Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İzmit'te Atık Yağ Tutucu Sistemi Olmayan Binalara Ruhsat Verilmeyecek - Son Dakika

İzmit'te Atık Yağ Tutucu Sistemi Olmayan Binalara Ruhsat Verilmeyecek

Evsel ve sanayi atıklarının bazı bölgeleri yaşanmaz hale getirdiği çevre kirliliğinin biraz olsun önlenmesi amacıyla İzmit Belediyesi bundan böyle yapılacak yeni binalarda 'Yağ tutucu sistem' yapılması şartını getirirken, bu sistemi yapmayan binalara ise kesinlikle ruhsat verilmeyecek.

İzmit\'te Atık Yağ Tutucu Sistemi Olmayan Binalara Ruhsat Verilmeyecek
03.01.2012 - 11:38,

Evsel ve sanayi atıklarının bazı bölgeleri yaşanmaz hale getirdiği çevre kirliliğinin biraz olsun önlenmesi amacıyla İzmit Belediyesi bundan böyle yapılacak yeni binalarda 'Yağ tutucu sistem' yapılması şartını getirirken, bu sistemi yapmayan binalara ise kesinlikle ruhsat verilmeyecek.

Ev ve işletmelerden yer gün binlerce ton evsel ve sanayi atığı yağlar denize ve yeraltı sularına karışırken gelişmiş batı ülkelerinde zorunlu olan ve mutfak atıklarının doğrudan kanalizasyon hattına karışımını önleyen yağ tutucu uygulamasını araştıran İzmit Belediyesi de bu sistemin bundan sonra tüm binalarda uygulanmasını kararlaştırdı.

Aynı zamanda tıp doktoru olan İzmit Belediye Başkanı Belediye Başkanı Nevzat Doğan, belediyeler için büyük sorun olan kanal tıkanmalarının en büyük sebebinin ev ve işyerlerinin mutfak giderlerinin direk olarak kanalizasyon hattına verilmesi olduğunu hatırlattı. Doğan, özellikle kullanılmış bitkisel yağları direkt kanalizasyon hatlarına verildiğinde hem suların hem havanın kirlendiğini, telafisi mümkün olmayan büyük hasarlara neden olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Gelişmiş ülkelerde bu sorunun önüne geçmişler. Konuyu inceledik. Ev ve işyerlerinin bir noktasına yağ toplayıcı denilen sistem kurularak sorunun tamamen ortadan kalktığını gördük. Buna göre, mutfak giderleri ilk etapta kromdan yapılan bir düzenekte toplanıyor. Kullanılmış atık yağlar burada toplandıktan sonra mutfak gideri kanalizasyon hattına bağlanıyor. Biz de İzmit Belediyesi olarak yapılarda yağ tutucu sistemi zorunlu hale getiriyoruz. Yağ tutucu özelliği olmayan ev ve işyerlerine ruhsat verilmeyecek. Böylelikle Belediyeler için büyük bir sorun olan kanal tıkanmalarının da önüne geçilmiş olacak. Proje sayesinde atık su arıtma maliyetleri düşecek, yağlardan oluşan çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olacaktır."

"AYDA 12 TON ATIK YAĞ TOPLANIYOR"

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz de yağ tutucu uygulamasının kentte ilk olarak Dolphin AVM'de gerçekleştirdiklerini ve başarılı olduklarını söyledi. Açıkgöz, atık yağların kanalizasyon hattına akıtılmaması konusunda eğitim toplantıları yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Özellikle lokanta, restorantlar başta olmak üzere evlerde de atık yağların çevreye zararlarını anlatıyoruz. Atık yağların tekrar kullanılmaması konusunda uyarılarımız oluyor. İşyerlerine atık yağ toplama kapları dağıttık. Şimdiye kadar 600 işyeri ile bu konuda sözleşme yaptık. Aylık ortalama 12 ton atık yağ topluyoruz. Gelişmiş ülkelerde atık yağlar toplanarak yakıt ve elektrik elde ediliyor. Bu hem ekonomiye kazandırılıyor hem de çevre kirliliğinin önüne geçiliyor. Avrupa'da 100 litre bitkisel yağ alan firma bunun 30 litresini geri dönüşüme vermek, hatta belgelemek zorunda. Ülkemizde ise ancak atık yağların yüzde 1'i toplanabiliyor. Diğer kısım ise çöp ve lavabolara dökülmektedir." - Kocaeli/ İzmit

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmit'te Atık Yağ Tutucu Sistemi Olmayan Binalara Ruhsat Verilmeyecek - Son Dakika


Advertisement