPnin burada çıkaracağı milletvekili sayısı 1di. 85, 90 bin oya bir milletvekili çıkarıyor. 30, 40 bin oy fazladan aldığı zaman bu oylar çöpe gidiyor, hatta AKPye yarıyor. Haziran seçimlerinde öyle oldu. Bizden 25 bin kişi, HDP baraj altında kalmasın diye oy attı. Bizden eksilen 25 bin oy nedeniyle 12 bin oy farkla AKP 1 vekil fazla çıkardı. Kasım seçimlerinde biz bunu fark ettik. Müdahale ettik, kasımda oyları geri aldık ve bir vekil fazla çıkardık.


'DEMOKRASİ ADINA ÖZVERİDE BULUNMAK, NEDENSE HEP BİZE DÜŞÜYOR'


HDPnin reklam filmlerinde Barajı aşmak için oya ihtiyacımız var diyerek algı yarattığını öne süren Tacettin Bayır, CHPnin Kızılay olmadığını söyledi. Ak Partinin de İzmirde başarılı olmadığını iddia eden Bayır, HDP sıkıntıya düşüyor, omuz at. HDP barajı aşsın. Barajı aşıyor, gidiyor AKPye yamanıyor. İYİ Parti seçime giremiyor, CHPden 15 vekil gidiyor. Demokrasi adına hep özveride bulunmak nedense hep bize düşüyor. Ama bunu öbür taraf da anlamıyor. Köprüyü geçene kadar Abi, abla. Köprüyü geçtikten sonra bizi tanımıyorlar. HDP oyunun emanet oy olduğunu düşünüyorum. Bunlar yerel seçimlerde geri gelir. AKPnin İzmirde başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Seçmen sayısı yükselmesine rağmen AKP başarısız.


'MHP'NİN ALDIĞI OYDA MANİPÜLASYON VAR GİBİ'


CHPnin İzmirde aldığı sonuçları da değerlendiren Tacettin Bayır, Biz de çok bir şey yapamamışız. Mevcut oylarımızı korumuşuz dedi. Türkiye genelinde MHPnin aldığı oy ile İzmir genelinde MHPnin aldığı oyların kıyaslamasını yapan Bayır, Çok ilginç. MHPnin Türkiye genelinde aldığı oyda bir manipülasyon var gibi. Herkes sandıklarda AKP hile yapar diye, o partiyi kontrol etmekten kimse MHPyi kontrol etmeye gerek duymadı diye konuştu. Bayır, İYİ Parti, HDP ve CHPnin Mecliste çoğunlukta olduğunu belirtti.


'YEREL SEÇİMDE DE İTTİFAK DEVAM ETMELİ'


24 Haziran seçim sonuçlarının yerel seçimleri etkilemeyeceğini kaydeden Tacettin Bayır, yerelde de ittifaka yeşil ışık yakarak, Bazı ilçelerde İYİ Parti, Saadet Partisi ve CHP aynı ittifak ile aday çıkarmalı. Ayrı ayrı aday çıkarmaları durumunda bazı ilçelerde sıkıntı olabilir. Yerelde de ittifak devam etmeli değerlendirmesinde bulundu.


CHPli Bayır, partisinde seçim sonuçlarına dair başlayan tartışmalara da değinerek, şöyle dedi


9 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlere şimdiden çalışıp iyi bir sonuç almak varken, onu kenara itip kurultay delegasyonunun imzasını toplamak, partiyi kurultaya götürmek, 2 ay burada enerji kaybetmek, yeni küskünlükler yaratmak ne kadar doğru olur Bunu belediye seçimlerinden sonraya mı bırakmak lazım Önce yapılacaksa Kemal Kılıçdaroğlu, kendi isteği ile bir tercih koyabilir mi 'Benim rahatsızlığım da var' diyerek ayrılabilir mi, birini işaret edebilir mi Bunlar için henüz erken. Bekleyip görmek lazım.

İzmir CHP'li Bayır Yeni Küskünler Yaratmak Ne Kadar Doğru

Haber Yayın Tarihi: 27.06.2018 07:30 Kaynak: DHAYaşar Büyükanıt, ölmeden önce verdiği son röportajda FETÖ'cü savcıyı affetmedi
Cezası 5 bin TL'yi bulan yere çöp atma suçu, artık polisler tarafından da cezalandırılabilecek Başörtülü hamile kadına çirkin saldırı! Darp edilen kadın hastaneye kaldırıldı