Rus petrolünün Yunanistan üzerinden gizli bir şekilde Avrupa'ya taşındığı ifşa edildi - Son Dakika

Rus petrolünün Yunanistan üzerinden gizli bir şekilde Avrupa'ya taşındığı ifşa edildi

23.09.2022 16:34

Batı ülkeleri Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygularken Rus petrolünün Yunanistan üzerinden gizlice Avrupa'ya taşındığı ifşa oldu. Japon basın kuruluşu Nikkei Asia, saklanan sevkiyatı görüntülemeyi başardı.

Ukrayna- Rusya savaşının ardınan Batı, Rusya'ya yaptırım uygulamaya başladı. Yaptırımların yanında petrol ambargo su devreye girerken Rusya'nın da karşı hamleleri ile küresel bir enerji krizi meydana geldi. Fakat bu süreçte Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa'ya taşınmaya devam ettiği ortaya çıktı.

JAPON NIKKEI ASIA SEVKİYATI GÖRÜNTÜLEDİ

Yunanistan kıyılarında Rus petrolüne uygulanan ambargoyu delen yakınlaşma yaşandı

BULUŞMA ADRESİ YUNANİSTAN SAHİLLERİ

Yunanistan'ın güneyindeki Lakonya Körfezi'nde petrol transferi görüntülenmiş, söz konusu transfer Yunanistan bayraklı Sea Falcon ile Hindistan bayraklı Jak Log arasında gerçekleşmişti. Son olarak Nikkei Asia, söz konusu haberle alakalı paylaştığı görüntüde, transferin görsel detaylarına yer verdi. Olay yeri görüntüsünde Nikkei muhabiri Nagao Riho konuştu. Görüntüde sivil bir teknede, gemiden gemiye petrol transferinin gerçekleştiği Yunan kara sularına ilerlediğini kaydeden Nagao, elindeki elektronik tablet haritada Lakonya Körfezi'ni işaretledi.

Yunanistan kıyılarında Rus petrolüne uygulanan ambargoyu delen yakınlaşma yaşandı

İKİ TANKER KAMERAYA ALINDI

Körfezin Yunan kara sularının dışında kaldığını belirten Nagao, çok sayıda teknenin aynı amaçla bölgede toplandığını belirtti. Nagao, Yitio bölgesinden körfezin içlerine açıldıklarını kaydetti.

Nakliyatı gerçekleştiren ve tanker oldukları tahmin edilen iki gemiyi kameraya aldığı görülen Nagao, "Lakonya Körfezi'nde, denizde gemiden gemiye petrol transferi gerçekleştiriyorlar." dedi. Söz konusu tankerlerin Yunan kara suları dışında olduğu vurgulandı. Yakın çekimde tankerlerin, Hindistan bayraklı "Jag Lok" ile Yunan bayraklı "Sea Falcon" olduğu saptandı.

Yunanistan kıyılarında Rus petrolüne uygulanan ambargoyu delen yakınlaşma yaşandı

''PETROL NEREYE?''

Gemiden gemiye petrol transferine şahitlik ettiğini kaydeden Nagao, olay yerinin güvenli olmadığını öngördüklerinden, çıkış limanına geri dönmeye karar verdiklerini bildirdi. Döndükleri limanda yeniden konuşan Nagao, iki tankeri anımsatarak, "Anlaşılan Lakonya Körfezi'nde gemiden gemiye çok sayıda petrol transferi oluyor" diyerek, yerel halkın çevresel endişeler taşıdığını da aktardı. "Petrol nereye" sorusuna yanıt arayan Nikkei, Rus limanlarından ayrılan tankerlerin yönünü ve hangi gemilerle temasa geçtiğini araştırırken Refinitiv datalarını incelediklerini aktarmıştı.

Yunanistan kıyılarında Rus petrolüne uygulanan ambargoyu delen yakınlaşma yaşandı

SİNYALLERDEN İZ SÜRÜLDÜ

Araştırma, gemiden gemiye transferin sıklıkla meydana geldiği Yunanistan'ın Akdeniz kıyılarındaki açık suları kapsamıştı. Rotalarını saptamak üzere tankerlerden gelen Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) sinyalleri izlenmişti.

Suyun ulaştığı çizgi ile tankerin dip noktası arasındaki mesafe olarak bilinen ve tanker ağır yüklü olduğunda artan "su çekim mesafelerindeki" değişimler, gemiden gemiye ne kadar nakliyat yapıldığını tespit etmek için kontrol edilmişti.

Yunanistan kıyılarında Rus petrolüne uygulanan ambargoyu delen yakınlaşma yaşandı

MİLYONLARCA VARİL TRANSFERİ SÖZ KONUSU

Ay başındaki haberinde Nikkei, ağustos sonuna kadarki 6 aylık dönemde Yunan kıyıları açıklarında Rus tankerleri dahil 175 transfer saptamış, buna rağmen geçen yıl aynı dönemde ise sadece 9 transfer gerçekleştiğini bildirmişti. Refinitiv verilerine göre Rusya, gemiden gemiye olmak üzere Yunanistan açıklarında 23,8 milyon varil petrol ihracatı gerçekleştirmiş, geçen yılın aynı döneminde ise 4,34 milyon varil transferi gerçekleşmişti.

AVRUPA LİMANLARINA GİDEN GEMİLER

Yükünü teslim aldıktan sonra tankerlerin nereye gittiklerini sorgulayan ve rotaları izleyen Nikkei, 89 geminin limanlara vardığını saptamış, bunların 41'inin Yunanistan, Belçika ve Avrupa'nın başka noktalarına demirlediği tespit edilmişti. Haberde, söz konusu derin araştırma neticesinde Yunanistan açıklarından suların, Rusya ve Avrupa arasındaki petrol sevkiyatında önemli bir aktarma merkezi görevi üstlendiğinin ortaya çıktığı vurgulanmıştı.

Yunanistan kıyılarında Rus petrolüne uygulanan ambargoyu delen yakınlaşma yaşandı

AVRUPA BİRLİĞİ KISITLAMALARI

Avrupa Birliği (AB) Rus petrolünün ithalatını Şubat 2023'te tamamıyla yasaklayacak. İngiltere ise aralıkta Rus petrolüne tam ambargo koyacak. Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) göre AB'ye yönelik Rus petrol ihracatı temmuzda 2,8 milyon varil olarak gerçekleşti. Bu, ocak ayına kıyasla yüzde 26 düşüş olarak kayda geçti. Avrupa Birliği ve İngiltere yıl sonuna dek Rus petrolünün ithalatını tamamıyla yasaklamayı planlarken, halihazırda Rus petrolünü satın almayı sürdüren şirketler eleştiriliyor. Petrol ambargosu yürürlüğe girse de kaynağını gizleme amacıyla deniz rotalarında gemiler arasında transferlerin devam edebileceği belirtiliyor.

YORUMLAR (1)
  • Alper006 : Ey ABD ve AB öz evladiniz gibi baktığınız göbeğinden herşeyiyle size bağlı ve muhtaç Yunanistan büyümüş te size ihanet ediyor buna cevabınız vardır umarım. Yada bu işte de sizin parmağınız var mi Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Ukrayna'daki referandumlar hakkında ABD Başkanı Biden'dan ilk tepki: Tamamen düzmece Ukrayna'daki referandumlar hakkında ABD Başkanı Biden'dan ilk tepki: Tamamen düzmece Çavuşoğlu: KKTC'ye gerekli takviyeleri yapacağız Çavuşoğlu: KKTC'ye gerekli takviyeleri yapacağız Putin, Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzaladı Putin, Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzaladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rus petrolünün Yunanistan üzerinden gizli bir şekilde Avrupa'ya taşındığı ifşa edildi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement