İzmir'de Kurulacak Çöp Fabrikası - Son Dakika

İzmir'de Kurulacak Çöp Fabrikası

18.02.2012 22:00
İzmir'de Kurulacak Çöp Fabrikası, System.String[]

"Kamu yararına" kararının mahkeme tarafından bozulduğunu söyledi.

Menemen Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recep Önal, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Menemen'de atıl durumda bulunan çöp fabrikasının genişletilerek açılması için belediye meclisi tarafından alınan

"Kamu yararına" kararının mahkeme tarafından bozulduğunu söyledi.

AA muhabirine açıklama yapan Önal, 65 dönüm üzerine kurulu fabrikayı 200 dönüm daha büyüterek işletmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesinin, birinci sınıf tarım arazisinde bu tesisi yapabilmek için projenin kamu yararına olduğu yönünde meclisten karar çıkarttırdığını, ilçede tepki çeken projenin gerçekleşmemesi için kendilerinin mahkemeye başvurduğunu söyledi.

Usulsüz olan kararın iptali için Karşıyaka 2. Bölge İdare Mahkemesine açtıkları dava sonucu mahkemenin Belediye Meclisinin böyle bir karar almaya yetkili olmadığına hükmettiğini, "kamu yararına" kararını iptal ettiğini belirten Önal, mahkemenin kararında, "Kamu yararına" kararının İçişleri Bakanlığı tarafından verilebileceğine işaret edildiğini bildirdi.

Önal, şöyle konuştu:

"Açtığımız davada mahkeme İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 'kamu yararına' kararını almaya yetkili olmadığına hükmetti. Büyükşehir Belediye Meclisinin 14 Ekim'de aldığı karar Bölge İdare Mahkemesinin kararıyla yok hükmünde sayılmıştır. Artık çöp fabrikasının geleceği İçişleri Bakanlığından gelecek karara bağlı. Çöp fabrikasının kurulmak istendiği alan Büyükşehir Belediyesinin planlarında birinci sınıf tarım arazisi olarak geçiyor. Bu nedenle bu kararın çıkmayacağını düşünüyoruz."

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İzmir'de Kurulacak Çöp Fabrikası - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Fenerbahçeli futbolcular, Trabzonspor galibiyetinin ardından şampiyonluk şarkıları söyledi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli