İzmir, Vergi Tahsilatında Ankara'yı Geçti - Son Dakika

İzmir, Vergi Tahsilatında Ankara'yı Geçti

17.02.2012 14:18
İzmir, Vergi Tahsilatında Ankara'yı Geçti, System.String[]

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, yıllardır İzmir gündeminde tartışılan 'Kepçeyle veriyor kaşıkla alıyor' söylemine açıklık getirdi.

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, yıllardır İzmir gündeminde tartışılan 'Kepçeyle veriyor kaşıkla alıyor' söylemine açıklık getirdi. Acar, "İzmir hem vergi geliri, hem de gider bakımından verdiğini alıyor" dedi.

Vergi Haftası nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Türkiye genelinde çalışmalarını anlatmak için gerçekleştirdiği toplantılardan biri de İzmir'de düzenlendi. Çalışmaları ayrıntılı bir sunumla anlatan İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, İzmir'in 2010 yılına kıyasla 2011 yılı vergi tahsilatında 5 milyar TL'lik artış olduğunu söyledi.

İzmir'in Türkiye geneli vergi tahsilatı sıralamasında 2010 yılında 4'ncü sırada iken, bu yıl Ankara'yı geçerek İstanbul ve Kocaeli'nin ardından 3'ncü sıraya yükseldiğini anlatan Acar, 2011 yılında 27 milyar 567 milyon 417 bin TL'lik tahsilat yaptıklarını ve bir önceki yıla göre tahsilatta yüzde 22'lik artış kaydedildiğini dile getirdi. Acar, "Vergi tahsilatının yüksek olduğu ilk 5 ilin Türkiye vergi gelirleri tahsilatı içerisindeki paylarına bakıldığında, İzmir 2010 Aralık ayında yüzde 10.77'lik pay ile 4'üncü sırada yer alırken, 2011 Aralık ayında yüzde 10,86'lık pay ile 3'üncü sıraya yükseldi" diye konuştu.

İzmir'in gelirlerinin giderlerini karşılama oranları hakkında da değerlendirme yapan Mustafa Gürhan Acar, 2010'da 23 milyar 564 milyon TL geliri olan İzmir'in giderinin ise 5 milyar 911 milyon TL olduğunu söyledi. Acar, "2011'de ise gelir 28 milyar 514 milyon TL, gider de 7 milyar 46 milyon TL olarak gerçekleşti. İzmir'in 2010 Aralık ayında gelirlerin giderleri karşılama oranı yüzde 398,63 iken 2011 Aralık ayında ise yüzde 404,68 olup yüzde 6,05'lik bir artış sağlandı" dedi.

KARŞILIĞINI ALIYOR

Acar, 'İzmir'in vergide Merkezi Bütçe'ye katkısının karşılığını yatırım olarak alamadığı' iddialarının hatırlatılması üzerine, buna katılmadığını belirterek, "Bunu sizin yorumunuza bıraktım. İzmir Türkiye genelinde gelir bakımından da, gider bakımından da 3'ncü sırada pay alıyor. Bu tüm şehirlerle kıyaslandığında. Ancak subjektif unsurlar da girebilir. Objektif olarak bakacak olursak alıyor gözüküyor" değerlendirmesini yaptı.

VERGİ AFFI BAŞVURULARI

'Vergi affı' olarak bilinen ve 2011 yılında yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanun'dan yararlanmak üzere 373 bin 161 mükellefin başvuru yaptığını söyleyen Mustafa Gürhan Acar, yapılandırılan toplam alacak tutarının 1 milyar 971 milyon 667 TL olduğunu, kanun kapsamında matrah ve stok artırımları, TEFE ve katsayı tutarları da dahil olmak üzere toplam 937 milyon 491 bin 659 TL tahsilat yapıldığını ifade etti.

DENETİMLER YOĞUNLAŞACAK

Mustafa Gürhan Acar ayrıca, Vergi Dairesi olarak yaygın yoğun denetimlere ağırlık vereceklerini vurgulayarak, bunun için çalışma grupları oluşturulduğunu, özellikle içki ve sigara gibi bandrollü ürün izlemeye ağırlık verildiğini kaydetti. - İzmir

İzmir, Vergi Tahsilatında Ankara'yı Geçti

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi İzmir, Vergi Tahsilatında Ankara'yı Geçti - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 26 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 75 can kaybı, 2198 yeni vaka tespit edildi Burak Yılmaz, Nice maçından sonra ettiği küfürler nedeniyle özür diledi Ermenistan ateşkes ihlallerini sürdürerek Terter'e ateş açtı Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı Erzurum Valisi Okay Memiş: Vaka yükselişini durdurduk Feci kaza! Kontrolsüz geri giden araç yaşlı kadını ezdi Gölette cansız bedeni bulunan Afgan işçiyi oda arkadaşı öldürmüş 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı