Japonya ile ASEAN'dan Kovid-19'a karşı ekonomik toparlanmada iş birliği - Son Dakika

Japonya ile ASEAN'dan Kovid-19'a karşı ekonomik toparlanmada iş birliği

17.09.2021 03:57
Japonya ile ASEAN'dan Kovid-19'a karşı ekonomik toparlanmada iş birliği

Japonya ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ekonomik toparlanma için iş birliği yapılmasında anlaştı.

Japonya ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ekonomik toparlanma için iş birliği yapılmasında anlaştı.

Kyodo ajansının haberine göre, çevrim bir araya gelen Japonya ile ASEAN bünyesindeki ekonomi bakanları, salgın ve sonrası döneme dair ikili ilişkileri ele aldı.

Burada konuşan Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Kajiyama Hiroşi, "Her bir ülke aynı anda hem vaka seyrini düşük tutmak hem de sosyoekonomik faaliyetleri sürdürmek gibi zor bir görevle karşı karşıya." dedi.

Toplantıda ASEAN ile Japonya, özellikle sanayi üretiminde etkisini gösteren Kovid-19 salgınına karşı ekonomik toparlanma kapsamlı iş birliği yapılmasında mutabakata vardı.

Buna göre, taraflar tedarik zincirlerinin direncinin artırılması, ticaret akışının garanti edilmesi ile dijital teknolojilerin teşvik edilmesi konularında eylem planı uygulayacak.

Kyodo, 10 üyeli ASEAN ile Japonya'nın, 2020'deki ticaret hacminin, önceki yıla kıyasla yüzde 9,7 düşerek, 204 milyar dolar olarak kayda geçtiğini aktardı.

1967'de Bangkok'da kurulan ve şu an Vietnam, Tayland, Singapur, Filipinler, Myanmar, Malezya, Laos, Endonezya, Kamboçya ve Brunei'yi bir araya getiren ASEAN, hükümetler arası iş birliği ve ekonomi diplomasisini hedefliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Japonya ile ASEAN'dan Kovid-19'a karşı ekonomik toparlanmada iş birliği - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Doktorlar, gördükleri diş karşısında acil toplantı kararı aldı 18:15 Doktorlar, gördükleri diş karşısında acil toplantı kararı aldı
Meteoroloji uyardı! Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz bölgeleri için fırtına alarmı 17:59 Meteoroloji uyardı! Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz bölgeleri için fırtına alarmı Sıvı yağ fiyatı yükseldi, çekirdekçi ustanın işleri arttı! 16:17 Sıvı yağ fiyatı yükseldi, çekirdekçi ustanın işleri arttı! Cinnet getiren baba, oğlunu öldürdü, eşi ve kızını ağır yaraladı 14:35 Cinnet getiren baba, oğlunu öldürdü, eşi ve kızını ağır yaraladı Siirt'te 10 bin liraya çoban aranıyor! 13:14 Siirt'te 10 bin liraya çoban aranıyor! Son Dakika: Erdoğan'dan 12:17 Son Dakika: Erdoğan'dan "Asgari ücret 4 bin TL olacak mı?" sorusuna cevap: İşçimizi zora sokamayacağız Beşiktaş'tan şaşırtan transfer! Cenk Tosun'la anlaşma sağlandı 12:10 Beşiktaş'tan şaşırtan transfer! Cenk Tosun'la anlaşma sağlandı Sadakatsiz'in yıldızı Melis Sezen'in ödül gecesinde giydiği giysi beğenilmedi! Eğreti duruyor 11:24 Sadakatsiz'in yıldızı Melis Sezen'in ödül gecesinde giydiği giysi beğenilmedi! Eğreti duruyor
Advertisement