Japonya ile Çin Arasında Mektup Diplomasisi - Son Dakika

Japonya ile Çin Arasında Mektup Diplomasisi

01.09.2012 09:10
Japonya ile Çin Arasında Mektup Diplomasisi, System.String[]

Pekin ile Tokyo arasında Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar sebebiyle soğuk rüzgarlar eserken, Japonya, Çin ile tansiyonu düşürmek için harekete geçti.

Pekin ile Tokyo arasında Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar sebebiyle soğuk rüzgarlar eserken, Japonya, Çin ile tansiyonu düşürmek için harekete geçti.

Japonya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tsuyoshi Yamaguchi, Pekin'e giderek Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'ya bir mektup sundu. Mektupta egemenlik nedeniyle yükselen gerilimin düşürülmesinin hedeflendiği kaydedildi. Japon yetkili, Çin'in üstdüzey isimlerinden Dai Bingguo ile de görüşme yaptı. Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Çin'e bir mektup göndereceklerini hafta içinde kamuoyu ile paylaşmıştı.

İki ülke Doğu Çin Denizi'nde Pekin'in Diaoyu, Tokyo'nun da Senkaku diye isimlendirdiği takım adalar sebebiyle sorun yaşıyordu. Adaların denetimini Japonya'nın elinde olmasına rağmen Çinli aktivistlerin adaya çıkarma yapmıştı. Bunun üzerine Japon milliyetçiler de adaya çıkarak bayrak asmıştı. Artan gerilimin bir işareti olarak Japonya'nın Pekin Büyükelçisi'nin arabasına Çinliler saldırmış ve arabada asılı Japonya bayrağını alıp parçalamıştı. Gerilim nedeniyle Tokyo, Senkaku Adaları'nın Japon sahiplerinden almayı planlıyor.

ÇİNLİLERE TUTUKLAMA YOK

Öte yandan, Japon elçisinin arabasına saldıran Çinlilerin tutuklanmayacağı bildirildi. Japon Yomuiru gazetesinin haberine göre, Pekin yönetimi saldırıyı gerçekleştirdiklerinden şüphelendikleri bazı isimler belirledi. Bu kişilerle görüşme yapan güvenlik birimlerinin, ülkede artan Japonya karşıtı hava nedeniyle tutuklama yapmayacakları kaydedildi.

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Japonya ile Çin Arasında Mektup Diplomasisi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Ceyda Düvenci'nin kızı ile ilgili yaptığı 'Regl' paylaşımı sosyal medyada gündem oldu Neslihan Atagül'den sonra Uraz Kaygılaroğlu da Sefirin Kızı dizisinden ayrılıyor Transfer yasağını kaldıran kaldıran Ankaragücü, Beşiktaşlı Lens ile görüşüyor Son Dakika! Pfizer/BioNTech aşısı İngiltere'de ortaya çıkan yeni mutasyon türüne karşı etkili oldu Cinsel istismarda bulunduğu kız çocuğunun ailesine tazminat davası açtı ABD'de gündem, Trump'ın 'Nükleer futbol topu'nu Biden'a nasıl teslim edeceği Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu