Japon deprem uzmanının Türkiye tahmini korkuttu: 8-8,5 büyüklüğünde deprem olacak - Son Dakika

Japon deprem uzmanının Türkiye tahmini korkuttu: 8-8,5 büyüklüğünde deprem olacak

22.10.2019 11:38

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, "Türkiye'de gerçekleşecek depremin 8 veya 8,5 büyüklüğünde olacağı bekleniyor." dedi.

Japon deprem uzmanı Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki Türkiye'de beklenen en büyük depremin 8-8,5 büyüklüğünde olmasının ön görüldüğünü söyledi. Türkiye'nin dünyada 6'ıncı sırada, metrekare başına 17'inci sırada deprem ülkesi olduğunu ancak depremdeki ölümlerde ise 3'üncü sırada olduğunu söyledi. Japon uzman "Bir Türk olarak bu durumdan utanıyorum" dedi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından düzenlenen 'Depreme Hazır mıyız' konulu konferans NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Üniversitenin inşaat mühendisliği ile mimarlık bölümü öğrencilerinin katıldığı konferansta konuşmacı olarak ise İnşaat Yüksek Mühendis Cevdet Şentürk ile deprem uzmanı yüksek mimar inşaat yüksek mühendisi Yoshinori Moriwaki katıldılar.

"ASLINDA KONYA CİVARINDA ÇOK DÜZ YERLER VAR"

Dünyanın en uzun asma köprüsü olan Japonya'nın Akashi-Kaikyo köprüsünün de yapımında görev almış olan Moriwaki; "Cumhuriyetin yüzüncü yılında 2023'de Çanakkale'de 2023 metre olarak dünyada birinci artık biz değil Türkiye olacak. Japonya ve Türkiye'nin benzer yanları ile farklarını da anlatan Moriwaki, "Japonya 4 tane ada ülkesi ama küçük adalar 2 bin tane. Bizde düz yer yok ada var dağ var. Düz yer yok. Mecburen gökdelen yapmak zorundayız. Türkiye'de ise sizin arazileriniz bizim iki katımız insan sayısı bizim yarımız. Dolayısıyla sizde metrekarede bir kişi varsa bizde dört kişi var. Ama sizde herkes İstanbul, Ankara, İzmir'de toplanıyor ve gökdelen yapıyorsunuz. Aslında Konya civarında çok düz yerler var" dedi.

"KUZEY ANADOLU FAY HATTINDA 8 VEYA 8,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR"

Türkiye'de 6 tane deprem plakası olduğunu da kaydeden Moriwaki, "Anadolu'daki plakada, Afrika var, Karadeniz var. Toplam 6 tane var. Bunların hareketleri ayrı ayrı. Anadolu'daki deprem hattı Nepal, Himalaya taraflarından başlıyor. Gürcistan'dan geliyor. Yunanistan, İtalya ve İspanya'ya gidiyor bu Kuzey Anadolu Fay Hattı. Kuzey Anadolu Fay Hattında en fazla 8 veya 8,5'e kadar deprem bekleniyor. Mesela bizimki Güney Amerika'nın Çin'den başlıyor. Amerika'ya gidiyor. Sonra Alaska, Japonya, Filipinler ve Tayvan'a gidiyor. Bu hatta 9 veya 9,5 çok büyük deprem bekleniyor. Siz bizden biraz daha şanslısınız" dedi.

"BEN TÜRK OLARAK UTANIYORUM"

Japonya mı deprem ülkesi Türkiye mi sorusunun çok sorulduğunu da sözlerine ekleyen Moriwaki, "Ben bunu araştırdım. Büyüklüğü 5.5. üzerinde olan depremler orta seviye deprem olarak kabul edilir. Geçen sefer Silivri'de meydana gelen deprem orta seviye bir depremdi ama Japonya'ya göre normal. Bu senede bir ülkede kaç kere deprem meydana geliyor. 5.5 'ten daha büyük. Tabii bir seneyi değil 10 seneyi topladım ve ortalama yaptım. O zaman Türkiye dünyada 6. sırada Japonya 4. sırada. Çin birinci sırada. Çin çok büyük. Türkiye bizim iki katımız büyüklükte. Onun için metrekareye de bölmek lazım. Eğer öyle yaparsak Japonya 6. Türkiye 17. sırada oluyor. Tamam deprem var ama çok fazla değil. Şimdiye kadar Türkiye'de en büyük deprem 7.9'luk Erzincan depremi. Japonya'da 9 şiddetinde deprem oldu. Deprem şiddetinin 1 artması demek 32 kat büyüklük demek. Türkiye olarak siz bizden 32 kat daha şanslısınız. Normal düzgün bina yaparsanız. Japonya kadar çok büyük korunaklı olmak zorunda değil. İçindeki demiri fazla koymak zorunda değilsiniz. Ama maalesef diye söyleyeyim, depremde ölü sayısına bakıldığı zaman aniden Türkiye dünyada üçüncü oluyor. Ben 29 senedir Türkiye'deyim. Onun için ben de Türk olarak utanıyorum. Mimar olarak, inşaat mühendisi olarak utanıyorum. Japonya'da 7. sırada ama buna tsunami de dahil" şeklinde konuştu.

"ÇORLU'NUN DEPREM UZAKLIĞI 50 KİLOMETREDEN AZ"

Binaların güçlendirilmesi ile alakalı olarak üniversite öğrencilerine bilgilendirici bir sunum yapan İnşaat Yüksek Mühendis Cevdet Şentürk ise, "Çorlu'nun deprem uzaklığı 50 kilometreden az. Bizim için 50 kilometre risktir ve Çorlu'nun uzaklığı 50 kilometreden az. Dolayısıyla siz de burada risk altındasınız" dedi.

Konferansı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisleri Topluluğu olarak düzenlediklerini kaydeden topluluk başkanı İlhan Aydemir ise, "Bir ay önce yaşadığımız deprem bize bir deprem bölgesinde yaşadığımızı hatırlattı. İnşaat mühendisi adayları olarak iş hayatımızda ne gibi önlemler almamız gerektiğini öğrenmek için bu konuyu seçtik. Konferanslarımız da etkinliklerimiz de sürecek" diye konuştu.

Japon deprem uzmanının Türkiye tahmini korkuttu: 8-8,5 büyüklüğünde deprem olacak
Japon deprem uzmanının Türkiye tahmini korkuttu: 8-8,5 büyüklüğünde deprem olacak
Japon deprem uzmanının Türkiye tahmini korkuttu: 8-8,5 büyüklüğünde deprem olacak
Japon deprem uzmanının Türkiye tahmini korkuttu: 8-8,5 büyüklüğünde deprem olacak

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Japon deprem uzmanının Türkiye tahmini korkuttu: 8-8,5 büyüklüğünde deprem olacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Rusya maçı öncesi millilerde Orkun Kökçü ile Mert Çetin sakatlandı Kendini tatmin ettiği görüntüler Dzyuba'nın başını yaktı! Şantajcı, 5 milyon dolar istiyor Son Dakika: Türkiye'de 13 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 93 kişi vefat etti, 3045 yeni vaka tespit edildi 2018 Türkiye Güzeli Şevval Şahin, mayolu pozlarını paylaştı Rus basını, Dağlık Karabağ savaşını yazdı: Ermenistan ve Rusya kaybetti, Türkiye kazandı Mert Fırat ve İdil Fırat'ın mutlu günü! Bebekleri dünyaya geldi Yaban hayatı profesöründen "Avcılık yasaklansın" diyenlere ilginç tepki: Bu şekilde hayvanlar korunmaz Vicdansız anne 3 günlük bebeğini tuvalete bıraktı, verdiği ifade şoke etti