İzmir'de zamana karşı yarış! Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkazda çalışıyor - Son Dakika

İzmir'de zamana karşı yarış! Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkazda çalışıyor

30.10.2020 16:37

İzmir'de meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkıldı. Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkaz altında kalanlar için zamana karşı yarışıyor. 17 binanın enkazında arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. AFAD, İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 607 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ege ve Marmara Bölgesi'nde geniş bir alanda hissedilen 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle İzmir'in Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı binalar yıkıldı. Vatandaşlar büyük panik yaşadı.

ZAMANA KARŞI YARIŞ

Deprem nedeniyle çok sayıda bina yıkılırken enkazlarda arama kurtarma çalışmalarında zamana karşı yarış başladı. Depremden en çok etkilenen Bayraklı'da yıkılan binanın enkazından 3 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Kent genelindeki bazı binalarda oluşan çatlaklar nedeniyle bazı vatandaşlar binaları tahliye ediliyor. AFAD, İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 607 kişinin de yaralandığını açıkladı.

67 ARTÇI DEPREM KAYDEDİLDİ, 15.68 SANİYE SÜRDÜ

Türkiye saati ile 14:51'de merkez üssü Ege Denizi, 17.26 km Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 16.54 km derininde meydana gelen bu depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey Payamli köyüne uzaklığı 23.38 km olarak saptandı. Ana şoktan, 16:00'a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 3.3 ile 4.8 arasında değişen 67 artçı deprem kaydedildi. Depremin süresi ise ilk hesaplamalara göre 15.68 saniye olarak belirlendi.

AFAD'DAN UYARILAR GELDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ''Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır'' uyarısında bulundu.

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI 3 BİNANIN TAMAMEN ÇÖKTÜĞÜNÜ AÇIKLADI

İzmir Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal yaptığı son açıklamada, 3 binanın tamamen çöktüğünü söyledi. Sandal, 10 binada da hasar olduğunu bildirdi.

ENKAZDAN 4 KİŞİ KURTARILDI

İzmir'in Bayraklı ilçesi 1593 Sokak'ta deprem nedeniyle yıkılan binanın enkazından 1 kişinin daha çıkarılmasıyla sağ kurtulanların sayısı 4'e ulaştı.

12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir'in Seferihisar açıkları olan depremde 1'i boğulma olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 607 kişinin yaralandığını bildirdi.

3 MİLYON LİRA ACİL YARDIM ÖDENEĞİ GÖNDERİLDİ

AFAD, "Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3 milyon lira acil yardım ödeneği gönderilmiştir" bilgisi geldi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

MSB: "İzmir'de meydana gelen deprem sonrası MSB'de kriz masası oluşturuldu. TSK'ya ait 2 helikopter arama-kurtarma çalışmaları için görevlendirildi."

"70'E YAKIN VATANDAŞIMIZ KURTARILDI"

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, "Vatandaşlarımız lütfen yolları açsın, panik yapmasınlar. Devlet tüm gücüyle seferber olmuş durumda. Bütün binalara ulaşıldı ve önlemler alındı. Şu anda kan ihtiyacı da bulunmuyor. İzmir'de şu an trafik kilitlenmiş durumda. Trafiği açmaya çalışıyoruz. Gereksiz yere trafik oluşturmayın. 70'e yakın vatandaşımız kurtarıldı. Ekiplerimizin işini zorlaştırmayalım. Enkazların üzerine vatandaşlarımız çıkıp kalabalık yaratmasınlar" dedi.

KÖŞGER: SEFERİHİSAR'DA KISMİ BİR TSUNAMİ OLDU

Vali Köşger, "İlçelerimizden sıkıntı intikal etmedi, Seferihisar'da kısmi bir tsunami oldu. Orada bir vatandaşımızın yaralandığı bilgisi var. Şu ana kadar tespitlerimiz 4 binanın tam olarak yıkılmış olduğu. 10'un üzerinde de yan yatmış bina var. Çok hasarlı binalar da var" ifadelerini kullandı.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'DEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü: Depremin ardından sosyal medyada İzmir halkına yönelik aşağılayıcı mesaj paylaşanlarla ilgili çalışma başlatıldı.

KIZILAY'DAN BÖLGEYE YARDIM

AFAD: "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi. Türk Kızılay tarafından bölgeye 48 personel, 16 araç ve 25 bin 500 kişiye hizmet verebilecek mobil mutfak ve ekipmanları gönderildi."

İzmir'de zamana karşı yarış! Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkazda çalışıyor
İzmir'de zamana karşı yarış! Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkazda çalışıyor
İzmir'de zamana karşı yarış! Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkazda çalışıyor

İzmir'de zamana karşı yarış! Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkazda çalışıyor

Son Dakika Güncel İzmir'de zamana karşı yarış! Kurtarma ekipleri ve vatandaşlar enkazda çalışıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien'dan Türkiye'ye destek mesajı: Yardıma hazırız Enkaz altında kalanların yakınları hastaneye koştu; kimisi sinir krizi geçirdi, kimisi umutla bekledi Enkaz altında kalan gencin ekiplere "Abi sen gitme" deyişi yürekleri dağladı İzmir'deki depremde denizde meydana gelen girdap kameralara yansıdı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 17'ye, yaralı sayısı 763'e yükseldi