İzmir Enternasyonal Fuarı - Son Dakika

İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir Enternasyonal Fuarı
Son Güncelleme: 06.03.2012 15:38

Mehmet Şakir Örs, fuarın geleceğini belirlemek üzere bir arama konferansı düzenleyeceklerini belirtti.

İZFAŞ Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Mehmet Şakir Örs, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) geleceğine yönelik çeşitli görüşlerin bulunduğunu, fuarın geleceğini belirlemek üzere bir arama konferansı düzenleyeceklerini belirtti.

''İEF'nin gelecek kuşaklara iletilmesini gerektiğini düşünenler olduğu gibi (artık işlevini tamamladı) diye düşünenler de var" diyen Örs, ""Fuarın geleceğini bir arama konferansıyla masaya yatıracağız, İEF'yi nasıl yaşatabiliriz diye tüm İzmirlileri göreve çağıracağız'' dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi ve İZFAŞ ortaklığıyla düzenlenen sohbet toplantısında konuşan Örs, göreve gelmesi sonrası ilk toplantısını ekonomi muhabirleriyle yaptığını belirtti.

İZFAŞ'ın İzmir'deki 80 yıllık fuarcılık geleneğine sahip çıktığını, tarihten gelen gücünü kullanarak geleceğe hazırlandığını kaydeden Örs, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Gaziemir'deki yeni fuar merkezinin kentin fuarcılığında bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti.

Yeni fuar alanıyla birlikte yer sıkıntısı çeken Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı gibi büyük fuarların gelişimini katlayarak sürdürme imkanı yakalayacağını ayrıca uluslararası alanda yeni fuarların seslerini duyurabileceğini kaydeden Örs, yeni fuar alanını 12 ay kullanabilmek amacıyla yeni sektörel fuarlar organize etmek üzere çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Yeni fuar alanıyla Kültürpark içindeki eski fuar hollerinin kongre merkezi şeklinde organize edileceğini, hediyelik eşya, kitap gibi tüketime yönelik fuarların bir süre eski alanda düzenlenmeye devam edeceğini belirten Örs, şöyle konuştu:

''Yeni fuar alanıyla birlikte İzmir fuarcılıkta bir dönüm noktasına gelecek. İzmir'in fuarcılıkta ne yapmak istediğini, hedeflerinin ne olması gerektiğini belirlemesi gerekiyor. İEF'nin gelecek kuşaklara iletilmesini gerektiğini düşünenler olduğu gibi (artık işlevini tamamladı) diye düşünenler de var, fuarın geleceğini bir arama konferansıyla masaya yatıracağız.

Ben bir İzmirli olarak İEF'nin yaşatılması, ileriki kuşaklara aktarılması gerektiğini düşünüyorum. Fuarın geniş kitlelere, özellikle gençlere ulaştırılması gerekiyor. Bu doğrultuda popüler kültür ögelerinden de yararlanmalıyız. Fuar İzmirliler'in ortak değeridir, sahiplenilmesini sağlamalıyız. O yüzden İEF'yi nasıl yaşatabiliriz diye tüm İzmirlileri göreve çağıracağız. Kanaat önderlerine soracağız, internette anketler yapacağız ve İEF'nin geçmişle bugün arasındaki bağını kuracağız.''

-Özel sektör hisseleri-

Hisselerinin yüzde 99'u İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan İZFAŞ'ta özel sektör ağırlığının artırılıp artırılmayacağı yönündeki soru üzerine Örs, Gaziemir'deki yeni fuar alanının özel sektör girişimiyle yapılması noktasındaki girişimlerin karşılık bulmadığını hatırlattı.

Yatırımın gecikmesinde bu durumun da payının olduğunu anlatan Örs, ''Bu deneyimler göz önünde alındığında şimdilik böyle bir hisse değişimini oluşturacak koşul bulunmadığı görülüyor'' dedi.

Örs, Büyükşehir'e yönelik soruşturma ve yargı sürecinin İZFAŞ'ın çalışmalarını etkileyip etkilemediğine yönelik soruya ise ''Büyükşehir Belediyesinde yaşanan süreç birey ve kurumları psikolojik olarak etkiliyor. Mümkün olduğunca bunun bir engel olarak düşünülmemesi gerektiğini aksettirmeye çalışıyoruz. Bazen olumsuzluklar olumlu sonuçlara neden olur. Bu süreç kenti bütünleştirir. Bu sürecin bizim çalışmalarımızı olumsuz etkilediğini söyleyemem'' dedi.

EMD İzmir Şubesi Başkanı Tolga Albay ise dernek olarak kentin ekonomik tarihçesinde önemli bir yere sahip olan İEF'i sahiplendiklerini, organizasyonun büyüyerek devam etmesi noktasında dernek olarak öneriler oluşturarak Arama Konferansı'na sunacaklarını kaydetti.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İzmir Enternasyonal Fuarı - Son Dakika


Advertisement