Son Dakika Haberleri: İzmir ticaret bakanlığı 'slime'ları toplatma kararı verdi

İzmir ticaret bakanlığı 'slime'ları toplatma kararı verdi

2 ay önce

Ticaret Bakanlığı 'Slime'ları toplatma kararı verdiİzmir'de, son dönemde oldukça popüler olan ancak uygunsuz şekilde üretildiğinde sağlığı tehdit eden 'Slime' adlı renkli yapışkan oyun hamuru için yapılan denetimlerde, kanserojen madde çıktı.

Ticaret Bakanlığı 'Slime'ları toplatma kararı verdi

İzmir'de, son dönemde oldukça popüler olan ancak uygunsuz şekilde üretildiğinde sağlığı tehdit eden 'Slime' adlı renkli yapışkan oyun hamuru için yapılan denetimlerde, kanserojen madde çıktı. İzmir Ticaret İl Müdürlüğü ve Buca Belediyesi'nin ortaklaşa yaptığı denetim sırasında imalathaneden alınan numunelerde, slimelerin hiçbir kurala uygun olmadan yapıldığı ayrıca içeriğinde cilt kanserine neden olan kimyasal boraks maddesinin çok kullanıldığı saptandı. Bunun üzerine Bakanlık tüm Türkiye'de bu marka slimeler için toplatma kararı verdi, satılan yerlerin tespitine başladı. Bu tespitlerden sonra slimeleri kırtasiyecilerin bir bölümü satmama kararı alırken aileler de bu yapışkanlı oyun hamurunun tamamen yasaklanmasını istedi.

Ticaret Bakanlığı İzmir Ticaret İl Müdürlüğü ve Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, çocukların sağlıklı bir çevrede yaşayabilmeleri için denetim yaptı. Özellikle okul giriş çıkışlarında, mağaza ve kırtasiyelerde kolayca ulaşılabilen 'Slime' üreticisi bir firma da mercek altına alındı. Tutkal, boraks ve çeşitli kimyasallarla yapılan ancak uygunsuz üretilmesi halinde çocukların sağlığını tehdit eden 'Slime' imalatı yapan Buca Şirinyer'deki merdiven altı firmaya baskın gerçekleştirildi. Bir apartmanın otopark olarak kullanılan bölümünde üretim yapan firma hakkında, ruhsatsız ve kalite belgesi olmadan üretim yaptığı için cezai işlem uygulandı. İmalathane mühürlendi ancak bir gün sonra imalathanenin mührünün sökülerek, içinde yeddiemin olarak bırakılan Slime yapımında kullanılan malzemelerin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kaçırıldığı görüldü. Belediye yetkilileri, polise suç duyurusunda bulundu.

'MİLLİ EĞTİİM BAKANLIĞI OKUL KANTİNLERİNDE SATIŞINI YASAKLADI'

İmalathaneden alınan numunelere yapılan testler, korkunç gerçeği gözler önüne serdi. Üretilen Slime'ların hiçbir kurala uygun olmadan yapılmasının yanı sıra içeriğinde cilt kanserine neden olan boraks maddesinin de olması gerekenden fazla miktarda konulduğu tespit edildi. Bu gelişme üzerine Ticaret Bakanlığı tüm Türkiye'de bu marka Slime'lar için toplatma kararı verdi, satılan yerlerin tespitine başlandı. Denetim sonuçları hakkında bilgi veren Buca Belediyesi Zabıta Müdürü Cemal Yılmaz, Ticaret Bakanlığı'nın testi olumsuz çıkan Slime markasını kırtasiyelerden toplatma kararı aldığını ve

Milli Eğitim Bakanlığı'nın da okul kantinlerinde Slime satışını yasakladığını belirterek, şunları söyledi

Bizler baskın yapmadan önce araştırma yaptık. Buca sınırlarında çocuklara zarar verecek imalathane olup olmadığına baktık. Bir tane imalathane belirledik. Hemen Ticaret İl Müdürlüğüyle baskın yaptık. Buraya girdiğimiz zaman sağlığa uygunsuz şekilde üretimin yapıldığını gördük. Bunlardan test için örnekler alındı. Ayrıca Türkiye'nin hangi bölgelerine ne kadar gönderdiklerine yönelik sayıları aldık. Üretim, bir evin otoparkında yapılıyor. Malzemeler göz kararı konuluyor. Annelerimiz nasıl hamuru biraz un ve suyla göz kararı yapar aynen öyle. Bu kişiler de ellerinde maşrapa ile tartı ve ölçü kullanmadan Slime'ları yapmışlar. Test sonuçlarında kimyasal maddenin aşırı kullanıldığı ortaya çıktı. Şimdi tüm Türkiye'de toplatılma kararı alındı. Boraks maddesi yüksek çıktı.

Bu madde çocuklarda cilt kanserine neden oluyor. Bakanlık kararının tebligatından sonra bölgemizde bulunan kırtasiyelerde denetlemeleri sürdüreceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığı da okul kantinlerinde yasaklama kararı almış dedi.

'SLİME MALZEMESİNİ ALIP, ÇOÇUĞUM KENDİ YAPIYOR'

Bu arada merdiven altı üretimhanenin ortaya çıkmasının ardından bazı kırtasiyeler, çocukların sağlığını tehdit eden Slime'ı satmama kararı aldı. Kırtasiye dükkanı işleten Cengiz Sezek, Slime satıyorduk. Ancak ilçemizdeki baskından sonra satmamaya başladık. Bize gelen Slime'lar faturalıydı ama ne olur ne olmaz diye hepsini kaldırdık. Çocukların sağlığı açısından da satmamaya karar verdik dedi.

Slime yapım malzemesi sattığını söyleyen Nihat Gür de Slime malzemesi satıyoruz. Çocuklar karıştırıp kendileri hazırlıyor. Bize satılmaması bilgisi gelmedi. Yasaklandığı zaman bizlere bilgi gelirse satmayız. İlk başlarda Slime'lara yoğun alep vardı ama artık eskisi gibi de değil dedi.

Kırtasiyeci Filiz Aydın da, Biz Slime satmıyoruz. İlk çıktığı zaman sattık. Belli bir süreden sonra sağlıklı olmadığını öğrendik. Ondan sonra satmama kararı aldık. Çocuklar çok soruyor ama biz satmıyoruz. Velilere ve çocuklara da sağlığa zararlı olduğunu anlatıyoruz dedi.

VELİLER OKUL YÖNETİMLERİNDEN DESTEK İSTEDİ

Buna karşılık çocukların taleplerini kıramayıp almak zorunda kalan ya da zararlı olduğunu bilmedikleri için almak zorunda kalan veliler, yasaklanmasını istedi. Velilerden Sema Büyükyozgat, Kızım Slime oynuyor. Hazır da alıyoruz malzemelerini alıp kendisi de yapıyor. Ben almak istemiyorum aslında ama maalesef kırtasiyeye gittiğimiz zaman almak zorunda kalıyoruz dedi. Velilerden Hasan Yener, yasaklanmasını isteyerek, Benim 10 yaşında çocuğum var. Slime ile oynuyordu. Ben evde duvara yapıştırdığı için yasakladım. Sonra da televizyondan bunların kanserojen içerdiğini öğrendim. Buca'da merdiven altında yapıldığını duydum. Artık almıyorum. Kırtasiyelerde vardı, arkadaşından görüp istiyordu. İlk başta bilinçsiz olduğum için alıyordum ama artık almıyorum okul içinde kırtasiyelerde de yasaklanmalı. Bundan dolayı denetim olmalı. Okul idaresinin tumumu burada çok önemli. Okulu idaresi buna karşı karar olmalı, kitapçılarda da yasaklanırsa uygun olur dedi.

Minik öğrencilerin bir bölümü, Slime'ın zararlarını duyduklarını ancak ailelerinden gizli de olsa oynamayı sürdürdüklerini anlattı. Bazı öğrenciler ise Slime'ın zararlı olduğunu kendilerinin oynamadığını arkadaşlarına da oynamamaları yönünde tavsiyelerde bulunduklarını söyledi.

BAKANLIK DENETLEME SONUÇLARINI AÇIKLADI

Bu arada Ticaret Bakanlığı yeni eğitim öğretim haftasının başlamasıyla birlikte tüm Türkiye'de yaptıkları denetimlerin sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2019 yılında yapılan kontrollerde, 31 bin 870'i yerli, 172 bin 706'sı ithal olmak üzere 204 bin 576 kırtasiye ürünü denetlendi. Yine 2 bin 130 da okul kıyafeti denetlendi. 2019 yılı denetimlerinde güvensiz olduğu tespit edilen 5 bin 97 kırtasiye ürünü tespit edildi. Kırtasiye denetimleri sonucunda güvensizlik oranı yüzde 2.49 olarak tespit edildi.

İzmir ticaret bakanlığı 'slime'ları toplatma kararı verdi

Haber Yayın Tarihi: 16.09.2019 03:21 Kaynak: DHABarış Pınarı Harekatı'nda sessizliğini koruyan Hamas, Pakdil'in vefatı sebebiyle Türk halkına başsağlığı diledi
İnternet üzerinden ineklerini satmak isterken dolandırıldılar Vekillerin, "Erdoğan'ın korumaları bizi itip kakıyor" şikayetine AK Parti'den çözüm geldi