İzmir'de kültür sanat - Son Dakika

İzmir'de kültür sanat

İzmirli sanatseverleri, bu hafta yaklaşan yeni yıl coşkusu ile artan kültür sanat etkinlikleri bekliyor.

İzmirli sanatseverleri, bu hafta yaklaşan yeni yıl coşkusu ile artan kültür sanat etkinlikleri bekliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans Ritim Topluluğu, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) 22 Aralık'ta "Kurtuluş Savaşımızın 100. Yılı Anısıyla" adlı gösteri sunacak. Çocuk ve gençlerden oluşan topluluk, 2016 yılından bu yana Anadolu danslarının yanı sıra Latin, hip hop gibi modern dansları sahneliyor.

AASSM'deki 23 Aralık tarihli etkinlik, Burcu Karadağ Ney in Ethno Jazz konseri olacak. Burcu Karadağ'ın ney sesine Etibar Asadli piyano, Alahsar Rahimov balaban, Mehmet Akatay perküsyon ve Enver Muhammedi kontrbas ile eşlik edecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Teos Kültür Sanat Derneği, 24 Aralık'ta AASSM'de Yeni Yıl Konseri düzenleyecek. İzmir Solistleri ve Alexander Markov'un sahne alacağı konserde J. S. Bach ile A. Vitali'nin eserleri seslendirilecek.

Lezzetli Kış Şöleni yapılacak

Kültürpark, 20- 31 Aralık tarihleri arasında Türkiye'nin zengin lezzet yelpazesinin yansıtılacağı Lezzetli Kış Şöleni'ne ev sahipliği yapacak. Hatay Büyükşehir Belediyesinin onur konuğu olduğu etkinlikte gastronomi, hediyelik eşya, buz pisti, atlı karınca ve oyun alanları bulunacak. Hatay Medeniyetler Korosu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası, Tepecik Filarmoni Orkestrası etkinlikte konser verecek.

Tiyatro

İzmir Devlet Tiyatrosu, 20 ve 21 Aralık'ta "Annemin Son Çığlıkları" adlı oyunu Konak Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşturacak. Julie Jensen'in yazdığı, Ekin Tunçay Turan'ın çevirdiği, Bengisu Gürbüzer Doğru'nun rejisörlüğünü yaptığı "Annemin Son Çığlıkları" adlı oyun, Dot adlı karakterin alzaymır olan annesinin yanında olma ve bakımını üstlenme çabasını sahneliyor.

Konak Sahnesi'nde 24 ve 25 Aralık tarihlerinde seyredilecek oyun ise "Yanık". "Yanık", Wajdi Mouawad'ın kaleminden Lübnan iç savaşından sonra Kanada'ya göç eden Nevval Marvan'ın hikayesini anlatıyor.

Karşıyaka Sahnesi'nde 20 ile 21 Aralık'ta "Türkiye Kayası" adlı tiyatro oyunu izleyicisiyle buluşacak. Fehime Seven'in yazıp Seval Erözmen Kip'in yönettiği eser, Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden bir ailenin öyküsünü sahneliyor.

Karşıyaka Sahnesi'nde 24 ve 25 Aralık tarihlerinde "Sandalım Kıyıya Bağlı" sahnelenecek. Dinçer Sümer'in yazıp Murat Çidamlı'nın yönettiği "Sandalım Kıyıya Bağlı" oyununda biri Türk diğeri Rum iki Anadolu gencinin dostluğu, şiir, müzik ve dansla anlatılıyor.

Bornova Kültür Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi'nde 20-21 Aralık'ta "Kaşıkçılar", 25 Aralık'ta "Arf Sabiti" seyirci karşısına çıkacak. Musahipzade Celal'in yazıp Metin Oyman'ın rejisörlüğünü yaptığı eser, bir kaşık ustasının hayatını ve geleneksel sanatları sahneye taşıyor.

Feraye Şahin'in yazdığı ve Sadık Yağcı'nın yönettiği "Arf Sabiti", dünyaca ünlü Türk matematikçi Cahit Arf'ın hayatından kesitler sunuyor.

Son Dakika

15:08 Son dakika: Levent'te inşa edilen caminin adı Barbaros Hayrettin Paşa Camii olacak 15:07 Eski Galatasaraylı Milan Baros, 38 yaşında futbolu bıraktı 14:55 Burcu Biricik yıllar önce yaşadığı taciz anını anlattı: Bağırabildiğim için kurtuldum 14:47 Şampiyon Liverpool'u 4-0 yenen City'de Guardiola'dan dikkat çeken sözler: Kanlarında hiç alkol olmadan geldiler 14:38 Kızını korumak isteyen uzman jandarma öldüresiye darbedildi 14:27 Son dakika: Erdoğan'dan Sakarya'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: 2 kişi öldü, 1'i ağır 74 kişi yaralandı 14:24 Minik Leyla'nın ölümüne ilişkin yargılanan amcadan "Leyla benim ciğerim" savunması 13:29 Maskesiz görüntülenen 71 yaşındaki Kadir İnanır: Linç edildim 12:45 Son Dakika: Sakarya'daki patlama sonrası ortaya atılan radyasyon sızıntısı iddialarını AFAD yalanladı 12:41 Temmuzda kiralara en fazla %11,88 oranında zam yapılabilecek! İşte kiraya göre fiyat artışı 12:28 Afyonkarahisar'da kurulan fabrikayla 30 ülkeye maden suyu ihracatı yapılıyor 12:09 Deprem korkusu yaşatan yılanlar bir gölde daha görüldü 11:54 Kaç lira artış olacak? İşte memur ve emeklinin temmuzda alacağı zamlı maaşlar 11:19 Cem Yılmaz'dan sevgilisine şiddet uyguladığı söylenen Ozan Güven paylaşımı: Linç kazanı kaynatıyorsunuz 10:53 Geçen ay hasadı başlayan domatesin kilosu tarlada 3 liradan 60 kuruşa düştü