İzmir'de Yılın İlk Fuarı Ayakkabıcılar İçin Açıldı - Son Dakika

İzmir'de Yılın İlk Fuarı Ayakkabıcılar İçin Açıldı

05.01.2012 14:50
İzmir'de Yılın İlk Fuarı Ayakkabıcılar İçin Açıldı, System.String[]

İzmir'de 2012 yılının ilk fuarı olan Ayakkabı/Yaz 2012–31.İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarı açıldı.8 Ocak'a kadar sürecek fuarda profesyonel ziyaretçiler, yaz sezonunun modellerini görebilecek.

İzmir'de 2012 yılının ilk fuarı olan Ayakkabı/Yaz 2012–31. İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarı açıldı. 8 Ocak'a kadar sürecek fuarda profesyonel ziyaretçiler, yaz sezonunun modellerini görebilecek. Yabancıların da arasında bulunduğu 146 firmanın katıldığı İzmir Uluslararası Fuar Alanı 1, 2 ve 3. hollerdeki fuara, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda alıcı bekleniyor.

Açılış törenine İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Kongo Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, Büyükelçilik Müsteşarı Agustin Nkutu Nzemba ve Fahri Konsolosu Mehmet Timuroğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Birkay, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir Ayakkabıcılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Güzel, Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) Başkanı Erdal Durmaz ve sektör temsilcileri katıldı. Ayakkabı/Yaz ve Ayakkabı/Kış olmak üzere yılda iki defa düzenlenen fuarın açılışında konuşan Vali Kıraç, sektörün problemlerinin halli konusunda her türlü çalışmayı yaptıklarını söyledi. Kayıtdışına da değinen Kıraç, "Buradan İzmir Vergi Dairesi Başkanı'nı göreve çağırıyorum. Kayıtdışını mutlaka engellememiz gerekmektedir." dedi. Vali Kıraç, fuarcılığın olimpiyatı olarak nitelendirdiği EXPO'ya İzmir'in aday olduğunu hatırlatarak, "Sivil toplum örgütü ilgililerini, birer EXPO fahri elçisi kabul ediyoruz. Hep birlikte İzmir'i tanıtalım, gayret gösterelim." şeklinde konuştu.

Başkan Vekili Aydoğan ise ayakkabı sektörünün geçmiş yıllara oranla çok daha iyi durumda olduğunu belirterek, "Kaliteden şaşmayıp markalaşma konusunda ısrarlı olarak, sektörün hak ettiği yerlere gelmesini sağlamak mümkün. Sektör, bunu başaracak kapasiteye sahip." dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak fuarcılığa büyük destek verdiklerini ifade eden Aydoğan, "Tanıtım için elimizden geleni yapıyoruz. Ayakkabı sektörünün önü açık, hep beraber destek verirsek çok daha ileri gidecektir." diye konuştu.

Oda Başkanı Güzel de dünyadaki ekonomik krize dikkat çekerek, "Ülke olarak bu krizlerden güçlenerek çıkıyoruz ama kayıtdışı, Türkiye'nin kanayan yarası. Bizim sektörde, iddia ediyorum ki yüzde 64 oranında kayıtdışı çalışan var. Bununla mücadele için işbirliği yapmalıyız. Namuslu, vergisini veren, ülke sevdalısı insanlar bu yüzden çok ciddi sıkıntılar yaşıyor." dedi. EGEAYSAD Başkanı Durmaz ise 2011'de ayakkabı ihracatının dolar bazında yüzde 12,8 arttığını ancak ithalatın da yüzde 32,8 yükseldiğini kaydederek, "İthalattaki bu artışı engellemeli ve ithal mallarla rekabet için markalaşma yolunda çaba sarf etmeliyiz." şeklinde konuştu. İZTO Meclis Başkanı Özpoyraz da Türkiye'nin ayakkabı ihracatının 450 milyon dolar olduğunu ve 15 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayarak, bu rakamları çok daha yukarılara çekmek istediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Vali Kıraç, Başkan Vekili Aydoğan, Büyükelçi Tshidimba ve sektör temsilcileri, açılış kurdelesini kesip hep birlikte fuarı dolaştı. Sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan Ayakkabı/Yaz 2012'de bay, bayan, çocuk ve spor ayakkabı modelleri, terlik, çanta, bavul, cüzdan ve kemer tasarımları sergileniyor. 15 bin metrekarelik alanda düzenlenen, 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açık olan fuara yurtdışından Azerbeycan ve Tayvan, yurtiçinden İzmirli ayakkabıcıların yanısıra çeşitli illerden de firmalar katılıyor.

İzmir'de Yılın İlk Fuarı Ayakkabıcılar İçin Açıldı
İzmir'de Yılın İlk Fuarı Ayakkabıcılar İçin Açıldı
İzmir'de Yılın İlk Fuarı Ayakkabıcılar İçin Açıldı

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi İzmir'de Yılın İlk Fuarı Ayakkabıcılar İçin Açıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Son dakika! Anadolu Otoyolu'nda zincirleme trafik kazası! 16 araç birbirine girdi, 8 yaralı var Son Dakika: Beşiktaş-Galatasaray derbisinde sahaya çıkacak 11'ler belli oldu ABD'nin eski Türkiye Büyükelçisi: S-400 krizi Türkiye-ABD ilişkilerine en büyük darbeyi indirdi Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı F.Bahçe'nin anlaştığı Mesut Özil saat 00.15'te İstanbul'a gelecek Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor