İzmir'in Gözü Ankara'da - Son Dakika

İzmir'in Gözü Ankara'da

13.01.2012 10:06
İzmir'in Gözü Ankara'da, System.String[]

Kentsel dönüşüm projeleri 11 aydır "onay" bekliyor.

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun yeni yıldaki ilk toplantısına Büyükşehir Belediyesi'nin "kentsel dönüşüm projeleri" damga vurdu. Başkan Aziz Kocaoğlu, pek çok belediye projesi Bakanlar Kurulu'nda en geç 1 ayda onaylanırken, İzmir'in projelerinin 11 aydır onay beklediğini vurguladı.

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun (İEKKK) 2012 yılı ilk toplantısı tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşti. Kurul'un yeni Dönem Başkanı Şerife İnci Eren, 28. toplantının açılış konuşmasında "Hep birlikte her şeyi başarabiliriz" diyerek 2012'ye ilişkin mesajlar verdi. Eren, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun zor şartlarda görev yapmasına rağmen çalışma temposunu aynen sürdürdüğüne de dikkat çekti.

İEKKK'nın 2012 dönemi ilk toplantısında, geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yuman Ege Serbest Bölge (ESBAŞ) kurucusu Kaya Tuncer de unutulmadı. Başkan Aziz Kocaoğlu ve Şerife İnci Eren, Kaya Tuncer'in İzmir'e kazandırdıklarıyla ilelebet hatırlanacağına dikkat çekerek, ailesine ve sevdiklerine başsağlığı dileklerini iletti.

Diğer kentlerin projeleri 1 ayda onaylanıyor

2011'i birçok sıkıntılarla geride bıraktıklarını ve yeni yıla umutla girdiklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Tüm kalbimle mutlu, sağlıklı bir yıl diliyorum. Yaşadığımız onca sıkıntıya rağmen, Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl 727 milyon liralık fiili yatırım yaptık. Yatırım gücümüz 2010'a göre yüzde 22 arttı. 7.5 yılda 4 milyar TL'lik fiili yatırım gerçekleştirdik. Bu rakama asfalt gibi işleri ekleyince, 5 milyar TL'ye ulaşıyoruz. Sanıyorum bu da küçümsenemeyecek bir başarı" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projelerinin 11 ayı aşkın bir süredir Bakanlar Kurulu'nda beklediğini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Ciddi sıkıntı yaşıyoruz. İzmir Milletvekili Sayın Alaattin Yüksel'in son çalışması, bu sıkıntıyı net bir şekilde ortaya koydu. Birçok belediyenin kentsel dönüşüm projeleri en geç 1 ayda Bakanlar Kurulu'ndan onay alırken, bizim projelerimiz 11 ayı aşkı süredir onaylanmadı. Ankara'yla temaslar sürüyor, umuyorum bir çıkar yol bulabiliriz" diye konuştu.

470 hektar alan

Kurul toplantısında, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muhittin Selvitopu tarafından "Kentsel dönüşüm ve İzmir" konulu bir de sunum gerçekleştirdi. Sunumda 1/25.000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı revizyonuyla 18 adet proje alanı belirlendiği ve toplam 470 hektar büyüklüğündeki alanda yenileme ve sağlıklaştırma projesine ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Sunumda ayrıca, Bakanlar Kurulu'nda onay bekleyen projelerin hayata geçmesiyle birlikte İzmir'in 30 bin adet sağlıklı ve dayanıklı konuta kavuşacağı ifade edildi.

Kadifekale, Yeşildere, Bayraklı ve Gürçeşme'deki çalışmaların devam ettiğini açıklayan

Selvitopu, İzmir'in Bakanlar Kurulu'nda onay bekleyen kentsel dönüşüm projelerini ise şöyle sıraladı:

MenemenTorbalıBayındır, Örnekköy projesi, Ege Mahallesi projesi, Ballıkuyu projesi,

Aktepe ve Emrez projesi, Uzundere projesi, Cennetçeşme projesi.

Kurul toplantısında ayrıca, Kent Değerleri Komitesi Başkanı Uğur Yüce tarafından kentsel dönüşüm ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

İzmir'in Gözü Ankara'da

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İzmir'in Gözü Ankara'da - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Aydınlı usta, 1 aylık çalışmayla Atatürk'ün de giydiği 1 asırlık çizmenin benzerini yaptı Trabzon hakkında küfürlü paylaşım yapan CHP'li başkan yardımcısına disiplin soruşturması Abonelik iptalleri bugünden itibaren e-Devlet'ten yapılabilecek İstanbul Boğazı'nda büyük panik! Balıkçıların ağına Osmanlı döneminden kalma mayın takıldı Masumlar Apartmanı'nın 7. bölümden 2. fragman yayınlandı! Safiye temizlik krizine giriyor Meteoroloji uyardı! 2 bölgede sağanak bekleniyor Ermenistan ordusu, Azerbaycan birliklerine ve sivillere saldırarak üçüncü ateşkesi de ihlal etti 20 yaşındaki genç nakkaş iskeleden düşerek hayatını kaybetti