Jale Çelik Hayatın Kaos'unu HİÇ'e Saydı! - Son Dakika

Jale Çelik Hayatın Kaos'unu HİÇ'e Saydı!

27.11.2012 10:53
Jale Çelik Hayatın Kaos'unu HİÇ'e Saydı!, System.String[]

Renkleri ezmeden, çamurlaştırmadan, çarpıcı biçimde kullanmayı seven Jale Çelik, üç boyutlu eserler meydana getiriyor.

Gallery LiNART; hayatın kaosunu "ti"ye alan ressam Jale Çelik'in "Hiç" adını verdiği sergisine ev sahipliği yapıyor! Çelik"in sergisi, 7 Aralık 2012, Cuma günü açılıyor.

Yarattığı resimlere anlam yüklemenin, insanları kısıtladığını ve aslında daha açık fikirli olmaya ihtiyacımız olduğunu düşünen Jale Çelik; içinde "hiç" taşıyan işlerin, izleyicinin algılarını sınırsız bırakmaya olanak verdiğini belirtiyor. Aksi takdirde, hayatın belli bir kalıba sokulduğunu oysa "hiç"liğin, belirginlikler ile karşılaştırıldığında daha zor ve yaratıcılık gerektirdiğini vurguluyor. Eserlerini de bu doğrultuda oluşturan Çelik; "Eserler ortaya çıkarken benden sadece yararlanıyor ve dolayısıyla hiçbir şeye yaslanmasını istemiyorum; ne bana, ne bir politik düşünceye ne de bir ideolojiye" diyerek eserlerine isim koymayı tercih etmiyor.

Ankara'da doğup büyüyen Jale Çelik, resim aşkının kendi için başlayan ve biten bir süreç olmadığını vurguluyor. "Çocukluğumda kelimelerin renkleri olduğunu düşünürdüm" diyen sanatçı; "Hatta isimleri duyduğumda dahi kişiler kafamda bir anda renge dönüşüyordu. Çocukluğumda içimde bulduğum bu duygu, sonraları hayatı algılama biçimime dönüştü. Böyle doğdum ve hayatım renklerden oluştu, çalışırken de duygularımı renklendiriyorum, o kadar." diye ekliyor.

Renkleri ezmeden, çamurlaştırmadan, çarpıcı bir biçimde kullanmayı seven ve kendini, ellerine teslim eden Jale Çelik; küçük bir duvar büyüklüğünde, üç boyutlu eserler meydana getiriyor. Birçok boya katmanını bir arada kullanarak resme derinlik kazandıran ressam Jale Çelik'in, uluslararası koleksiyonlarda ve Türkiye Resim Heykel Müzesi'nde eserleri buluyor.

Jale Çelik'in "Hiç" adını verdiği sergisi, 7 Aralık 2012 – 5 Ocak 2013 tarihleri arasında Gallery LiNART"ta sanatseverler tarafından görülebilir.

Jale Çelik Hayatın Kaos'unu HİÇ'e Saydı!

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Jale Çelik Hayatın Kaos'unu HİÇ'e Saydı! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Paşinyan yalanlarına yenisini ekledi: Türkiye Karabağ'a paralı asker yolladı Galatasaray'dan Fatih Terim tweeti: Bizim kırmızı çizgimizdir Türkiye ve Yunanistan, karşılıklı Navtex'leri iptal etti Erzurum Valisi Okay Memiş: Vaka yükselişini durdurduk Son Dakika: Fatih Terim, Galatasaray'daki görevine devam edeceğini duyurdu Gölette cansız bedeni bulunan Afgan işçiyi oda arkadaşı öldürmüş 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı Bahar Candan "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu