Jandarmadan "Başıboş gezen ineğe trafik cezası" başlıklı haberlere ilişkin açıklama yapıldı - Son Dakika

Jandarmadan "Başıboş gezen ineğe trafik cezası" başlıklı haberlere ilişkin açıklama yapıldı

09.12.2019 00:01

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından "Karayollarında hayvan sürülerini başıboş bırakmanın" Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği uyarınca yasak olduğu belirtilerek, Kayseri Sarız İlçe Jandarma ekiplerince kesilen idari para cezasının ilgili yasal mevzuat gereği uygulandığı bildirildi.

Jandarma Genel Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı görsel ve yazılı basın yayın organlarında, " Kayseri'de Sarız İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekiplerinin bir şahsa, ineğinin ku¨pe numarası ile trafik cezası yazdığına" dair haberlere yer verildiği belirtildi.

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ'NE GÖRE YASAK

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 69'uncu maddesinde, "Yerleşim birimleri dışındaki karayolunda, taşıt yolu u¨zerinde zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, karayollarının yasaklanmamış kesimlerinde ise hayvanla çekilen veya elle su¨ru¨len araçları, hayvanları, hayvan su¨ru¨lerini ve binek hayvanlarını trafik kurallarına uymadan su¨rmek ve bunları su¨rme yeteneğinden yoksun kimselerin yönetimine vermek veya başı boş bırakmak yasaktır." hükmünün yer aldığı hatırlatılan açıklamada, bu eylemin Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde de yasaklandığı vurgulandı.

İDARİ PARA CEZASI KESİLDİ

Bahse konu olayda, 14 Kasım'da Sarız İlçe Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Trafik Tim Komutanlığınca Karapınar-Çavdar Karayolu'nda başıboş bulunan ineğin karayolu gu¨venliğini tehlikeye attığının tespit edildiği, bunun üzerine karayolunun gu¨venli hale getirildiği ve ineğin ku¨pe numarasından yola çıkılarak tespit edilen hayvanın sahibi hakkında Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan "Yerleşim yerleri dışındaki karayollarında, taşıt yolu u¨zerinde, zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, binek hayvanları ve su¨ru¨ler ile elle su¨ru¨len araçları trafik kurallarına uymadan sevk ve idare etmek veya ettirmek, başıboş bırakmak" hu¨kmu¨nu¨n ihlali nedeniyle idari para cezası kesildiği kaydedildi. Ceza tutanağına ilişkin de usulu¨ne uygun tebligat yapıldığı belirtildi.

2 YILDA 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Açıklamada, Tu¨rkiye'de 2018 ve 2019'da karayollarında başıboş ve kontrolsu¨z bırakılan hayvanlara araç çarpması nedeniyle 13 ölu¨mlu¨, 1821 yaralamalı trafik kazası meydana geldiği ve bu kazalarda 15 kişinin hayatını kaybettiği, 3 bin 110 kişinin ise yaralandığı vurgulandı.

"2019'DA 208 VATANDAŞA CEZA KESİLDİ"

Sarız ilçesinde tesis edilen cezai işlemin ilk olmadığının altı çizilen açıklamada, Tu¨rkiye genelinde jandarma trafik sorumluluk alanında, aynı suçtan 2018'de 90, 2019'da ise 208 vatandaşa benzer cezai işlem uygulandığı kaydedildi.

Son 2 yılda Sarız İlçe Jandarma sorumluluk bölgesinde özellikle öğrenci servislerinin yoğun olarak kullanıldığı köy yollarında, başıboş bırakılan hayvanların neden olduğu 6 trafik kazasının meydana geldiğine, bu kazalarda 7 vatandaşın yaralandığına dikkat çekilen açıklamada, yu¨ksek disiplin ve görev anlayışıyla vazifesini layıkıyla yerine getiren Jandarma Trafik Timinin ilgili mevzuat çerçevesinde uyguladığı cezanın haklılığı ve gerekliliğinin altı çizildi.

Jandarmadan Başıboş gezen ineğe trafik cezası başlıklı haberlere ilişkin açıklama yapıldı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Jandarmadan 'Başıboş gezen ineğe trafik cezası' başlıklı haberlere ilişkin açıklama yapıldı - Son Dakika


Son Dakika

Uyku sorununun koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artırdığı ortaya çıktı Ağabey, tartıştığı kardeşini bıçaklayarak öldürdü Son Dakika: Aşılama programının ikinci adımına geçiliyor! Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar aşılanacak Havai fişek patlaması sonucu yaralanan G.Saraylı Elabdellaoui, mayıs ayına kadar hastanede kalacak Siyaset sosyoloğu Prof. Dr. Nur Vergin evinde ölü bulundu Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisinden ayrıldı Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'den ayrılacak futbolcuların ismini tek tek verdi Oyuncu Zehra Yılmaz, kar pozuyla takipçilerini mest etti