James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda "PUB" Kültürü - Son Dakika

James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda "PUB" Kültürü

24.08.2015 09:53
James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda

24- 28 Eylül tarihleri için özel bir gezi: "James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda 'Pub' Kültürü".

Dublin, James Joyce'un Ulysses'inde ruhuna dokunduğu, mimarisini yapı yapı ve sokak sokak anlattığı şehir. Yazarın izinde Dublin'i keşfediyor ve pub kültürünü yaşıyoruz.

İrlanda'nın başkenti Dublin, 2010 yılında UNESCO Edebiyat Kenti seçildi. Jonathan Swift, Oscar Wilde, George Bernard Shaw, William Butler Yeats, Samuel Beckett ve Seamus Heaney gibi dünyaca ünlü, Nobel Edebiyat Ödüllü yazarların da doğup büyüdüğü İrlanda hem bu özelliği hem de geçmişi ile dikkat çekiyor. FEST Travel'ın programı Dublin'i merkeze alıyor; O'Connel Caddesi, O'Connel Köprüsü ve anıtı, Parnell Heykeli, Rotunda Hastanesi, Hardwicke Sarayı, Greshem Oteli, Aziz Patrick Katedrali, Dublin Kalesi, Wicklow Ulusal Parkı ve içerisinde bulunan Glendalough Bölgesi, Powerscourt Evi ve bahçeleri gezileri… ve daha pek çok önemli yeri görebilirsiniz. Gezinin konseptine uygun biçimde görülecek yerler de, James Joyce Müzesi, Yazarlar Müzesi, Old Jameson Fabrikası'na doğru genişliyor.

İrlanda Pub'ları, Irish Pub olarak bilinir ve bu kültürün geçmişi 19. yüzyıla uzanır. Kuruluşları itibariyle pub- market özelliği gösteren bu mekânlardan bazıları bugün hâla bu özelliklerini devam ettiriyor. Kamusal buluşma mekânları, kentlere ve orada yaşayanlara dair çok şey söyler. İrlanda pub'ları da İrlanda kültürüne ilişkin önemli detaylar sunuyor. Gezi ile pub kültürünün inceliklerini öğrenme ve deneyimleme imkânına sahip olabilirsiniz.

Vikinglerin izlerini taşıyan bir ülkenin başkenti, isyanın rengini yansıtan kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi kapılar, yıkılmış kaleler, köklü geçmiş, göller, parklar, kutsal ve mistik efsaneler, yeşilin onlarca tonu, edebiyat ve pub kültürü…

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel James Joyce'un Dublin'i ve İrlanda 'PUB' Kültürü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Bakan Koca, İmamoğlu'nun vefat iddiasıyla ilgili belge gösterip tek tek yanıt verdi Yaşlı adam, küfürlü konuştuğu için kendisini uyaran genci kurşun yağmuruna tuttu Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Son Dakika: Türkiye'de 25 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 168 kişi vefat etti, 28 bin 351 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Sağlık Bakanlığı açık test politikasına geçti! Semptom göstermeyenler de günlük koronavirüs tablosunda yer alacak Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı Putin'in "gizli" aşkının kazancı ortaya çıktı! Dudak uçuklatan rakam