Son Dakika Haberleri: İzmir'de Minibüsçüler de Toplu Ulaşım Sistemine Dahil Olacak

İzmir'de Minibüsçüler de Toplu Ulaşım Sistemine Dahil Olacak

5 yıl önce

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, minibüsçü esnafının, toplu ulaşım sistemine katılması için çalıştıklarını söyledi.

İzmir'de Minibüsçüler de Toplu Ulaşım Sistemine Dahil Olacak, System.String[]
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, minibüsçü esnafının, toplu ulaşım sistemine katılması için çalıştıklarını söyledi. Yasa gereği ücretsiz ve indirimli taşınan yolcuların parasını kuracakları bir havuza aktaracaklarını kaydeden Kocaoğlu, havuzdan minibüsçülerin de taşıdığı yolcunun parasını alacağını belirtti.

Aziz Kocaoğlu, Buca Kaynaklar'da İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası'nın düzenlediği pikniğe katıldı. CHP İzmir milletvekilleri Alaattin YükselMustafa Moroğlu, Aytun Çıray, Mehmet Ali Susam ve CHP İl Başkanı Ali Engin'in de katıldığı piknikte, minibüsçülerin İzmir'deki toplum ulaşım sistemine dahil edilmesi konusu gündeme geldi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, Başkan Kocaoğlu ile üç yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım sistemine entegreyi sağlamak için çalıştıklarını ancak 90 dakika içerisinde yasa gereği ücretsiz veya indirimli binen yolcudan zarar edecekleri için sistemi hayata geçiremediklerini belirtti.

Mutlu'dan sonra söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, minibüsçülerin de toplu ulaşım sistemine katılmasını sağlayacak çözüm yoluyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Minibüsçü esnafının İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 9 yıldır zarar görmediğini ve bundan sonra da kesinlikle görmeyeceğini belirten Kocaoğlu, "Minibüsçü esnafının kazanılmış haklarının kalıcı olması için ve bir statüye bağlanması için üç, dört senedir ciddi bir mücadele veriyorum. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Her ay bir mesafe kat ediyoruz. Kanunen serbest taşınanların ne kadar olduğunu belirleyebilmemiz için elektronik karta geçmemiz gerekiyordu. Bu konuda meslek grupları ile birlikte mutabık kaldık. 30 Haziran'a kadar bu iş halloluyor. Böylelikle yasa gereği ulaşımdan ücretsiz yararların sayısını, hangi meslek grubunda olduklarını tespit edebileceğiz. Sağlıklı düzenleme için buna ihtiyacımız var." diye konuştu.

"PARAYI HAVUZDAN ALACAKLAR"

Belediyelere verilen yasal görev çerçevesinde bazı meslek gruplarını ücretsiz, öğrencileri de indirimli taşıdıklarının altını çizen Kocaoğlu, "Bizim istediğimiz bir havuz kurmak. Bu havuzda metro, ESHOT, İZBAN, İZULAŞ, İZDENİZ'in yanı sıra minibüsçüler de yer alacak. Minibüsçüler anlaştığımız bedel üzerinden bu yolcuları taşıyacak. Çünkü yasa minibüsçüye ücretsiz taşıyacaksın demiyor. İçişleri Bakanlığı'na, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na yazı ile başvurduk. Elektronik biletle elde edeceğimiz bilgiler Ağustos ayında elimizde olur. O zaman ben her ay 'Şu meslek grupları için şu kadar parayı ulaşım havuzuna koyuyorum' diyebileceğim. Ulaşım havuzuna parayı koyma yetkisini aldığımız zaman herkesin hakkını vereceğiz. Bunu yaptığımız zaman minibüsçülerin çalışma süresi en az 30 – 40 yıl uzayacak Bizim hedefimiz de bu." dedi.

İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Taner Uğuz, Başkan Kocaoğlu'na plaket takdim etti.


Yıllarını Sanata Adayan Nalan Varol, Müge Anlı'da Kansere Yakalandığını Duyurdu ABD'den Bir Geri Adım Daha: Afrin Oeprasyonu İlişkileri Etkilemez!
Rusya'dan Afrin Operasyonunun Seyrini Değiştirecek Yalanlama: Askerlerimizi Çekmedik!