İzmir'de Kültür Sanat - Son Dakika

İzmir'de Kültür Sanat

12.01.2012 11:20
İzmir'de Kültür Sanat, System.String[]

İzmirli sanatseverler, bu hafta konserlerin ağırlıkta olduğu kültür sanat gündemini takip edecek.

İzmirli sanatseverler, bu hafta konserlerin ağırlıkta olduğu kültür sanat gündemini takip edecek.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın (İZDSO) yarın akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde vereceği konseri, kurumun aynı zamanda müzik direktörlüğünü üstlenen şef İbrahim Yazıcı yönetecek.

Konserin solistliğini ise Ankara'da başladığı piyano eğitimine Roma, New York ve Londra'da devam eden, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan, yorumundaki başarıdan ötürü müzik çevrelerinin "Emre Chopin" lakabını taktığı Emre Şen üstleniyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) ise bu hafta "Kamelyalı Kadın" balesi ile "Aşk-ı Memnu" operasını sanatseverlerle buluşturacak.

Sanatseverler, Elhamra Sahnesi'nde, bu akşam, Selman Ada'nın bestelediği

"Aşk-ı Memnu" operasını, 14 Ocak Cumartesi ve 16 Ocak Pazartesi akşamları ise Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı'nda "Kamelyalı Kadın" balesini izleyebilecek.

Verdi'nin iki perdelik balesi, ayrılmak zorunda kalan çiftin kederli ve sonu ölümle biten aşkını anlatıyor. "Kamelyalı Kadın"ı Mehmet Balkan'ın koreografisi ile Lale Balkan sahneye koyuyor. Eserde koro şefliğini Ali Hoca, dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostümleri Olaf Zombek, ışık tasarımını ise Müfit Özbek üstleniyor.

-İzmir Sanat-

İzmir Sanat, bu hafta iki konsere ev sahipliği yapacak.

İzmir Sanat Büyük Salon'da 16 Ocak Pazartesi akşamı "Latin Amerika Dansları Quartet ile Buluşuyor" temalı konser izleyicinin karşısında olacak. Konserde, kemanlarda İlhan Çınar ve Çağıl Çelik, viyolada Can Güçkan, viyolonselde Ayşe Dilmaz ve gitarda Ali Öztürk performans sergileyecek.

Büyük Salon'daki ikinci konserde ise 18 Ocak Çarşamba akşamı "Hermes Trio" sahnede olacak. Trio, viyolada Hüseyin Mehmetoğlu, klarnette Mustafa Tuğer Doruk, piyanoda Sait Karabulut'tan oluşuyor.

-İZDT-

İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT) bu hafta 4 salonda perdelerini açıyor.

Konak Melek Ökte Sahnesi'nde, 17 Ocak Salı gününe kadar "Sıçan" adlı oyun sahnelenecek. Justine Del Corte'nin yazdığı, Barış Eren'in çevirdiği ve Sinan Pekinton'un yönettiği "Sıçan"da, kız kardeşlerin kocalarıyla birlikte New York'ta bir apartman dairesinde yaşadıkları çelişkilerin eğlenceli hikayesi anlatılıyor.

"Sıçan", 17 Ocak Salı ve 18 Ocak Çarşamba akşamı ise Karşıyaka Oda Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

Tiyatroseverler, Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde hafta boyunca bir Shakespeare klasiği olan "Romeo ve Juliet"i izleyebilecek.

İZDT'nin Konak Sahnesi ise tüm haftayı "Yerin Altında" isimli oyuna ayırıyor.

Sema Göktaş'ın yazıp Tayfun Erarslan'ın yönettiği iki perdelik oyunda, fantastik bir konu trajikomik olarak ele alınıyor. Oyun, "Dünyayı tehdit eden felaket senaryoları gerçekleşse günümüz Türkiye'sinde neler olurdu-" sorusuna eğlenceli bir anlatımla yanıt arıyor.

-Sergiler-

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği bünyesinde hizmet veren İzmir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Polonya Büyükelçiliği ve Kedi Kültür Sanat Merkezi'nin iş birliğiyle düzenlenen karikatür sergisinde AB sorunları farklı bir bakış açısıyla ele alınıyor. Alsancak'taki Kedi Kültür Sanat Merkezi'ndeki sergide, Polonya'nın en seçkin 9 grafik sanatçısı ve karikatüristinin 39 çalışması sanatseverlerle buluşuyor.

Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi, Mahmut Turgut'un "Dünya Çocukları" fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Karikatürist Aziz Yavuzdoğan, 30. sanat yılı kapsamındaki "Yazısız Şeyler" isimli karikatür sergisini Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi'nde izlenime sundu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla İzmir'de gazetecilerin haber ve fotoğraflarından oluşan sergi hafta boyunca gezilebilecek.

İzmir Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri İzmir Temsilciliği, Sağlık Muhabirleri Derneği, Ege Magazin Gazetecileri Derneği ve Ege Ajans tarafından gazetecilerin haber ve fotoğraflarından oluşan ortak sergi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde ziyaretçileri bekliyor.

Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi, Aysu Günay'ın yağlı boya çalışmalarından oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, 15 gün açık kalacak.

- İZMİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İzmir'de Kültür Sanat - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Cinsel taciz iddiasıyla dayak yiyip kaçmaya çalıştı! 6 metre yükseklikten beton zemine düştü 10:31 Cinsel taciz iddiasıyla dayak yiyip kaçmaya çalıştı! 6 metre yükseklikten beton zemine düştü Marmaris'teki yangını çıkardığı iddia edilen çocukların sorgusu için pedagogların karakola gelmesi bekleniyor 10:21 Marmaris'teki yangını çıkardığı iddia edilen çocukların sorgusu için pedagogların karakola gelmesi bekleniyor Genç kadını sokak ortasında dövdüler! Şiddet anları kameralarda 10:15 Genç kadını sokak ortasında dövdüler! Şiddet anları kameralarda
Dehşet veren anlar! İntihar eden gencin son sözü 10:07 Dehşet veren anlar! İntihar eden gencin son sözü "Geliyorum beyler" oldu Son Dakika! Irak'ın kuzeyine hava harekatı! Kandil, Gara ve Hakurk'ta PKK hedefleri imha edildi 10:00 Son Dakika! Irak'ın kuzeyine hava harekatı! Kandil, Gara ve Hakurk'ta PKK hedefleri imha edildi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yangın bölgesine gitti! Mağdur vatandaşlar tepki gösterdi 09:52 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yangın bölgesine gitti! Mağdur vatandaşlar tepki gösterdi
NBA'de oynayacak 11. Türk sporcu o oldu! 19 yaşındaki Alperen Şengün, ceketine işlettiği Türk bayrağı ile göğsümüzü kabarttı 09:39 NBA'de oynayacak 11. Türk sporcu o oldu! 19 yaşındaki Alperen Şengün, ceketine işlettiği Türk bayrağı ile göğsümüzü kabarttı CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor 22:43 CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor
Advertisement