Japon Uzmanlardan Bursalı Öğrencilere Deprem Dersi - Son Dakika

Japon Uzmanlardan Bursalı Öğrencilere Deprem Dersi

26.11.2012 10:38
Japon Uzmanlardan Bursalı Öğrencilere Deprem Dersi, System.String[]

Japon uzmanlar, Bursa'da öğrencilere afet eğitimleri verecek.

Japon uzmanlar, Bursa'da öğrencilere afet eğitimleri verecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında "Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi" 2010 yılında başladı. Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova illerindeki 80 pilot okulu kapsayan proje kapsamında Bursa'ya gelen proje sorumlusu JICA yetkilisi Shinsuke Nomura, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici'yi ziyaret etti. Projede yer alan Eğitim Denetmeni Demir Kurtbeyoğlu, Karapınar İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Formatör Cezmi Kıyışkan, İl Milli Eğitim Sivil Savunma Uzmanı Durgud Biltekin de ziyarete eşlik etti. Ziyarette projenin gelişim süreci hakkında bilgi veren JICA yetkilisi Japon Nomura, Ocak ayında 10 ilden 15 formatör öğretmenin eğitim için Japonya'ya gideceklerini belirtti. Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici, deprem felaketi dolayısıyla büyük acılar yaşayan Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği projelerini çok önemsediklerini kaydetti. Bilici, depremin zararlarını en aza indirmenin, insanları depreme karşı eğitmekle mümkün olacağını söyledi. Bilici, bu tür projelerin, insanlarda deprem bilinci oluşmasında yol gösterici olacağını kaydederek İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projeye gereken desteği vereceklerini ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki ziyaretten sonra Demirtaşbucağı İlköğretim Okulu'nda yapılan afet eğitimleri ve yapılacak olan çalışmalar değerlendirildi. Değerlendirme çalışmalarına projede başarı göstermiş Mollafenari İlköğretim Okulu adına formatör Cezmi Kıyışkan, Demirtaşbucağı İlköğretim okulundan Okul Müdürü Ferhat Kutlu, Formatörler Müdür Yrd. Derya Karateke, Fatih Güler ve Yılmaz Aydın katıldı.

Oradan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nü ziyaret eden heyet, afet eğitiminde işbirliği ve yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek projeye gerekli desteği sağlayacaklarını ifade etti.

Proje kapsamında Japonya'da uygulanan afet eğitiminin yerinde izlenmesi, afet eğitimi politikalarının karşılaştırılması için JICA'nın daveti üzerine MEB Müsteşarı Emin Zararsız başkanlığında Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk ve MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey de Kasım ayı başında Japonya'ya giderek, ziyarette bulunmuşlardı.

(YS)

26.11.2012 10: 12: 48

TSI

NNNN - BURSA

Japon Uzmanlardan Bursalı Öğrencilere Deprem Dersi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Japon Uzmanlardan Bursalı Öğrencilere Deprem Dersi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Ligi'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı?