İzmir'de Buca Cezaevi Alanı İçin Ortak Mücadele Kararı... Tunç Soyer: "Sao Paulo'da Nasıl Zafer Kazandıysak Buca'da da Kazanacağız" - Son Dakika

İzmir'de Buca Cezaevi Alanı İçin Ortak Mücadele Kararı... Tunç Soyer: "Sao Paulo'da Nasıl Zafer Kazandıysak Buca'da da Kazanacağız"

09.11.2022 23:57

İzmir'de meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, yıkılan Buca Cezaevi arazisinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılaşmaya açılmasına karşı bir araya geldi. Ortak mücadele kararının çıktığı toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Zehirli Sao Paulo gemisiyle mücadelede nasıl zafer kazandıysak Buca’da da kazanacağız. Tüm İzmir’i bu haklı mücadelenin bir parçası haline getirmek istiyoruz” dedi.

İzmir'de meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, yıkılan Buca Cezaevi arazisinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılaşmaya açılmasına karşı bir araya geldi. Ortak mücadele kararının çıktığı toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Zehirli Sao Paulo gemisiyle mücadelede nasıl zafer kazandıysak Buca'da da kazanacağız. Tüm İzmir'i bu haklı mücadelenin bir parçası haline getirmek istiyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yıkılan Buca Cezaevi'ne ait arazinin yeşil alan olarak kente kazandırılması için bugün düzenlenen toplantıya katıldı. Buca Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu bünyesindeki etkinlik salonunda yapılan toplantıya, Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Aydemir, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, KESK İzmir Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yüce Ayhan, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Zafer Mutluer, Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi Başkanı Elvin Sönmez Güler, Buca Cezaevi Özgürleşirken Platformu Temsilcisi Savaş Candemir, sendika, oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda bileşen katıldı.

"HİÇBİR İZMİRLİNİN KABUL EDEMEYECEĞİ BİR TABLO"

Toplantıda, Buca Cezaevi alanının betona terk edilmemesi için kararlılık mesajını yineleyen Başkan Tunç Soyer, şöyle konuştu:

"Buca Cezaevi'nin yıkılmasından sonra ortaya çıkan alanla ilgili çok önemli bir karar verildi. Bu alanda yapılaşmanın önünü açacak bir plan hazırlandı. Bu plan, Buca'nın dokusunu bilen herkes için, yıkılan yapıdan daha fazla beton imalatı anlamına geliyor. Buca'da bu kadar sıkışık yapının içinde nefes alınacak bir alan olma ihtimali varken bundan vazgeçiliyor. Ticaret, konut fonksiyonları yüklenerek burasının rekreasyon alanı olma ihtimali ortadan kaldırılıyor. Bu, hiçbir İzmirlinin, hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği bir tablo."

"İZİN VERMEYECEĞİZ"

Başkan Soyer, konuşmasına şöyle devam etti:

"Önceki plan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı planlar karşılaştırıldığında görülüyor ki ilk planda 40 bin metrekare olan ticaret ve konut alanı 70 bin metrekareye çıkmış. Park alanı 20 bin metrekareden 11 bin metrekareye düşmüş. Biz, bundan sonraki yol haritamızı belirleyeceğiz. Nasıl ki Aliağa'da zehir yüklü Sao Paulo gemisinin İzmir'e gelişiyle ilgili ortak bir ses çıkartabilip büyük bir zafer kazandıysak bu sefer de Buca'nın bu kadar aleni bir biçimde katledilmesine izin vermemek için bir araya geldik. Bu bir araya gelişi büyütmek istiyoruz. Çünkü sessiz kalan çoğunluğun bu tablodan haberinin olmadığını düşünüyoruz. Görevimiz, tüm İzmir'e ne kadar haklı bir talebimiz olduğunu duyurabilmek. Tüm İzmir'i bu haklı mücadelenin bir parçası haline getirebilmek istiyoruz. Bunun için buradayız."

"DOĞRU, YOLUNU ENİNDE SONUNDA BULUR"

Buca Cezaevi'nin kaldırılmasıyla ilgili süreci anlatan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç da şunları söyledi:

"Buca Cezaevi, Buca'nın kalbi konumunda. Belki zamanında kent dışında kalsa da zamanla çarpık kentleşmeyle bulunduğu yerde Buca'nın merkezinde kalan bir alan olmuş. Göreve geldiğim günden beri belki de en büyük mücadelemiz, cezaevinin kaldırılmasıydı. Seçim sürecinde de bu polemik konusu olmuştu. Ben, o zaman da 'Bu sorunu birlikte çözelim' diye söylemiştim. Ama bunun için, Buca Metrosu, İzmir tarihinin en büyük yatırımı, bu çalışma devam ederken trafikte aksamalar olacaktı. Cezaevinin kaldırılmasıyla yukarıdaki Adnan Kahveci Caddesi'nin trafiğe açılmasını istedik. Bu, Menderes Caddesi'ne paralel bir yol olacaktı. Sonuçta cezaevi kalktı. Ama üzerinde bir plan çalışması var. Buranın bir AVM olması halinde Buca trafiğini katledileceğini söyledik, her yerde de bunu söyledik. Şu anda da daha iyi bir yola çevrildi. Doğru, yolunu eninde sonunda bulur. Buranın yeşil alan olacağına inanıyorum."

"DAVA SÜRECİ BAŞLADI"

Yargı süreci hakkında bilgi veren TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, "Dün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın planına karşı İzmir İl Müdürlüğü'ne itiraz dilekçemizi verdik. Bugün itibariyle dava süreci başladı" dedi.

"HUKUKİ DAYANAKLAR MEVCUT"

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Zafer Mutluer ise şöyle konuştu:

"Bizim en önemli hukuki dayanaklarımızdan bir tanesi şu; 2011 yılında onaylanmış 1/5000 ölçekli nazım imar planına ilişkin yürüttüğümüz davada elimizde bir bilirkişi raporu var. Rapor, cezaevi alanının merkezi alan olması nedeniyle bu alanda belirlenmiş 37 bin metrekarelik ticaret fonksiyonunun mevcut ulaşım akslarıyla karşılanamayacağını söylüyor. Bugün orada bin 500 kişilik bir konut alanıyla birlikte 12 bin metrekarelik bir ticaret alanı yapılması düşünülüyor. Buca, betona boğulmuş bir kent. Bu tür fırsatlar elimize geçtiğinde bu alanları kamu yararı için kullanmak zorundayız. Yıllardır kamu alanları ilgili belediyelere verilmek yerine ticaret rantları artırılıp satıldı. Buca'nın yeşile, kamu alanına çok ihtiyacı var. Ne olacağı tartışılabilir ama orada yeni bir nüfusun gelmesi mümkün değil."

Toplantıya katılanlar da yürütülecek kampanya için önerilerde bulundu. Toplantı sonunda DİSK, KESK, İzmir Barosu, TMMOB ve Tabip Odası'nın 'icra kurulu' oluşturması, muhtarlar ve aynı amaçla mücadele eden dernek ve platformların temsilcilerinden de 'yürütme kurulu' oluşturulmasına karar verildi. İcra kurulu, bu konuda kısa süre içinde bir deklarasyon yayınlayacak ve eylem planını açıklayacak.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Botanik Expo İzmir'in Bilinirliğini Artıracak Botanik Expo İzmir'in Bilinirliğini Artıracak İzmir Metro A.Ş.'den 45 Milyon Liralık Tasarruf İzmir Metro A.Ş.'den 45 Milyon Liralık Tasarruf İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 15-21 Şubat'ta Yapılacak… Tunç Soyer: 'Yeni Bir Sayfa Açmak Arzusundayız' İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 15-21 Şubat'ta Yapılacak… Tunç Soyer: 'Yeni Bir Sayfa Açmak Arzusundayız'

Son Dakika Güncel İzmir'de Buca Cezaevi Alanı İçin Ortak Mücadele Kararı... Tunç Soyer: 'Sao Paulo'da Nasıl Zafer Kazandıysak Buca'da da Kazanacağız' - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement