Japon ve Çin Lider Bir Araya Gelecek - Son Dakika

Japon ve Çin Lider Bir Araya Gelecek

01.09.2012 14:41
Japon ve Çin Lider Bir Araya Gelecek, System.String[]

Çin ile Japonya arasında Doğu Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle gerginlik yaşandığı bir dönemde iki ülke lideri bir araya gelecek.

Çin ile Japonya arasında Doğu Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle gerginlik yaşandığı bir dönemde iki ülke lideri bir araya gelecek.

Çin'i ziyaret eden Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Tsuyoshi Yamaguchi, iki liderin, Rusya'nın Vladivostok şehrinde bu ay düzenlenecek Asya-Pasifik İşbirliği Zirve çerçevesinde görüşmesinin planlandığını açıkladı. Japon Hükümet Sözcüsü Osamu Fujimura, Başbakan Yoshihiko Noda ile Çin Devlet Başanı Hu Jintao'nun görüşmede "gelişen iki ülke ilişkilerini geniş bir perspektiften ele alınmasının hedeflendiğini" kaydetti.

Japonya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tsuyoshi Yamaguchi, Pekin'e giderek Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'ya bir mektup sundu. Mektupta egemenlik nedeniyle yükselen gerilimin düşürülmesinin hedeflendiği kaydedildi. Japon yetkili, Çin'in üstdüzey isimlerinden Dai Bingguo ile de görüşme yaptı. Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Çin'e bir mektup göndereceklerini hafta içinde kamuoyu ile paylaşmıştı.

İki ülke Doğu Çin Denizi'nde Pekin'in Diaoyu, Tokyo'nun da Senkaku diye isimlendirdiği takım adalar sebebiyle sorun yaşıyordu. Adaların denetimini Japonya'nın elinde olmasına rağmen Çinli aktivistlerin adaya çıkarma yapmıştı. Bunun üzerine Japon milliyetçiler de adaya çıkarak bayrak asmıştı. Artan gerilimin bir işareti olarak Japonya'nın Pekin Büyükelçisi'nin arabasına Çinliler saldırmış ve arabada asılı Japonya bayrağını alıp parçalamıştı. Gerilim nedeniyle Tokyo, Senkaku Adaları'nın Japon sahiplerinden almayı planlıyor.

Japon ve Çin Lider Bir Araya Gelecek

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Japon ve Çin Lider Bir Araya Gelecek - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de sahte akreditasyon kartı taşıyan şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi En zenginler listesindeydi! Rothschild ailesinin tek varisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Aşkları tam gaz devam ediyor! Acun Ilıcalı ve Ayça Çağla Altunkaya'dan yeni poz Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti İmaj değiştiren Pınar Altuğ, adeta 10 yaş gençleşti