İzmir Yirmibeşoğlu Foça'da Son Yolculuğuna Uğurlanacak - Son Dakika

İzmir Yirmibeşoğlu Foça'da Son Yolculuğuna Uğurlanacak

03.01.2016 17:52
İzmir Yirmibeşoğlu Foça'da Son Yolculuğuna Uğurlanacak

İstanbul'da son 20 günü cihaza bağlı olarak 2 aydır solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Haydarpaşa Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi'nde 88 yaşında yaşamını yitiren emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, 5 Ocak Salı günü İzmir'in Foça ilçesinde düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

İstanbul'da son 20 günü cihaza bağlı olarak 2 aydır solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Haydarpaşa Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi'nde 88 yaşında yaşamını yitiren emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, 5 Ocak Salı günü İzmir'in Foça ilçesinde düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak. Sabri Yirmibeşoğlu'nun haksız eleştirilere maruz kaldığını belirten yeğeni Ersin Yirmibeşoğlu, "Her ne kadar kendisinin bazı konuşmalarından bazı sözcükler, bazı cümleler adeta cımbızla çekilerek 6-7 Eylül olaylarını düzenlemek ya da Özal'a suikast girişiminden sorumlu olmak gibi ithamlar yapıldıysa da hak etmediği bu konularla ilgisi olmadığını yakın çevresine söylemiş, üzüntüsünü belirtmiştir. Bunların kendisini çok üzdüğünü, yıktığını söyleyebiliriz. Tarih bunların gerçeğini mutlaka yazacaktır" dedi.

Üzüntülerinin büyük olduğunu belirten Ersin Yirmibeşoğlu, Foça'da 5 Ocak Salı günü Fatih Camisi'nde öğlende düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek Sabri Yirmibeşoğlu'nun ailelerin onur kaynağı kaynağı olduğunu dile getirdi. Ersin Yirmibeşoğlu, "Biri kız iki çocuk babasıydı. Torunları vardı. Geçen yıl 53 yaşındaki oğlu Zafer'i kaybetti. Türkiye'nin fırtınalı dönemlerinden gelen yorgunluğu, sağlık sorunlarıyla kendini gösteriyordu. Oğlunun ölümüyle daha da yıkıldı. Maalesef, dün kendisinin acı haberini aldık. Çok başarılı bir aile reisiydi. Sülalemizin başkanı gibiydi. Sülalemizi de çok iyi yönetti. Foça'ya, Foçalılara hep katkıları oldu. Foça'da onun desteğini almamış bir aile neredeyse yoktur. Çok yardımseverdi. Olağanüstü bir hafıza, olağanüstü bir belleğe sahipti. Foça'nın tarihini, aile yapılarını en iyi bilen kişiydi denebilir. Tanımasa bile kendisine gelen her vatandaşa yardım etmiştir. Genelkurmay başkanı olacak kadar yetenekli değerli biriydi" dedi. Yirmibeşoğlu şöyle devam etti:

"Sabri Yirmibeşoğlu'nun her ne kadar bazı konuşmalarından bazı sözcükler, cümleler adeta cımbızla çekilerek 6-7 Eylül olaylarını düzenlemek, ya da Özal suikastinden sorumlu olmak gibi ithamlar yapıldıysa da hak etmediği bu konularla ilgisi olmadığını yakın çevresine söylemiş, üzüntüsünü belirtmiştir. Bunların kendisini çok üzdüğünü, yıktığını söyleyebiliriz. Tarih bunların gerçeğini mutlaka yazacaktır. İki ciltlik 'Askeri ve Siyasal Anılarım' isimli bir kitap yayımlamıştı. Orda pek çok ayrıntıyı, Türkiye'nin yakın geçmişi ile ilgili, Cumhuriyet dönemi ile ilgili ayrıntıları bulmak mümkün. Çok sık gündem değişen ülkemizde belki buna zaman ayırmak kolay olmayabilir. Ama konuyla ilgilenenlerin okumasında ben şahsen yarar görüyorum. Yüksek yerlere kar daha fazla yağıyor. Fırtına daha fazla oluyor. Yıpranma da aşınma da daha fazla oluyor. Hedef haline getirilebiliyor. Onun çevresine katkılarını desteklerini söylerken onun adını kullanarak hiç de haketmediği şekilde onun talebi, izni varmış gibi bir takım insanlar adını kötü kullananlar da oldu. Maalesef bunlar onun aleyhinde kullanıldı. Çevreyi, konuları iyi araştıranlar, iyi inceleyenler onun sadece çevreye, Foça'ya ve ülkesine çok iyi bir asker ve vatandaş olarak hizmet etmekten, destek vermekten başka bir amacının, kaygısını olmadığını göreceklerdir."

FOÇADAN ÇIKTI FOÇA'YA DÖNDÜ

Yirmibeşoğlu'nun Foça'dan çıktığını, bunu hiç unutmayıp, yine Foça'ya döndüğünü vurgulayan yeğeni Yirmibeşoğlu, "Eksikliğini ailesi olarak, Foça olarak her zaman hissedeceğiz" diye konuştu.

SABRİ YİRMİBEŞOĞLU KİMDİR?

1928 Yılında Foça'ya bağlı Bağarası Köyü'nde dünyaya gelen Sabri Yirmibeşoğlu, o zamanlar Konya'da bulunan Kuleli Askeri Lisesi ve daha sonra Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nde okudu. 1950 yılında Ankara Kara Harp Okulu'nu bitirerek TSK'n de göreve başladı. NATO'nun değişik birimlerinde görev yaptıktan sonra 1971 yılında Özel Harp Dairesi'nin başına geçti. 1974 Kıbrıs Harekatının en kilit görevini bu kurumun Başkanı olarak icra etti. Özel Harp Dairesi'nin "Kıbrıs'ta sivil direnişi örgütleyen lideri" olarak tanındı. Yirmibeşoğlu; 12 Eylül döneminde Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı, 1982-83 arası Milli Savunma Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı, 1983'te Ankara Sıkıyönetim Komutanı, 1984-86 arası Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanı, 1986-88 arası yine Sarıkamış'ta, 2. Ordu Komutanı, 1988-90 arası Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Turgut Özal suikastı girişimi ile ilgili olarak çeşitli kesimlerce ilişkisi olduğu iddia edilen Sabri Yirmibeşoğlu 1991 yılında emekliye sevk edildi. O tarihten beri yazlarını İzmir'in Foça İlçesi'nde kışlarını İstanbul'da geçirdi.

ALKOLLÜ YOLCU TAKSİ ŞOFÖRÜNÜ ISIRDI, DARBETTİ, ARACINA BİNİP KAZA YAPTI ALKOLLÜ YOLCU TAKSİ ŞOFÖRÜNÜ ISIRDI, DARBETTİ, ARACINA BİNİP KAZA YAPTI Son dakika haberleri | BALIKESİR - Trafik kazasında 5 kişi öldü, 2 kişi yaralandı (3) Son dakika haberleri | BALIKESİR - Trafik kazasında 5 kişi öldü, 2 kişi yaralandı (3) Son dakika haberleri! Balıkesir'deki trafik kazasında 5 kişi öldü, 2 kişi yaralandı Son dakika haberleri! Balıkesir'deki trafik kazasında 5 kişi öldü, 2 kişi yaralandı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir Yirmibeşoğlu Foça'da Son Yolculuğuna Uğurlanacak - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement