İzmir'in Belediye Başkanlarını Buluşturan Kitap - Son Dakika
Güncel

İzmir'in Belediye Başkanlarını Buluşturan Kitap

İzmir\'in Belediye Başkanlarını Buluşturan Kitap

Başta büyükşehir olmak üzere İzmir'in birçok belediye başkanı Avukat Ceyhan Demir'in gelirini ÇYDD bursiyerlerine bağışladığı anı kitabınının tanıtım etkinliğinde bir araya geldi

22.12.2017 10:03  Güncelleme: 10:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avukat Ceyhan Demir, tüm gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi bursiyerlerine bağışladığı 'İzmir'in Aşk Asansörü Yıkılmaktan Nasıl Kurtuldu?' adlı anı kitabını, 21 Aralık Perşembe günü Tarihi Asansör Tesisi'nde gerçekleştirilen etkinlikte tanıttı. Ceyhan Demir'in kitap tanıtım etkinliğine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şube Başkanı Gönül Kaya, Ege-Koop Genel Başkanı, Gazeteci-Yazar Hüseyin Aslan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Hasan Tahsin Kocabaş, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, Türkiye'nin ilk kadın ortodontisti Ayşe Mayda, ÇYDD gönüllüleri ve siyaset, kültür, sanat, basın dünyası ile sivil toplum örgütlerinden çok sayıda kişi katıldı.

Ceyhan Demir, konuşmasında Aziz Kocaoğlu'nun sosyal belediyecilik hizmetlerine değinerek, "Kendisi aynı zamanda onursal tarım bakanıdır" dedi. Kitabının imece usulüyle iki buçuk ayda ilk baskısının, ikinci baskının yarısının da 15 gün içinde tükendiğine dikkat çeken Ceyhan Demir, gelirinin gönüllü ve sponsoru olduğu ÇYDD'ye bağışlanması nedeniyle kişilerin çabalarını, katkısını anlattı. ÇYDD kurucularından ve genel başkanlığını da yürüten 2009 yılında yitirdiğimiz Prof. Dr. Türkan Saylan'ın derneğe katkılarına vurgu yapan Ceyhan Demir, şöyle dedi: "Türkan Saylan kurumsallaştırdığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne sosyal bir statü kazandırdı. Emek veren, üreten, toplumun geleceği için çalışan kişileri dernekte buluşturdu. Bu duruma yakın tanık oldum ve çok heyecanlandım. Ben bu insanlarla birlikte olmaktan hep onur duydum. Bazen düşünüyorum bu kişilere aileleri nasıl tahammül ediyor? Çünkü gece gündüz gönüllü çalışıyorlar. Para teklif etseniz, insanlar bu kadar özverili çalışmaz. Büyük oranda gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlamam nedeniyle de kitabım bu kadar kısa sürede tükendi. İnsanlar bu kitabı alırken, bir öğrenciye katkıda bulunmanın manevi güzelliğini duyumsuyor. Kendime bir hedef koydum; umarım kitabım 10 baskı yapar ve 200'e yakın öğrencinin bir yıllık bursunu sağlamış oluruz."

NEZİH BİR TESİS

Ceyhan Demir, Tarihi Asansör'ün tarihçesinin yanı sıra geçmişte yaşanan talihsizliklerle nasıl kendi haline terk edildiğini belirtirken sosyal medyada yer alan yanlış bilgilere de değindi. Ceyhan Demir, atama yoluyla 11 ay 11 gün görevlendirildiği İzmir Belediye Başkanlığı döneminde kötü bir durumda olan Tarihi Asansör'ün alınarak aslına uygun restore edilmesi ve kamuoyuna kazandırılma sürecini anlattı. Restorasyonda emeği geçen kişilerden etkinliğe katılabilenleri yanına çağıran Ceyhan Demir, "Sayın Burhan Özfatura'nın belediye başkanlığında Tarihi Asansör'ün restorasyonu devam etti, bitti, çalışmaya başladı. Yüksel Çakmur'un belediye başkanlığında Tarihi Asansör'ün yer aldığı sokak rehabilite edildi. Tesis bugünkü şık haline Yüksel Çakmur'un belediye başkanlığı döneminde getirildi. Rahmetli Ahmet Piriştina döneminde tesis gelişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu dönemindeki çalışmalarla da İzmir'in simgesi olarak anılıyor. Nezih bir tesis olarak hizmet veren Tarihi Asansör'e geçmişten bugüne katkı koyan herkesi kutlarım" diye konuştu. Ceyhan Demir, editörlüğünü Beril Erbil'in yaptığı kitabında İçişleri Bakanlığı Merkezi'nde şube müdürlüğü ile genel müdür yardımcılığı, İzmir vali yardımcılığı, İzmir belediye başkanlığı görevlerinde yaşadıklarını; toplumumuzun sosyal, siyasal ve yönetsel yapısını da anlattığını söyledi. Kitabında da yer alan bir avukatlık anısını anlattı.

ÖRNEK BİR İNSAN

ÇYDD İzmir Şube Başkanı Gönül Kaya, "Anadolu'nun bağrından kopmuş bir köy çocuğu, Cumhuriyetin eğitim felsefesi ile kurumlarında yetişmiş bir insan, bürokrat olarak çabaları, mücadelesi, İzmir'deki çalışmalarıyla Ceyhan Demir, Türkiye'nin eğitim hakkından yararlanamayan çocukları, gençlerinin elini tutuyor. 22 yıl önce kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin 18 yılını Ceyhan Demir ile birlikte geçirdik. Çok sıkıntılı anlarımızda yanımızda oldu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi ve İzmir Şubesi olarak Ceyhan beye şükranlarımızı iletiyoruz" diye konuştu.

BİRÇOK YÖNTEM ÖĞRENDİM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise şunları söyledi: "Kitapta çeşitli imkansızlıklar içinde Anadolu'nun herhangi bir kasabasından çıkıp okumak için yollara düşen insanların başından geçen olaylar, hiçbir abartı olmadan, gerçekler yansıtılarak sade, samimi bir dille yazılmış. Kitaptan çok şey öğrendim. Sorunların çözülmesinde çok sağduyulu, yapıcı ve hedefe yönelik birçok yöntem de öğrenmiş oldum. Ben zevkle okudum. Sizin de okumanızı öneririm. Ceyhan Demir, İzmir Belediyesi'nin son başkanıdır. Sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet verildi. Ceyhan Demir'e İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı hizmetimde verdiği destekler, yapıcı davranışları için de teşekkür ederim."

Ceyhan Demir, etkinliğin sonunda 'İzmir'in Aşk Asansörü Yıkılmaktan Nasıl Kurtuldu?' adlı kitabını imzaladı.​

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İzmir'in Belediye Başkanlarını Buluşturan Kitap - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement