İzmir Kitaba Adanmış Hayat Kitaba Adanmış Hayat - Son Dakika

İzmir Kitaba Adanmış Hayat Kitaba Adanmış Hayat

7 yıl önce

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Mehmet Özer, 50 bin kitabı için depo kiraladı.

İzmir Kitaba Adanmış Hayat Kitaba Adanmış Hayat, System.String[]

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özer, 50 bin kitabı için depo kiraladı. Özer, bugüne kadar kitaba yaptığı yatırımla, her biri 250 bin liradan üç daire satın alınabileceğini söyledi.


Kütahya'nın Simav İlçesi'nde doğan 53 yaşındaki Mehmet Özer'in, elektriğin olmadığı yıllarda gaz lambasının ışığı ile başlayan kitap okuma tutkusu, 50 bin kitap kazandırdı. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özer, beş yıl öncesine kadar okulda dersten çıkıp kaldırımda kitap sattığını söyledi. Kaldırım kitapçılığını, kitapları daha uygun fiyata satın alabilmek için yaptığını vurgulayan Özer, kitaplarını portakal kasasında 60 metrekare genişliğindeki depoda saklıyor. Yrd. Doç. Dr. Özer, Kitaplarımı ezilmemeleri için kasaya koydum. karışık gibi görünse de şiir, roman, hikaye, dünya klasikleri hepsinin yeri belli. İstediğim kitabı en geç 10 dakika içinde bulurum dedi.


KİTAP YATIRIMIMLA ÜÇ DAİRE ALIRDIM


Kitaba yaptığı yatırım ile her biri 250 bin liradan üç daire satın alınabileceğini söyleyen Özer'in EVKA 4 semtinde bir dairesi var. Özer, Kitaba yatırım yaptığım için hiç pişman değilim. Kimsenin yapmak istemediği, külfetine katlanamadığı bir şeyi yapıyorum. Bu uygarlık tarihi birikimi. Bağışlamayı da düşünmüyorum. Akademisyen olduğum için bu kitapları kullanıyorum. Ölürsem, çocuklarımla konuştum; almak istediklerini alacaklar diğerlerini vakfa bağışlayacaklar. Bunların arasında sadece 300 adet basılmış kitap da var, sağ, sol Kürtçülük, Türkçülük, milliyetçilik akımlarıyla ilgili yazılanlar da dedi.


ÖĞRENCİLER SADECE DERS KİTABI OKUYOR


Kendisinin Cemil Meriç ve Ali Şeriati etkisinde kaldığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Özer, öğrencilerinin ders kitabı dışında kitap okumadığından yakınarak, Okulda öğrencilere kitap özeti hazırlıyoruz onu bile okumak istemiyorlar. Özellikle ALES için 'hap kitap' okuyorlar. Onlara 'bununla başarılı olamazsınız ana kitaplara dönmek zorundasınız' diyorum. Kitap insanı iyileştiriyor, zenginleştiriyor dedi.

Haber Yayın Tarihi: 27.05.2013 01:04 Kaynak: DHASon Dakika

İstanbul'da korkunç kaza! Başıboş at, aracın ön camından içeri girdi
Elazığ'daki depremin yarattığı panik, MOBESE kameralarına yansıdı Yan yana 2 musluktan birinden mazot akınca, toprağa gömülü depoya ulaşıldı

Son Dakika Haberleri