İzmir'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı - Son Dakika
Güncel

İzmir'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı

İzmir\'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı

İyilik İçin Uluslararası İnsani Yardım Derneği tarafından İzmir'de her gün yaklaşık 100 mağazadan raf ömrü bitmeye yakın ürünler toplanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Dernek, yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek ve onlarca ton kuru gıdanın israf olmasının önüne geçiyor.

26.11.2023 10:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mağazalardan toplanan ürünler ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor

İzmir'de yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek israfının önüne geçiyorlar

Hem tonlarca israfın önüne geçiyorlar hem de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyorlar

İZMİR - İyilik İçin Uluslararası İnsani Yardım Derneği tarafından, kentte her gün yaklaşık 100 mağazadan raf ömrü bitmeye yakın ürünler toplanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. 3 yıldır kentte çalışmalarını yürüten dernek; yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek ve onlarca ton kuru gıdanın israf olmasının önüne de geçmiş oluyor.

İzmir'de özellikle Konak ilçesi Basmane Semti'nde ihtiyaç sahiplerine el uzatan Gıda Kurtarma Derneği İzmir Temsilciliği, faaliyetleri ile gıdaya ihtiyaç duyan insanların yüzünü güldürüyor. Basmane Semti'nin dışından da bölgeye gelen ihtiyaç sahiplerinin yardımlardan faydalandığını belirten Gıda Kurtarma Derneği İzmir Temsilcisi, İyilik İçin Uluslararası İnsani Yardım Derneği Başkanı Bünyamin Ertekin, "Gıda kurtarma alanında yaklaşık 100 mağazadan her gün raf ömrü bitmeye yakın ürünleri toplayarak ihtiyaç sahibi insanlarımızla buluşturuyoruz. Bu vesileyle hem ülke ekonomimize katkıda bulunuyoruz hem de ihtiyaç sahibi insanları bu ürünlerle buluşturarak onlarında bir nebze geçimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz" dedi.

"Her gün 500 aileye hitap ediyoruz"

Yardımlaşma ve dayanışmanın kadim Anadolu'nun bir geleneği olduğunu vurgulayan Ertekin, "Konak-Basmane bölgesinde her gün 500 aileye, yaklaşık 2 bin 500 kişiye hitap ediyoruz. Yine bu ürünler vasıtasıyla aşevimizde de yemek dağıtımımız oluyor. Bu ürünleri aileler ile buluşturuyoruz. Onlarda her gün gelerek hem sıcak yemeklerini alıyor hem de gıda kurtarma ürünlerimizden faydalanmış oluyorlar" ifadelerin kullandı.

"Bakkalda görüp de alamadıklarımız burada veriliyor"

İhtiyaç sahiplerinden Miyade Elverdi ise "Her gün yemek dağıtımı oluyor. Bakkalda görüp de alamadıklarımız burada veriliyor. Haftada bir iki kez çocuklara çikolatalar veriliyor ve onlar çok mutlu oluyor. Hocamız bize çok yardımcı oluyor. Basmane'nin dışında ihtiyaç sahipleri de gelip buradan ihtiyaçlarını alıyorlar" diye konuştu.

Onlarca ton gıdanın israf olmasının önüne geçiyorlar

Kentte yaklaşık 3 yıldır ihtiyaç sahiplerine yönelik çalışmalarını sürdüren dernek; yılda 600 ton sebze-meyve, 150 bin ekmek ve onlarca ton da kuru gıdanın israf olmasının önüne geçiyor.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İzmir'de İhtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.

 • MİT, PKK/YPG'nin sözde sorumlusu Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi
  09:57 MİT, PKK/YPG'nin sözde sorumlusu Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi

  Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG'nin sözde sorumlularından Murat Ateş'i Suriye'nin Kamışlı bölgesinde gerçekleştirdiği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. Operasyon, terör örgütüne karşı yürütülen mücadelede önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

 • Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı
  09:17 Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı

  Orta Amerika ülkesi Guatemala'da hastaneye kaldırılan genç bir kadın 30 dakikalık müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Hastane monitörlere bağlanan genç kadının solunum ve beyin aktivitesi de bulunmayınca öldüğünü duyururken, morga kaldırılan kadın 5 saat sonra hayata gözlerini açtı. Yaşanan olay hastane çalışanlarını panikletirken, morg çalışanları kadının hayatta olduğunu göstermek için ceset torbası içinde hastanede gezdirdi.

 • ABD Kongre Üyesi Ogles'tan skandal sözler: Gazzeli çocukların hepsini öldürmeliyiz
  08:46 ABD Kongre Üyesi Ogles'tan skandal sözler: Gazzeli çocukların hepsini öldürmeliyiz

  ABD Kongre Üyesi Andy Ogles'ın, Gazzeli çocuklarla ilgili yorumu duyanları şoke etti. Bir vatandaşın ''Vergilerimle Gazze'de çocuklar bombalanıyor'' ifadeleri üzerine Ogles, ''O çocukları bombalayacaksın. Hepsini öldürmemiz gerektiğini düşünüyorum'' dedi. ABD'li kongre üyesinin verdiği yanıt dünya kamuoyunda infial yarattı.

 • Survivor All Star'a gelen Ronaldinho, Nagihan'ı uyardı: Biraz daha sakin olabilirsin
  08:44 Survivor All Star'a gelen Ronaldinho, Nagihan'ı uyardı: Biraz daha sakin olabilirsin

  Survivor All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümüne konuk olarak gelen Ronaldinho, açıklamaları ve performansıyla adından söz ettirdi. Maç öncesi yarışmacılarla bir araya gelen Ronaldinho, son zamanlarda ettiği kavgalarla gündeme gelen Nagihan'a "Umarım biraz daha sakin olabilirsin" dedi.

 • Dev operasyon! 3 organize suç örgütü çökertildi, elebaşılar dahil 63 kişi gözaltında
  08:11 Dev operasyon! 3 organize suç örgütü çökertildi, elebaşılar dahil 63 kişi gözaltında

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 12 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda Aydın'da Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı, Kastamonu'da Ömer Çınar ve Balıkesir'de Salih Babayiğit'in elebaşılığını yaptığı 3 organize suç örgütünün çökertildiğini duyurdu. Operasyonlarda örgüt elebaşıları da dahil olmak üzere 63 şüpheli yakalandı.


Advertisement