Japon Kabinesine Çin Dostu Bakan - Son Dakika

Japon Kabinesine Çin Dostu Bakan

01.10.2012 10:00
Japon Kabinesine Çin Dostu Bakan, System.String[]

Japonya, Doğu Çin Denizi'ndeki adalar sebebiyle Pekin ile kriz yaşadığı bir dönemde kabineye Çin dostu bir ismi aldı.

Japonya, Doğu Çin Denizi'ndeki adalar sebebiyle Pekin ile kriz yaşadığı bir dönemde kabineye Çin dostu bir ismi aldı. Çin ile ilişkileri 1972 yılında tesis eden dönemin başbakanı Kakuei Tanaka'nın kızı Makiko Tanaka, kabineye eğitim bakanı olarak girdi.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, kabinesinde değişikliğe gitti. Gelecek genel seçimleri kaybetmesi beklenen Noda'nın bu adımla hem kamuoyundaki desteğini artırmayı hem de Çin'e mesaj vermeyi amaçladığı yorumları yapıldı. Eski Dışişleri Bakanı Makiko Tanaka, eğitim bakanı olurken iktidardaki Demokrat Partisi'nin üst düzey isimlerinden Koriko Jojima da maliye bakanı oldu. Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ise görevinde kaldı. Başbakan Noda düzenlediği basın toplantısında, "Bu değişikle milli ve diplomatik seviyede sorunlarla daha iyi mücadele edeceğiz ve kabinenin gücü artacak." diye konuştu.

"RİSKLİ BİR KUMAR"

Çin dostu olarak bilinen Tanaka'nın kabineye girmesi eleştirileri de beraberinde getirdi. Noda'ya yakın bazı isimler, Tanaka'nın hükümette görev verilmesini "riskli bir kumar" olarak nitelendirdi. 2002 yılında dışişleri bakanı olan Tanaka, bakanlıkta yol açtığı karışıklıklar nedeniyle eleştirilmişti.

Japonya ile Çin, Doğu Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle gerginlik yaşıyordu. Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar üzerinde iki ülke de egemenlik iddia ediyor. Adalar, doğal zenginlikler ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede bulunuyor. Ayrıca deniz yolları açısında da kritik bir öneme sahip.

Japon Kabinesine Çin Dostu Bakan

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Japon Kabinesine Çin Dostu Bakan - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de sahte akreditasyon kartı taşıyan şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi En zenginler listesindeydi! Rothschild ailesinin tek varisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Aşkları tam gaz devam ediyor! Acun Ilıcalı ve Ayça Çağla Altunkaya'dan yeni poz Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti İmaj değiştiren Pınar Altuğ, adeta 10 yaş gençleşti