İzmir'de Tutuklu Belediye Çalışanları İçin Eylem - Son Dakika

İzmir'de Tutuklu Belediye Çalışanları İçin Eylem

18.02.2012 17:07
İzmir'de Tutuklu Belediye Çalışanları İçin Eylem, System.String[]

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyon kapsamında tutuklanan belediye çalışanlarının yakınları, Konak Meydanı'nda cumartesi günleri yaptıkları "İzmir için adalet" eylemlerini sürdürdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyon kapsamında tutuklanan belediye çalışanlarının yakınları, Konak Meydanı'nda cumartesi günleri yaptıkları "İzmir için adalet" eylemlerini sürdürdü.

Tutuklu yakınlarının eylemine, İzmir Büşyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da destek verdi.

Kamer Genç, eylemde yaptığı konuşmada, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Türkiye'nin önemli bir belediyesi olduğunu, belediyede başta başkan ve çalışma arkadaşları olmak üzere onurlu, dürüst ve vatansever kişilerin bulunduğunu ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla dünyanın beğenisini kazanmış bir belediye olduğunu dile getiren Genç, "Şimdi bu belediyeyi yok etmeye çalışıyor, suiistimal adı altında bazı kişileri cezavine atmak istiyorlar. Başka illerde suistimal dosyaları yok mu, onlar neden cezaevinde değiller- Haksız ve adaletsizliklere boyun eğmeyeceğiz, bu mücadelenin yanındayız. Adaleti yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecek" dedi.

Konuşmasında MİT Kanunu'nda yapılan değişikliğe de değinen Genç, kanunun sabaha karşı TBMM'den geçtiğini, hemen ardından Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığına dikkati çekerek, "Kanuna göre, başbakanın görevlendirileceği kişi suç işlerse hakkında soruşturma yapılabilmesi için başbakanın izin vermesi gerekecek. Bu en büyük diktatörlük kanunudur. Böyle bir yetki ne Hitler'e ne Mussolini'ye verilmiştir, dünya tarihinde benzeri yoktur" ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve çalışma arkadaşlarının kişilikleri, dürüstlükleri konusunda kimsenin tereddütünün bulunmadığını, huzur içinde yaşanılacak kent yaratma mücadelesi verdiklerini söyledi.

Cezaevinde bulunan belediye personelinin, kendi özgürlükleri için değil, İzmir halkının özgürlüğü için mücadele verdiğini savunan Moroğlu, "Bir değil, bin gün de hapiste yatarlar, ama haksız ithamlara gönülleri razı gelmiyor" dedi.

Tutuklu yakınları adına açıklama yapan Kaner Krımızı ise operasyon sürecini eleştirerek, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından, operasyon sonucu açılan davanın iddianamesinde yer alan "Balkan Festivali'nde yolsuzluk" iddiasına karşı İzmir Balkan Halk Oyunları Grubu meydanda kısa bir gösteri sundu.

Pankart ve dövizler taşıyarak, "İzmir için adalet istiyoruz" sloganı atan grup, bir süre sonra dağıldı.

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İzmir'de Tutuklu Belediye Çalışanları İçin Eylem - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Herhangi bir can kaybı yok, operasyon devam ediyor Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu