İzmir'in Ekonomik Büyüme ve Uluslararası Görünürlüğü - Son Dakika

İzmir'in Ekonomik Büyüme ve Uluslararası Görünürlüğü

04.02.2016 16:11
İzmir'in Ekonomik Büyüme ve Uluslararası Görünürlüğü, System.String[]

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, son dönemde turizm ve seyahat anlayışının değiştiğini, bu nedenle eskimiş turizm kalıplarının terk edilmesi gerektiğini bildirdi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, son dönemde turizm ve seyahat anlayışının değiştiğini, bu nedenle eskimiş turizm kalıplarının terk edilmesi gerektiğini bildirdi.

İZTO'daki İzmir'in ekonomik büyüme ve uluslararası görünürlüğü vizyon ve planlama toplantısında konuşan Demirtaş, son yıllarda kalkınma ve gelişme ile kültür endüstrisi kavramının ortaya çıktığını, bunun kültürel miras, görsel ve sahne sanatları, yazılı ve görsel medya, animasyon, internet, video oyunları, tasarım, reklamcılık ve mimarlığı da kapsadığını belirtti.

Dünyanın çok büyük ekonomik, siyasal ve toplumsal değişimlerin eşiğinde olduğunu bildiren Demirtaş, "Bilgi dijitalleşiyor, seçenekler bollaşıyor. Turizm ve seyahat anlayışı değişiyor. Bu nedenle eskimiş turizm kalıplarını terk ederek turizmin geleceğini görmeliyiz" dedi.

Demirtaş, İzmir'in kültürel mirası ile ön plana çıkmayı hak eden bir kent olduğunu belirterek, "İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ile İzmir Turizm Tanıtma Vakfı 2000'li yılların başından bu yana çok etkin olmayan çalışmalar yapıyor. Daha etkin olması için Turizm Tanıtma Vakfı'nın senedini değiştirdik. Böylece kısır örgüt ve sınırlı üye sayısı geride kaldı. Bu değişimle birlikte, İzmir'in turizm sektörüne yeni bir soluk getireceğiz ama tabii sektör sahiplenmeli. Bugün burada siz değerli kanaat önderlerimiz ile İzmir'i kültür ve yaratıcı endüstriler alanında nasıl geliştirebiliriz, neler yapmalıyız, stratejilerimiz ne olmalı? gibi konularda yol haritası belirleyeceğiz."

Kültür endüstrisi

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü Yaratıcı Ekonomi Birimi Türkiye Merkezi kurucularından ve Manchester United Üniversitesi öğretim üyelerinden İsmail Ertürk ise dünya genelinde üç tür sermayenin olduğunu bunları ekonomik, sosyal ve kültürel olarak nitelendirilebileceğini kaydetti.

Ertürk, birçok ülkede kültür endüstrisi gelirlerinin gayri safi milli hasılada diğer sektörlerin önüne geçtiğini kaydetti.

2012 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Londra'da 2008'de başlayan kültür olimpiyatlarında İngiltere'de 350 etkinlik yapıldığı ve 55 milyon sterlin gelir elde edildiğini ifade eden Ertürk, olimpiyat için Londra'ya 1 kişi gidiyorsa, kültür olimpiyatı için bu sayının üçe yükseldiğini belirtti.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İzmir'in Ekonomik Büyüme ve Uluslararası Görünürlüğü - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de sahte akreditasyon kartı taşıyan şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi En zenginler listesindeydi! Rothschild ailesinin tek varisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Aşkları tam gaz devam ediyor! Acun Ilıcalı ve Ayça Çağla Altunkaya'dan yeni poz Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti İmaj değiştiren Pınar Altuğ, adeta 10 yaş gençleşti