Japonya: ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları da Kapsıyor - Son Dakika

Japonya: ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları da Kapsıyor

18.09.2012 10:10
Japonya: ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları da Kapsıyor, System.String[]

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Tokyo ile Washington'un iki ülke arasında var olan güvenlik anlaşmasının ihtilaflı adaları da kapsadığı noktasında anlaştığını belirtti.

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Tokyo ile Washington'un iki ülke arasında var olan güvenlik anlaşmasının ihtilaflı adaları da kapsadığı noktasında anlaştığını belirtti. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile görüşen Gemba, "Görüşme sırasında konuyu gündeme getirmedim. Ancak anlaşmaların bu adaları da kapsadığı noktasında bir görüş birliği var" ifadelerini kullandı.

Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar, Japonya ile Çin arasındaki gerginliği tırmandırdı. Doğu Çin Denizi'nde yer alan Japonya'nın Senkaku, Çin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar üzerinde iki ülke de hak iddia ediyor. Tokyo'nun adaları kamulaştıracağını açıklamasıyla Çin'de Tokyo karşıtı gösteriler yaşandı. Japonya Dışişleri Bakanı Gemba, "Çin'deki Japonya karşıtı gösterilerin daha önce görülmemiş bir seviyeye çıkması, özellikle bazı protestolarda şiddetin yaşanması ve Japon şirketlerinin zarar görmesi üzücü. Çin hükümetinin gerekli adımları atması çağrısını tekrarlıyorum. İki ülke ilişkilerindeki en önemli konu yanlış anlamaları ve kararları engellemek" dedi.

JAPONYA'DA ÇİN KONSOLOSLUĞUNA SALDIRI

Japonya'nın güneyindeki Fukuoka'da bulunan Çin konsolosluğuna bir kişi molotof kokteyli fırlattı. Bir kişinin arabasıyla Çin konsolosluğuna gelip bombayı fırlattığı ve olay yerinden ayrıldığı kaydedildi. Kimsenin yaralanmadığı saldırı sonrası zanlının kendini karakola teslim olduğu bildirildi.

Japonya: ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları da Kapsıyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Japonya: ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları da Kapsıyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Transfer yasağını kaldıran kaldıran Ankaragücü, Beşiktaşlı Lens ile görüşüyor Son Dakika! Pfizer/BioNTech aşısı İngiltere'de ortaya çıkan yeni mutasyon türüne karşı etkili oldu Gaziantep FK, teknik direktör Ricardo Sa Pinto ile sözleşme imzaladı Merve Boluğur, klip için yakışıklı erkek arayışına girdi Abdurrahman Dilipak koronavirüs aşılamasının durdurulması için mahkemeye başvurdu Cemiyet hayatının ünlü siması Kerem Dürüst, uyuşturucudan gözaltına alındı İstanbul'dan memleketleri Bitlis'e dönüp fabrika açan tekstilci iki kardeş 300 kişiye istihdam sağladı Erkek arkadaşının kalp krizinden öldüğünü öğrendi, hastanede kalbine sıktı