James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda "PUB" Kültürü - Son Dakika

James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda "PUB" Kültürü

24.08.2015 09:53
James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda

24- 28 Eylül tarihleri için özel bir gezi: "James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda 'Pub' Kültürü".

Dublin, James Joyce'un Ulysses'inde ruhuna dokunduğu, mimarisini yapı yapı ve sokak sokak anlattığı şehir. Yazarın izinde Dublin'i keşfediyor ve pub kültürünü yaşıyoruz.

İrlanda'nın başkenti Dublin, 2010 yılında UNESCO Edebiyat Kenti seçildi. Jonathan Swift, Oscar Wilde, George Bernard Shaw, William Butler Yeats, Samuel Beckett ve Seamus Heaney gibi dünyaca ünlü, Nobel Edebiyat Ödüllü yazarların da doğup büyüdüğü İrlanda hem bu özelliği hem de geçmişi ile dikkat çekiyor. FEST Travel'ın programı Dublin'i merkeze alıyor; O'Connel Caddesi, O'Connel Köprüsü ve anıtı, Parnell Heykeli, Rotunda Hastanesi, Hardwicke Sarayı, Greshem Oteli, Aziz Patrick Katedrali, Dublin Kalesi, Wicklow Ulusal Parkı ve içerisinde bulunan Glendalough Bölgesi, Powerscourt Evi ve bahçeleri gezileri… ve daha pek çok önemli yeri görebilirsiniz. Gezinin konseptine uygun biçimde görülecek yerler de, James Joyce Müzesi, Yazarlar Müzesi, Old Jameson Fabrikası'na doğru genişliyor.

İrlanda Pub'ları, Irish Pub olarak bilinir ve bu kültürün geçmişi 19. yüzyıla uzanır. Kuruluşları itibariyle pub- market özelliği gösteren bu mekânlardan bazıları bugün hâla bu özelliklerini devam ettiriyor. Kamusal buluşma mekânları, kentlere ve orada yaşayanlara dair çok şey söyler. İrlanda pub'ları da İrlanda kültürüne ilişkin önemli detaylar sunuyor. Gezi ile pub kültürünün inceliklerini öğrenme ve deneyimleme imkânına sahip olabilirsiniz.

Vikinglerin izlerini taşıyan bir ülkenin başkenti, isyanın rengini yansıtan kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi kapılar, yıkılmış kaleler, köklü geçmiş, göller, parklar, kutsal ve mistik efsaneler, yeşilin onlarca tonu, edebiyat ve pub kültürü…

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda 'PUB' Kültürü - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kulüplerin sosyal medyadan yaptığı İstiklal Marşı paylaşımları büyük beğeni topladı Donald Trump'ın kampanya hesabı hacklendi, 2,3 milyon dolar çalındı Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim İstanbul'da vatandaşlar 19.23'te hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı okudu İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı