İzmir'in 15. Gemisi 'Aziz Sancar' Geldi - Son Dakika
Güncel

İzmir'in 15. Gemisi 'Aziz Sancar' Geldi

İzmir\'in 15. Gemisi \'Aziz Sancar\' Geldi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin 'Deniz Ulaşımı Geliştirme Projesi' kapsamında özel olarak imal ettirdiği gemilerden 15'incisi de filoya katıldı.

15.09.2017 11:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin 'Deniz Ulaşımı Geliştirme Projesi' kapsamında özel olarak imal ettirdiği gemilerden 15'incisi de filoya katıldı. Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı verilen, uluslararası sularda sefer yapabilecek donanıma sahip, yüksek hızlı gemi, yapımının tamamlanmasının ardından İzmir'e getirildi.

Kentte deniz ulaşımını modern, konforlu, hızlı ve çevreci gemilerle geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda özel olarak üretilen gemilerden 15'incisini de filosuna kattı. Büyükşehir Belediyesi, yeni filonun bu son gemisine 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan ve Türkiye'den bu unvana erişen ilk bilim insanı olma özelliğine de sahip Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adını verdi.

ULUSLARARASI SEFER YAPABİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Deniz Ulaşımı Geliştirme Projesi kapsamında üretilen 15 yolcu gemisinden 13'ü iç körfez seferleri için dizayn edilirken, Haziran ayında teslim alınan 'İhsan Alyanak' gemisi ve filonun son gemisi 'Prof. Dr. Aziz Sancar', Yüksek Hızlı Tekne (HSC) koduna uygun olarak inşa edilerek sertifikalandırıldı. 30 knot hıza ulaşan her iki gemi de uluslararası sefer yapabilecek. Muayene ve kabul işlemlerine başlanan 'Prof. Dr. Aziz Sancar' gemisi, sefer izinlerinin alınmasının ardından hizmete girecek.

BU GEMİLERDE YOK YOK

Filonun diğer gemileri gibi yapı ana malzemesi, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve işletme maliyetleri düşük 'karbon kompozit' malzemeden üretilen 'Prof. Dr. Aziz Sancar' gemisi, 400 yolcu ve 4 tekerlekli sandalyeli yolcu kapasitesine sahip. Tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği bulunan gemi, bu sayede iskelelere çok kısa sürede yanaşma ve ayrılma işlemini gerçekleştirebiliyor. Gemiler iki kattan oluşuyor ve ana güvertede kapalı alan, üst güvertede ise kapalı ve açık alan bulunuyor. Konforlu ve ergonomik özellikli koltukları ile geniş koltuk arası mesafesi sağlanıyor. Görme engelli yolcular için hissedilebilir yüzey ve gerekli yerlerde Braille Alfabesi ile yazılmış kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri de mevcut. Gemilerde 2 erkek, 2 kadın ve 1 engelli tuvaletlerinin yanı sıra bebek bakım masası da yer alıyor. İzmir'in yeni gemilerinde yolculuk sırasındaki ihtiyaçların giderilmesi için büfe ve soğuk-sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri ile televizyon ve kablosuz internet donanımı da oluşturuldu. Gemilerin bir başka özeliği ise 10 bisiklet park yerinin bulunması. Yolcuların konforlu bir şekilde seyahat edebilmeleri için iklimlendirme sistemi, can dostlarıyla birlikte seyahat edebilmeleri içinse birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri bulunuyor.

- İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir'in 15. Gemisi 'Aziz Sancar' Geldi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement